BiznesINFO.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Raport NIK miażdży premiera. Wybory kopertowe nie miały prawa się odbyć

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przedstawiła najważniejsze wnioski z raportu na temat tzw. wyborów kopertowych. Podczas konferencji prasowej prezes NIK Marian Banaś stwierdził jasno - wybory były bezprawne, a instytucja skieruje zawiadomienia do prokuratury.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego dotyczyła kontrola NIK

  • Jakie są główne wnioski raportu

  • Wobec których instytucji NIK skieruje zawiadomienia do prokuratury

NIK negatywnie ocenia proces przygotowania wyborów

Jak poinformował NIK, kontrolą objęto pięć jednostek - była to Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Poczta Polska S.A. oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Kontrola obejmowała okres 5 II 2020 r. - 23 X 2020 r.

Prezes NIK Marian Banaś powiedział, że instytucja negatywnie oceniła proces przygotowania wyborów korespondencyjnych, a organizacja wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinna mieć miejsca.

Co więcej, nie było żadnych podstaw prawnych, żeby premier Mateusz Morawiecki wydawał polecenia związane z wykonaniem wyborów. To oznacza, że szef rządu nie mógł zlecać działań związanych z wyborami Poczcie Polskiej oraz PWPW. Podczas tego okresu obowiązywała ustawa “Kodeks wyborczy”, która jasno określała, kto odpowiada za przeprowadzenie wyborów. Jedyną jednostką uprawnioną do tego była Państwowa Komisja Wyborcza.

NIK nie pozostawia suchej nitki na rządzie

Jak twierdzi dr Bogdan Skwarka, dyrektor departamentu administracji publicznej i koordynator kontroli NIK, rząd nie chciał udzielić instytucji odpowiedzi na pytanie, czy premier wiedział o opiniach sporządzonych przez departament prawny i prokuratorię.

Szokować może także fakt, że przed decyzjami o wyborach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie przeprowadzono żadnych szacunków finansowych, które wskazałyby realny koszt przeprowadzenia wyborów.

NIK poinformował, największe koszty poniosła Poczta Polska i PWPW. Faktura Poczty wynosiła 71 mln zł, z kolei faktura PWPW opiewała na kwotę 4,6 mln zł. Łącznie to niemal 76 mln zł. 

W podsumowaniu wskazano, że pomimo sprzecznych opinii prawnych u zewnętrznych ekspertów wydano decyzje bez nadzoru nad ich wykonaniem, co w konsekwencji doprowadziło do chaos organizacyjnego i narażenia na wymierne straty finansowe Poczty Polskiej S.A i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

Co więcej, podlegli premierowi ministrowie nie realizowali wydawanych im poleceń i wciąż zapewniają, że nie ponoszą za to odpowiedzialności.

Jak dodał prezes Marian Banaś, “nawet sytuacje nadzwyczajne takie jak stan epidemii nie mogą stanowić od odstąpienia konstytucyjnej reguły praworządności”.

NIK kieruje zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządy Poczty Polskiej S.A a także Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Niewykluczone, że złożone zostaną zawiadomienia ws. pozostałych instytucji objętych kontrolą - czyli Min. Aktywów Państwowych, MSWiA i KPRM.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl


Biznes Info

Emerytury i renty. System czekają spore zmiany, rząd zatwierdził projekt

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Joe Biden

Polska i świat

CNN: Joe Biden 46. prezydentem USA. Zwycięstwo w Pensylwanii pomogło mu zdobyć wymagane 270 głosów elekcyjnych

Czytaj więcej >
Poczta Polska dostarczy pulsoksymetry

Polska i świat

Poczta Polska zobowiązana do przekazywania istotnych przesyłek Polakom. Czekaj na paczkę

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 30.04.2020. Pobieranie i badanie wymazow pod katem SARS-CoV-2 w Pracowni Immunologii w szpitalu MON przy ul. Szaserow.

Polska i świat

Koronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachodu

Czytaj więcej >
Pilne Biznesinfo COVID-19

Polska i świat

Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19

Czytaj więcej >
NFZ ma pełne ręce roboty

Polska i świat

Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna

Czytaj więcej >
Szczyt zachorowań ustalony przez polskich naukowców

Polska i świat

Naukowcy ustalili termin szczytu zakażeń COVID-19 w Polsce. Jest już bardzo bliski

Czytaj więcej >