BiznesINFO.pl
Andrzej Duda

East News

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił dilera dopalaczy

24 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Prezydent Andrzej Duda skorzystał z prawa łaski. Jak podaje “Rzeczpospolita” ułaskawienie dotyczy osoby skazanej za ciężkie przestępstwa narkotykowe. 

Handlarz dopalaczy ułaskawiony przez prezydenta 

7 grudnia 2022 roku Andrzej Duda ułaskawił osobę skazaną za ciężkie przestępstwa narkotykowe. Jak podaje “Rzeczpospolita” osoba ta była skazana za  "posiadanie znacznych ilości nowych substancji psychoaktywnych oraz udzielanie ich innym osobom w celu osiągnięcia korzyści majątkowej”. 

W uzasadnieniu podano, że prezydent wziął pod uwagę takie motywy jak: "bardzo trudna sytuacja rodzinna, incydentalny charakter czynu i wyrażenie skruchy". Dodano także, że o prawo łaski wnioskował prokurator generalny, a sąd wyraził pozytywną opinię. 

"Prawo łaski polega na warunkowym zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności na okres próby z ustanowieniem dozoru kuratora sądowego oraz zobowiązaniem do powstrzymania się od przebywania w środowisku osób o ujemnej opinii społecznej. Czyli innymi słowy – prezydent wypuścił przestępcę narkotykowego z więzienia albo uchronił przed jeszcze nierozpoczętą odsiadką” - wyjaśnia “Rzeczpospolita”.

Dziennik zauważa, że prezydent stosunkowo rzadko ułaskawia osoby skazane za podobne przestępstwa. Wcześniej podobnego ułaskawienia prezydent dokonał 11 maja 202 roku, mimo sprzeciwu sądu oraz Prokuratora Generalnego.

O samym ułaskawieniu wiadomo niewiele. Gazeta zapytała Kancelarię Prezydenta o szczegóły ułaskawienia, jednak nie otrzymała odpowiedzi.  

Ułaskawienie przez prezydenta

Jak czytamy na oficjalnej stronie prezydenta, prezydent RP ma możliwość darowania w całości lub w części kary prawomocnie orzeczonej przez inne organy sprawiedliwości. Decyzję w tej sprawie prezydent podejmuje samodzielnie po zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami dotyczącymi osoby skazanej (m.in. aktami sądowymi, opiniami z zakładów karnych czy wnioskiem Prokuratora Generalnego). 

Akt łaski może być stosowany wobec każdego skazanego, którego kara może lub prawne skutki jej wymierzenia podlegają wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem osób, które zostały skazane orzeczeniem Trybunału Stanu.

Tagi:

Andrzej Duda

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >