BiznesINFO.pl
Pozew w zamian za nietypowe zwolnienie z pracy

Pixabay/Bru-nO

Dostali od szefostwa bombonierki, wewnątrz przykra niespodzianka. Zamiast słodyczy będzie jednak pozew

17 Maja 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Pozew może czekać na pracodawcę kieleckiego Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, który zdecydował się na nietypową formę zwolnienia pracowników. W opakowaniu po smakowitych słodyczach kryło się zawiadomienie o rozwiązaniu st

Pozew w zamian za nietypową bombonierkę

Pozew od oburzonych pracowników, którzy zostali zwolnieni z pracy w uwłaczający sposób, już niedługo może znaleźć się w rękach jednego z kieleckich pracodawców. Wszystko przez feralną bombonierkę skierowaną do zatrudnionych w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni i Usług Komunalnych.

6 maja pracownicy otrzymali od kuriera tajemniczą przesyłkę – stare pudełko po czekoladkach, w którym na próżno było szukać słodyczy. Umieszczono w nim trzy przestarzałe gazety „Wspólnota” oraz zawiadomienie o rozwiązaniu stosunku pracy w trybie dyscyplinarnym – podaje fakt.pl.

Zbulwersowani pracownicy grożą pozwem

Pracownicy są oburzeni sposobem doręczenia tak ważnego dokumentu i nie zgadzają się z powodami i trybem zwolnienia. „Jeszcze nigdy w życiu nie widziałem czegoś takiego! To, w jaki sposób zostałem potraktowany po 12 latach pracy jest bardzo przykre” – wyznał Paweł Zwierzchowski, były dyrektor operacyjny przedsiębiorstwa. Były pracownik, zwrócił uwagę na brak naruszenia przez niego obowiązków, które uprawniałoby pracodawcę do zwolnienia w trybie dyscyplinarnym. I zapowiada, że sprawę zgłosi do sądu.

Co zarzucono pracownikowi? W pozwie znalazły się argumenty oskarżające Zwierzchowskiego o brak współpracy z władzami miasta i niedbałość o przychody spółki. Były dyrektor podkreślił, że nadzorowanie spraw finansowych nigdy nie leżało w jego kompetencjach. Zgłoszenie pozwu do sądu zapowiada również Marian Skorodzień, były kierownik zakładu zieleni miejskiej. Obydwaj byli pracownicy są objęci nadzwyczajną ochroną związkową, a jeden z nich dodatkowo jest również w wieku przedemerytalnym.

Konflikt na linii szefostwo – pracownicy pojawił się w kwietniu, gdy zatrudnieni jawnie sprzeciwiali się procedurze wyborów nowego członka do rady nadzorczej. Już wtedy trzech z nich otrzymało zwolnienia w trybie dyscyplinarnym. Dlaczego pracodawca zdecydował się na taką formę rozwiązania stosunku pracy? Prawdo podobnie ze względu na obawy nieprzyjęcia wypowiedzenia.

Do przekazania zawiadomień w ten nietypowy sposób odniósł się Wojciech Ziach, prezes RPZiUK. Na posiedzeniu komisji rewizyjnej Rady Miasta Kielce zaprzeczył, że pracownicy otrzymali zwolnienia dyscyplinarne w bombonierkach. Jednak na oficjalnej stronie internetowej firmy zamieszczono komunikat, że "z uwagi na Ochronę danych osobowych (RODO) Spółka nie komentuje spraw kadrowych".

Tagi:

zwolnieniapracodawcy

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >