
Fenomenalna wiadomość dla tysięcy Polaków. Zacząć się ma 4 maja
Praca za granicą bez utrudnień? Niewykluczone, ponieważ powstał nowy projekt rozporządzenia w sprawie ruchu granicznego. Przepisy zakładają zwolnienie pracowników, uczniów i studentów terenów przygranicznych z obowiązku 14-dniowej kwarantanny.
Praca za granicą w obliczu zmian
W czasie pandemii praca za granicą jest szczególnie trudna dla pracowników transgranicznych. Wszyscy ci, którzy mieszkają w Polsce, a swoje obowiązki zawodowe wykonują np. w Niemczech, muszą bowiem odbywać 14-dniową kwarantannę po powrocie do ojczyzny. Takie zasady obowiązują od 27 marca.
Jednak już niedługo mogą ulec zmianie, ponieważ na stronie Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia do konsultacji roboczych. Każdy obywatel ma czas do piątkowego południa, aby zgłosić swoje uwagi. Na ten sam czas zostały zaplanowane kolejne przygraniczne protesty w sprawie obowiązujących zasad. Nie wiadomo czy się odbędą.
Jeżeli rozporządzenie zostanie podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego to wyjątek względem pracowników, uczniów i studentów będzie obowiązywał od 4 maja – podają wiadomosci.radiozet.pl.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Duda wydał nagłe oświadczenie podczas konwencji. Chce dać kolejne pieniądze Polakom za darmo
Protesty polskich obywateli i apele niemieckich władz
Wobec obostrzeń nałożonych przez polski rząd regularnie organizowane są protesty na granicy polsko-niemieckiej. Obywatele uważają, że zasady uniemożliwiają zatrudnionym pracę i narażają ich na straty finansowe, a uczniom utrudniają naukę.
Do największej demonstracji doszło w piątek 24 kwietnia, kiedy to w kilkunastu polsko-niemieckich przejściach granicznych po obu stronach zgromadziły się setki obywateli. Protestujący po raz kolejny przypominali, że nakaz odbycia kwarantanny nie obowiązuje w Niemczech.
Również i władze przygranicznych landów ustosunkowały się do decyzji polskiego rządu. Premier Saksonii Michael Kretschmer skrytykował decyzję w sprawie obowiązku separacji uznając, że „rządzący się zagalopowali”, a to, co dzieje się na granicach to „wielkie nieszczęście”. Oficjalne pismo w sprawie zwolnienia z obowiązku kwarantanny pracowników transgranicznych wystosował do polskiego rządu premier Brandenburgii.
Na ten moment obowiązkowej izolacji po przekroczeniu granicy nie podlegają: załogi statków, samolotów, pociągów, żołnierze Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, wykonujący zadania służbowe. Zasady nie dotyczą również kierowców międzynarodowego przewozu drogowego.
ZOBACZ TAKŻE:
- Sezon na komary rozpoczęty. Czy mogą przenosić koronawirusa? Czy będzie ich więcej z powodu suszy?
- Kierowcy busów mają sposób na ominięcie restrykcji. GIS alarmuje, to karygodne powinni zostać ukarani
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
- Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
- Apel Ministerstwa Zdrowia z samego rana do wszystkich Polaków. Padły bardzo ważne słowa
