BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Pożyczył 800 zł. Do spłaty ma niemal 140 tys. zł

29 Marca 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Niemal 20 lat temu mężczyzna pożyczył 800 zł. Nie spłacał rat w terminie, dług urósł do 120 tys. zł. W sprawie pożyczki interweniował prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 

Historia pożyczki

Małżeństwo miało niskie dochody i trójkę dzieci na trzymaniu, zaciągali więc często pożyczki, które spłacali, informuje PAP. 

Najstarsza córka zginęła w wypadku samochodowym, jak podała Prokuratura Krajowa, "było to szokiem dla jej rodziców, którzy w warunkach długotrwałego, silnego stresu tym bardziej nie byli w stanie podejmować w pełni racjonalnych decyzji finansowych, w szczególności analizować konsekwencji zawieranych umów.

Wśród zobowiązań rodziny była także pożyczka na 800 zł, która miała być spłacana w ratach po 204 zł przez 8 miesięcy, a odsetki w przypadku zwłoki w spłacie zostały ustalone na 18 proc. w stosunku miesięcznym.

Kiedy rodzina przestała spłacać terminowo pożyczkę, pożyczkodawca wypowiedział umowę i sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Bytomiu, który w postępowaniu nakazowym zobowiązał rodzinę do zapłaty ponad 4,6 tys. zł. Nakaz się uprawomocnił, sprawa nie została rozpoznana, a rodzina nie była w stanie spłacać szybko rosnących rat. Choć od połowy 2021 roku firma pożyczkowa otrzymała od rodziny 41 tys. zł, do spłacenia zostało jeszcze 102 tys. zł, podała prokuratura. 

Tryb nakazowy postępowania sądowego

Tryb nakazowy postępowania sądowego to procedura w  której sąd wydaje orzeczenie na podstawie wniosku składanego przez wierzyciela, bez potrzeby przeprowadzania pełnego postępowania sądowego.

Charakteryzuje się on szybkim i uproszczonym trybem postępowania, w którym wierzyciel składa do sądu wniosek o wydanie nakazu zapłaty lub nakazu sądowego w innej sprawie, np. nakazu zapłaty za alimenty. Sąd po otrzymaniu wniosku wydaje nakaz bez wezwania dłużnika na rozprawę. Dłużnik może w ciągu 14 dni od doręczenia nakazu zapłaty złożyć zarzuty, w którym musi podać swoje przyczyny.

Jeśli dłużnik nie złoży zarzutów, nakaz staje się prawomocny, co oznacza, że wierzyciel może przystąpić do egzekucji długu, natomiast jeśli złoży zarzuty, postępowanie kontynuowane jest w trybie zwykłym.

Zbigniew Ziobro interweniuje

W sprawie interweniował prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który skierował skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego, zawnioskował o uchylenie zaskarżonego nakazu spłaty i przekazanie Sądowi Rejonowemu w Bytomiu do ponownego rozpoznania, a także o wstrzymanie działań komornika wobec rodziny do czasu zakończenia postępowania ze skargi nadzwyczajnej. 

Zwrócił uwagę, że sprawę rozpatrzono nie uwzględniając jej konsumenckiego charakteru, a także naruszono przepis konstytucji gwarantujący konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi - zwrócił uwagę, że żądanie tak wygórowanych kwot, nieproporcjonalnych do wysokości udzielonej pożyczki( przez naliczenie 18 proc. odsetek) sąd powinien rozpoznać jako sprzeczne ze społecznym poczuciem sprawiedliwości. 

Tagi:

pożyczkaOdsetki

Podobne artykuły

Polska i Świat

42 rodziny oszukane przez dewelopera, ich sytuacja była dramatyczna. W Kaliszu rusza proces w głośnej sprawie
Czytaj więcej >

Finanse

553,30 zł dodatku bez względu na wiek. Trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS zwraca pieniądze za nadpłacone składki zdrowotne. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku
Czytaj więcej >

Finanse

Polski bank zmienia cennik. Opłaty idą do góry
Czytaj więcej >

Finanse

Poważny problem w bankach. Nie przyjmą twojej gotówki
Czytaj więcej >

Finanse

Ważne informacje dla pobierających świadczenie 500 plus
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Patryk Solarczyk

Bardzo dobre wieści dla milionów seniorów. Chodzi o emerytury
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Podwyżka świadczeń dla bezrobotnych. Jest rekordowa
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Można dostać 650 zł. Kto skorzysta ze świadczenia
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Nowy dodatek dla seniorów. Wejdzie w życie już od lipca
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Miliony złotych zablokowane na rachunkach bankowych
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Klientów banku ING czeka zmiana cennika. Podwyżki odczują miliony Polaków
Czytaj więcej >