BiznesINFO.pl
portfel-pieniądze-biznesinfo

Domena publiczna

Rekordowa podwyżka składek ZUS w 2023 roku. Przedsiębiorcom się to nie spodoba

3 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Rosnące koszty, energii i surowców dają się w kość wszystkim, także przedsiębiorcom. W dodatku w 2023 roku o prawie 2,5 tys. zł wzrosną składki ZUS. Takiej podwyżki jeszcze nigdy nie było. 

Wzrost prognozowanego wynagrodzenia

Podstawę obliczania wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi prognozowane miesięczne wynagrodzenie. 

Według resortu prognozowane miesięczne wynagrodzenie w 2023 roku ma wynosić 6 tys. 935 zł brutto miesięcznie. W 2022 roku średnia wynosiła 5 tys. 922 zł (Podstawa prawna: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 listopada 2021 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2022 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ( M.P. poz., 1056). Podwyżka przekracza zatem 1 tys. zł, czyli ok. 17 proc

Większość samozatrudnionych korzysta ze stawek zryczałtowanych, a ich wysokość zależy od prognozowanego wynagrodzenia. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższa podstawa wymiaru składek, a co za tym idzie - wyższe składki ZUS.

Wyższe stawki ZUS w 2023 roku 

Podstawa wymiaru składek stanowi 60 proc. przewidywanego wynagrodzenia. Jeśli przyjmiemy, że średnia pensja w 2023 roku wyniesie 6 tys. 935 i obliczymy 60 proc. z tej kwoty otrzymamy 4 tys.161 zł. 

Obecnie podstawa wymiaru wynosiła 3 tys. 533 zł 20 gr (60 proc. z kwoty 5 tys. 922 zł). Łącznie przedsiębiorca musi wpłacać do ZUS 1 tys. 211 zł 28 gr. lub mniej, jeśli nie chce płacić dobrowolnej składki chorobowej.

Po podwyżce przewidywanego wynagrodzenia wzrośnie podstawa wymiaru, a zatem i składki. W skali miesiąca będzie to ponad 200 zł więcej niż do tej pory. W skali roku przekłada się to na dodatkowe 2,5 tys. złotych przelane na konto ZUS (Fakt).

W Polsce jednoosobową działalność prowadzi około 2 mln Polaków. Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski w rozmowie z portalem Business Insider przyznał, że ta podwyżka będzie bardzo bolesna dla wielu przedsiębiorców, tym bardziej, że składki ZUS są kosztem stałym, niezależnym od wyników finansowych mikroprzedsiębiorstwa. 

Tagi:

składki ZUSdziałalność gospodarcza

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >

Finanse

2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

Czytaj więcej >
Podwyżka emerytur

Finanse

Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Prezesi spółek państwowych nie dostaną premii

Czytaj więcej >

Finanse

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

Czytaj więcej >