Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Powstanie wielkopolskie z własnym świętem. Czekają nas aż 4 dni wolnego, wydłużą Boże Narodzenie
Maria Glinka
Maria Glinka 02.07.2021 02:00

Powstanie wielkopolskie z własnym świętem. Czekają nas aż 4 dni wolnego, wydłużą Boże Narodzenie

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Powstanie wielkopolskie ma zostać upamiętnione w wyjątkowy sposób. Regionalne organizacje i samorządowcy wystąpili z propozycją, aby dzień wybuchu zrywu ustanowić świętem państwowym. Dzięki temu świąteczna przerwa uległaby wydłużeniu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy wybuchło powstanie wielkopolskie

  • Kto zabiega o wprowadzenie święta państwowego

  • Kto popiera tę inicjatywę

Powstanie wielkopolskie doczeka się swojego święta? Jest już pierwsza propozycja

Powstanie wielkopolskie to jeden z czterech polskich zrywów, który zakończył się sukcesem. Jego celem był powrót regionu do Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów. To powód do dumy dla Wielkopolan, którzy często czują się marginalizowani przez osiągnięcia Warszawy.

Dlatego też zdaniem lokalnych samorządowców i organizacji powstanie wielkopolskie powinno zostać upamiętnione w sposób szczególny. Pojawiła się bowiem propozycja, aby dzień wybuchu powstania - 27 grudnia, ustanowić świętem państwowym.

W rezultacie świąteczna przerwa byłaby dłuższa o jeden dzień. Świętami są już 25 i 26 grudnia (pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia), choć niektórzy mogą liczyć także na wolne również 24 grudnia (Wigilia). Upamiętnienie wielkopolskiego zrywu oznaczałoby, że niektórzy otrzymaliby nawet na 4 dni przerwy.

Zgodnie z apelem aktywistów i samorządowców powstanie wielkopolskie miałoby być świętem państwowym, ale nie odgórnie obowiązującym dniem wolnym od pracy. Obecnie mamy tylko 3 święta państwowe, które są jednocześnie dniami wolnymi od pracy. To 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji 3 maja) i 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości). 

Jednak ustawa o dniach wolnych od pracy przewiduje także 10 innych świąt, w trakcie których pracownicy nie muszą wykonywać obowiązków zawodowych. Niewykluczone, że 11 świętem będzie właśnie dzień upamiętniający powstanie wielkopolskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe święto z coraz większym poparciem. Episkopat za

Inicjatorami apelu są Fundacja Zakłady Kórnickie, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, a także Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Co więcej, apel zyskał już aprobatę samorządowców.

RMF FM donosi, że w poniedziałek 21 czerwca radni jednogłośnie przyjęli stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w tej sprawie. Marszałek Marek Woźniak przyznał, że liczy na przychylność parlamentu. - To niezwykle ważne dla Wielkopolski - zaznaczył.

Jego zdaniem powstanie wielkopolskiego powinno stać się powodem do dumy nie tylko dla mieszkańców regionu, lecz także dla każdego Polaka. Upamiętnienie tamtych wydarzeń poprzez nadanie im rangi święta państwowego ma podnosić ich znaczenie.

O tym, że należy uczcić powstanie wielkopolskie w odpowiedni sposób przekonany jest także Episkopat. Onet donosi, że jego przewodniczący - abp Stanisław Gądecki, podpisał deklarację poparcia dla ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym.

Każdy obywatel, który popiera inicjatywę również może podpisać deklarację. Stosowny dokument należy pobrać z oficjalnej strony internetowej IPN, wypełnić go i odesłać na adres poznańskiego oddziału IPN.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]