budowa-domu-pixabay-judemac
pixabay/judemac
Autor Radosław Święcki - 17 Lutego 2020

Dobre wiadomości dla wszystkich, którzy planują budowę. Niedługo przepisy będą dużo prostsze

Skrócony czas oczekiwania na pozwolenie na budowę? To możliwe za sprawą przyjętej pod koniec ubiegłego tygodnia nowelizacji prawa budowlanego.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego tygodnia Sejm zatwierdził nowelizację prawa budowlanego. Wśród proponowanych zmian zwraca uwagę podział projektu budowlanego na projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Ma to skrócić czas oczekiwania na pozwolenie na budowę, gdyż projekt techniczny nie będzie wymagany do jego uzyskania.

Co się zmieni?

Co jeszcze się zmieni? "Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że łatwiejsze będzie uzyskanie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, które będzie wydawał właściwy miejscowo organ administracji, a nie jak dotychczas - minister. Nowelizacja określa też, jakie roboty budowlane są zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, precyzuje też katalog tych, które wymagają zgłoszenia. Ma to ułatwić proces inwestycyjny.

Zgłoszenie nie będą wymagały różnego rodzaju automaty (np. do odbioru paczek czy kupna biletów) nieprzekraczające 3 metrów wysokości. Ponadto z obowiązku uzyskania pozwolenia zwolnione będą tarasy przydomowe i instalacje gazowe, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

5 lat na stwierdzenie nieważności

Nowelizacja zakłada również ustanowienie pięcioletniego terminu na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę, co ma ma zwiększyć stabilność takich decyzji (obecnie zdarza się unieważnianie ich po wielu latach, gdy budynek już stoi). Łatwiejsze ma być także legalizowanie samowoli budowlanych sprzed co najmniej 20 lat. Wymagane będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Po przyjęciu nowelizacji przez Sejm dokument czeka na podpis prezydenta. Jeśli ustawa zostanie zaakceptowana przez głowę państwa, wejdzie w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News