Sejm przyjął pakiet deregulacyjny. To dla kierowców spory powód do radości
Unsplash/Victor Xok
Autor Wiktoria Pękalak - 26 Lipca 2020

Kierowco, pakiet deregulacyjny został przyjęty. Szykują się poważne zmiany, oto 7 najważniejszych

Sejm przyjął tzw. pakiet deregulacyjny. To oznacza koniec obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. Co jeszcze czeka kierowców?

Dobre wiadomości dla posiadaczy prawa jazdy

Pakiet deregulacyjny to pomysł, który przewijał się w dyskusjach od 2018 roku. Przepisy z projektu miały wejść w życie już w 2019 roku. Tak się jednak nie stało ze względu na ograniczenia technologiczne rządowych systemów, jednak w końcu 24 lipca Sejm przyjął zmiany, z których wielu kierowców z pewnością się ucieszy, ponieważ z pewnością przyczynią się one do usprawnienia działania wielu czynności związanych z kontrolami drogowymi i posiadaniem auta. Teraz ustawa czeka na decyzję Senatu i podpis prezydenta. Od tego momentu miną trzy miesiące, kiedy ustawa wejdzie w życie.

Najważniejszą zmianą będzie z pewnością zniesienie obowiązku wożenia ze sobą polskiego prawa jazdy. Kierowcy nie będą musieli pokazywać dokumentu do kontroli, za co wcześniej groził mandat w wysokości 50 złotych. Kiedy przepisy wejdą w życie dane będą sprawdzane za pośrednictwem bazy CEPiK. Oprócz tego sprzedawcy samochodów będą mieli możliwość rejestracji pojazdu przez internet. To spore ułatwienie dla dilerów samochodowych.

Kolejną zmiana z pewnością zadowoli posiadaczy starszych samochodów: zostanie zniesiony obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego po wypełnieniu go pieczątkami. Poza tym osoby, które kupią nowe auto będą zwolnione z obowiązku przerejestrowywania pojazdu. To pomoże zaoszczędzić 80 złotych, które musieliśmy do tej pory wydawać na zmianę tablic. Nowością będzie także możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu na okres maksymalnie 12 miesięcy i możliwość zarejestrowania pojazdu przez starostę w miejscu czasowego zamieszkania.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News