Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Protesty w Ułan Bator. Demonstranci domagają się śledztwa w sektorze węglowym
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 06.12.2022 14:10

Protesty w Ułan Bator. Demonstranci domagają się śledztwa w sektorze węglowym

Protest ratowników
Domena publiczna, zdjęcie ilustracyjne

W stolicy Mongolii- Ułan Bator trwają protesty przeciw malwersacjom z węglem kamiennym. Demonstranci domagają się dymisji rządu.

Protesty w Ułan Bator

Protesty w Ułan Bator wybuchły w niedzielę po ujawnieniu informacji o zniknięciu pieniędzy publicznych pochodzących z eksportu węgla do Chin. podało w poniedziałek Radio Swoboda. Chodzi o kwotę 12,9 mld dolarów

Protestujący wyszli na centralny plac stolicy, trzymając flagi państwowe i transparenty z hasłami “ Przestańcie okradać ludzi”. Domagają się oni przeprowadzenia śledztwa w sprawie korupcji w sektorze węglowym, upublicznienia nazwisk osób w to zamieszanych i dymisji rządu.

Jak informują mongolscy dziennikarze, tysiące protestujących próbowało wedrzeć się do siedziby rządu.

Demonstranci uważają, że prawa i wolności obywateli Mongolii są coraz bardziej ograniczane, a także że pogarszają się warunki życia mieszkańców.

Protesty odbyły się również w Darchan - trzecim co do wielkości mieście Mongolii. Protestujący domagali się podania do wiadomości publicznej nazwisk osób odpowiedzialnych za kradzież i konfiskatę ich mienia.

Postępowanie w związku z kradzieżą węgla w Mongolii

Minister rozwoju gospodarczego Mongolii Churalbaatar Chimed potwierdził, że doszło do kradzieży publicznych pieniędzy. Oznajmił, że "wszczęto 10 postępowań karnych dotyczących kradzieży węgla związanych z kontraktami, transportem i koleją", a podejrzanymi jest pięciu byłych dyrektorów spółki węglowej, podaje Radio Swoboda, powołując się na mongolskie media. 

Ponadto do dialogu z obywatelami powołano specjalną grupę.