Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rekordowe dopłaty w PKK. Trzeba spełnić pewne warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.03.2024 14:47

Rekordowe dopłaty w PKK. Trzeba spełnić pewne warunki

Portfel, pieniądze
Fot. materiały własne

Już wkrótce na konta ponad 2 mln uczestników PKK trafią spore dopłaty. W grę wchodzą naprawdę pokaźne kwoty, które zostaną wypłacone dzięki środkom przekazanym przez Polski Fundusz Rozwoju do instytucji zarządzającymi Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Kto otrzyma dodatkowe środki?

Czym jest PKK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PKK) to specjalny program oszczędnościowy, w którym państwo i pracodawca dokładają do prywatnych oszczędności pracownika. Udział w PKK jest dobrowolny, a uczestnicy mają szansę otrzymać 250 złotych od państwa w ramach wpłaty powitalnej, a także dopłaty roczne w wysokości 240 złotych za każdy rok kalendarzowy. Jak poinformował prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny, już wkrótce na konta wszystkich uczestników trafią dopłaty roczne za ubiegły rok.

Zobacz także: ZUS wprowadza kluczowe zmiany od 1 kwietnia. Chodzi o obliczanie emerytur

Ważne informacje dla posiadaczy karty Moja Biedronka. Wielu traci zniżki

Już wkrótce uczestnicy PKK otrzymają dopłatę roczną

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju poinformował, że instytucje finansowe zarządzające Pracowniczymi Planami Kapitałowymi otrzymają ponad 497 milionów złotych na dopłaty roczne za zeszły rok. Pieniądze mają znaleźć się na kontach uczestników do 15 kwietnia. Robert Zapotoczny przekazał, że kwota dopłaty rocznej będzie rekordowo wysoka.

Mamy kolejny rekord, zarówno jeśli chodzi o liczbę uprawnionych do dopłaty rocznej, jak i kwotę, która zostanie przekazana na ten cel - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Robert Zapotoczny.

Aby otrzymać dopłatę roczną, trzeba spełnić pewne warunki

Należy pamiętać, że dopłatę roczną otrzymają tylko ci uczestnicy PKK, którzy spełnią odpowiednie warunki. Ich wpłaty podstawowe oraz dodatkowe w konkretnym roku muszą wynosić co najmniej 3,5 procent 6-krotności minimalnego wynagrodzenia w roku, za który należy się dopłata. 

Jeśli chodzi o dopłatę za ubiegły rok, to warunkiem jej otrzymania jest zgromadzenie na koncie PKK wpłat w wysokości minimum 732,90 złotych. Niektórzy mogą korzystać również z obniżonej wpłaty podstawowej i takie osoby muszą mieć na rachunku PKK co najmniej 183,23 zł.