BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Dobre wiadomości dla wszystkich, którzy planują budowę. Niedługo przepisy będą dużo prostsze

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego tygodnia Sejm zatwierdził nowelizację prawa budowlanego. Wśród proponowanych zmian zwraca uwagę podział projektu budowlanego na projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Ma to skrócić czas oczekiwania na pozwolenie na budowę, gdyż projekt techniczny nie będzie wymagany do jego uzyskania.

Co się zmieni?

Co jeszcze się zmieni? "Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że łatwiejsze będzie uzyskanie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, które będzie wydawał właściwy miejscowo organ administracji, a nie jak dotychczas - minister. Nowelizacja określa też, jakie roboty budowlane są zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, precyzuje też katalog tych, które wymagają zgłoszenia. Ma to ułatwić proces inwestycyjny.

Zgłoszenie nie będą wymagały różnego rodzaju automaty (np. do odbioru paczek czy kupna biletów) nieprzekraczające 3 metrów wysokości. Ponadto z obowiązku uzyskania pozwolenia zwolnione będą tarasy przydomowe i instalacje gazowe, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

5 lat na stwierdzenie nieważności

Nowelizacja zakłada również ustanowienie pięcioletniego terminu na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę, co ma ma zwiększyć stabilność takich decyzji (obecnie zdarza się unieważnianie ich po wielu latach, gdy budynek już stoi). Łatwiejsze ma być także legalizowanie samowoli budowlanych sprzed co najmniej 20 lat. Wymagane będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Po przyjęciu nowelizacji przez Sejm dokument czeka na podpis prezydenta. Jeśli ustawa zostanie zaakceptowana przez głowę państwa, wejdzie w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Tagi:

Nieruchomości

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]