Praca zdalna w dobie koronawirusa? Wbrew pozorom ofert nie brakuje
pxfuel
Autor Radosław Święcki - 4 Kwietnia 2020

W dobie pandemii wciąż możesz dorobić. Jest kilka sposobów

Przybywa osób, które na skutek pandemii koronawirusa straciły etat. Część z nich ma jednak duże szanse na znalezienie pracy zdalnej. Przedstawiciele niektórych branż wciąż mogą przebierać w ofertach.

Praca zdalna, ale gdzie?

Osoby, które straciły pracę przez koronawirusa skupiły się na facebookowej grupie „Koronaworkers – oferty pracy w kwarantannie”. Założycielka grupy Paulina Dmitruk podkreśla w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że grupa powstała jako platforma wymiany informacji między ludźmi, którzy poszukują pracy lub zleceń, a tymi, którzy mogą ją/je zaoferować.

– Celem grupy jest udzielanie sobie wzajemnej pomocy i wsparcia, jednak nie tylko ad hoc, ale długofalowej. Niektóre branże przeżyją zastój, natomiast w innych będzie widać wzrost zapotrzebowania na pracowników. W takiej sytuacji wymiana informacji między zainteresowanymi jest kluczowa – mówi Dmitruk.

Gdzie jest zapotrzebowanie na pracowników? Poszukiwani są np. magazynierzy czy kurierzy. Ale pojawiają się również możliwości dorobienia dla osób, które chcą pracować w domu. Tu najwięcej możliwości mają nauczyciele.

Z racji tego, że dzieci od kilku tygodni pozostają w domu, wielu rodziców chce by spędziły ten czas pożytecznie, np. na naukę języków obcych, czy nadrobienie zaległości z przedmiotów, z którymi sobie nie radzą. Stąd, także w grupach facebookowych, pojawia się sporo zapytań o zdalne korepetycje. O teleedukację pytają jednak nie tylko rodzice.

– W domach siedzą nie tylko rodzice z dziećmi czy osoby, które straciły pracę, ale też takie, które wróciły z podróży służbowych czy z innych powodów są objęte kwarantanną. Takie osoby mają źródło dochodu, bo w kwarantannie korzystają z L4, więc wykorzystują ten czas, by nauczyć się czegoś nowego. Mam sporo zapytań, szczególnie o naukę biznesowego angielskiego – mówi w rozmowie z „Wyborczą” Marta, nauczycielka angielskiego, która po godzinach dorabia do pensji.

Wybory prezydenckie wyłącznie korespondencyjne? Toczy się walka o 10 majaWybory prezydenckie wyłącznie korespondencyjne? Toczy się walka o 10 majaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Kto może przebierać w ofertach?

W ofertach pracy zdalnej wciąż mogą przebierać informatycy. Ze względu na zatrudnienie na umowy cywilnoprawne czy B2B specjaliści IT w obliczu koronawirusa również tracą zatrudnienie. Firmy zawieszają działalność, a w wraz z nią zamykają wiele procesów. Z ogłoszeń wynika jednak, że stale poszukiwani są analitycy biznesowi, programiści, eksperci od cyberbezpieczeństwa czy architekci i administratorzy IT.

Dziennik zwraca uwagę, że na portalach z ofertami pracy można też znaleźć ogłoszenia dotyczące pracy zdalnej w call center, obsłudze klienta czy marketingu.

Eksperci przestrzegają jednak przed niektórymi ofertami pracy zdalnej.

– Wobec aktualnej sytuacji wzrosła liczba ofert, w których podkreślana jest możliwość pracy bez wychodzenia z domu. Radziłbym wyjątkową ostrożność w odpowiadaniu na te oferty. Za każdym razem, poszukując pracy w internecie, szczególnie takiej, która jawi się jako wyjątkowo atrakcyjna, powinniśmy uważnie weryfikować pracodawcę lub agencję zatrudnienia, która publikuje ofertę. Brak podstawowych informacji o formie umowy czy oferowanych warunkach powinien wzbudzić nasze podejrzenia – podkreśla Mateusz Żydek, rzecznik prasowy agencji rekrutacyjnej Randstad Polska.

„Wyborcza” zwraca uwagę, że coraz więcej portali z ofertami pracy zamieszcza ogłoszenia, w których rekrutacja jest prowadzona w sposób zdalny. Wskazuje tu przede wszystkim Pracuj.pl, gdzie wszystkie takie ogłoszenia są specjalnie oznaczone. Kwestią czasu jest podobny ruch ze strony innych portali.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michał zmarł na koronawirusa, był młody, zdrowy. "Nudzisz się? Mój brat też chciałby, ale nie żyje"
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Europejski kraj wprowadza nowy nakaz. Pytano o niego też polskich polityków
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News