BiznesINFO.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Raport NIK miażdży premiera. Wybory kopertowe nie miały prawa się odbyć

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przedstawiła najważniejsze wnioski z raportu na temat tzw. wyborów kopertowych. Podczas konferencji prasowej prezes NIK Marian Banaś stwierdził jasno - wybory były bezprawne, a instytucja skieruje zawiadomienia do prokuratury.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego dotyczyła kontrola NIK

  • Jakie są główne wnioski raportu

  • Wobec których instytucji NIK skieruje zawiadomienia do prokuratury

NIK negatywnie ocenia proces przygotowania wyborów

Jak poinformował NIK, kontrolą objęto pięć jednostek - była to Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Poczta Polska S.A. oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Kontrola obejmowała okres 5 II 2020 r. - 23 X 2020 r.

Prezes NIK Marian Banaś powiedział, że instytucja negatywnie oceniła proces przygotowania wyborów korespondencyjnych, a organizacja wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinna mieć miejsca.

Co więcej, nie było żadnych podstaw prawnych, żeby premier Mateusz Morawiecki wydawał polecenia związane z wykonaniem wyborów. To oznacza, że szef rządu nie mógł zlecać działań związanych z wyborami Poczcie Polskiej oraz PWPW. Podczas tego okresu obowiązywała ustawa “Kodeks wyborczy”, która jasno określała, kto odpowiada za przeprowadzenie wyborów. Jedyną jednostką uprawnioną do tego była Państwowa Komisja Wyborcza.

NIK nie pozostawia suchej nitki na rządzie

Jak twierdzi dr Bogdan Skwarka, dyrektor departamentu administracji publicznej i koordynator kontroli NIK, rząd nie chciał udzielić instytucji odpowiedzi na pytanie, czy premier wiedział o opiniach sporządzonych przez departament prawny i prokuratorię.

Szokować może także fakt, że przed decyzjami o wyborach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie przeprowadzono żadnych szacunków finansowych, które wskazałyby realny koszt przeprowadzenia wyborów.

NIK poinformował, największe koszty poniosła Poczta Polska i PWPW. Faktura Poczty wynosiła 71 mln zł, z kolei faktura PWPW opiewała na kwotę 4,6 mln zł. Łącznie to niemal 76 mln zł. 

W podsumowaniu wskazano, że pomimo sprzecznych opinii prawnych u zewnętrznych ekspertów wydano decyzje bez nadzoru nad ich wykonaniem, co w konsekwencji doprowadziło do chaos organizacyjnego i narażenia na wymierne straty finansowe Poczty Polskiej S.A i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

Co więcej, podlegli premierowi ministrowie nie realizowali wydawanych im poleceń i wciąż zapewniają, że nie ponoszą za to odpowiedzialności.

Jak dodał prezes Marian Banaś, “nawet sytuacje nadzwyczajne takie jak stan epidemii nie mogą stanowić od odstąpienia konstytucyjnej reguły praworządności”.

NIK kieruje zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządy Poczty Polskiej S.A a także Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Niewykluczone, że złożone zostaną zawiadomienia ws. pozostałych instytucji objętych kontrolą - czyli Min. Aktywów Państwowych, MSWiA i KPRM.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl


Biznes Info

Emerytury i renty. System czekają spore zmiany, rząd zatwierdził projekt

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >