BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Rekordowa podwyżka składek ZUS w 2023 roku. Przedsiębiorcom się to nie spodoba

3 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Rosnące koszty, energii i surowców dają się w kość wszystkim, także przedsiębiorcom. W dodatku w 2023 roku o prawie 2,5 tys. zł wzrosną składki ZUS. Takiej podwyżki jeszcze nigdy nie było. 

Wzrost prognozowanego wynagrodzenia

Podstawę obliczania wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi prognozowane miesięczne wynagrodzenie. 

Według resortu prognozowane miesięczne wynagrodzenie w 2023 roku ma wynosić 6 tys. 935 zł brutto miesięcznie. W 2022 roku średnia wynosiła 5 tys. 922 zł (Podstawa prawna: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 listopada 2021 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2022 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ( M.P. poz., 1056). Podwyżka przekracza zatem 1 tys. zł, czyli ok. 17 proc

Większość samozatrudnionych korzysta ze stawek zryczałtowanych, a ich wysokość zależy od prognozowanego wynagrodzenia. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższa podstawa wymiaru składek, a co za tym idzie - wyższe składki ZUS.

Wyższe stawki ZUS w 2023 roku 

Podstawa wymiaru składek stanowi 60 proc. przewidywanego wynagrodzenia. Jeśli przyjmiemy, że średnia pensja w 2023 roku wyniesie 6 tys. 935 i obliczymy 60 proc. z tej kwoty otrzymamy 4 tys.161 zł. 

Obecnie podstawa wymiaru wynosiła 3 tys. 533 zł 20 gr (60 proc. z kwoty 5 tys. 922 zł). Łącznie przedsiębiorca musi wpłacać do ZUS 1 tys. 211 zł 28 gr. lub mniej, jeśli nie chce płacić dobrowolnej składki chorobowej.

Po podwyżce przewidywanego wynagrodzenia wzrośnie podstawa wymiaru, a zatem i składki. W skali miesiąca będzie to ponad 200 zł więcej niż do tej pory. W skali roku przekłada się to na dodatkowe 2,5 tys. złotych przelane na konto ZUS (Fakt).

W Polsce jednoosobową działalność prowadzi około 2 mln Polaków. Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski w rozmowie z portalem Business Insider przyznał, że ta podwyżka będzie bardzo bolesna dla wielu przedsiębiorców, tym bardziej, że składki ZUS są kosztem stałym, niezależnym od wyników finansowych mikroprzedsiębiorstwa. 

Tagi:

składki ZUSdziałalność gospodarcza

Podobne artykuły

Finanse

Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Chodzi o wysokość emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

Tusk założył się o jedno euro, że rozwiąże problem inflacji w dwa lata
Czytaj więcej >

Finanse

Dwie Biedronki, dwie różne ceny produktu. Sieć się tłumaczy
Czytaj więcej >

Finanse

Glapiński: ”Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego”
Czytaj więcej >

Finanse

Ponad 4000 zł rekompensaty za drożyznę. Otrzymają ją tylko wybrani Polacy
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]