BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Powstanie wielkopolskie z własnym świętem. Czekają nas aż 4 dni wolnego, wydłużą Boże Narodzenie

2 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Powstanie wielkopolskie ma zostać upamiętnione w wyjątkowy sposób. Regionalne organizacje i samorządowcy wystąpili z propozycją, aby dzień wybuchu zrywu ustanowić świętem państwowym. Dzięki temu świąteczna przerwa uległaby wydłużeniu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy wybuchło powstanie wielkopolskie

  • Kto zabiega o wprowadzenie święta państwowego

  • Kto popiera tę inicjatywę

Powstanie wielkopolskie doczeka się swojego święta? Jest już pierwsza propozycja

Powstanie wielkopolskie to jeden z czterech polskich zrywów, który zakończył się sukcesem. Jego celem był powrót regionu do Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów. To powód do dumy dla Wielkopolan, którzy często czują się marginalizowani przez osiągnięcia Warszawy.

Dlatego też zdaniem lokalnych samorządowców i organizacji powstanie wielkopolskie powinno zostać upamiętnione w sposób szczególny. Pojawiła się bowiem propozycja, aby dzień wybuchu powstania - 27 grudnia, ustanowić świętem państwowym.

W rezultacie świąteczna przerwa byłaby dłuższa o jeden dzień. Świętami są już 25 i 26 grudnia (pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia), choć niektórzy mogą liczyć także na wolne również 24 grudnia (Wigilia). Upamiętnienie wielkopolskiego zrywu oznaczałoby, że niektórzy otrzymaliby nawet na 4 dni przerwy.

Zgodnie z apelem aktywistów i samorządowców powstanie wielkopolskie miałoby być świętem państwowym, ale nie odgórnie obowiązującym dniem wolnym od pracy. Obecnie mamy tylko 3 święta państwowe, które są jednocześnie dniami wolnymi od pracy. To 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji 3 maja) i 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości). 

Jednak ustawa o dniach wolnych od pracy przewiduje także 10 innych świąt, w trakcie których pracownicy nie muszą wykonywać obowiązków zawodowych. Niewykluczone, że 11 świętem będzie właśnie dzień upamiętniający powstanie wielkopolskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe święto z coraz większym poparciem. Episkopat za

Inicjatorami apelu są Fundacja Zakłady Kórnickie, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, a także Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Co więcej, apel zyskał już aprobatę samorządowców.

RMF FM donosi, że w poniedziałek 21 czerwca radni jednogłośnie przyjęli stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w tej sprawie. Marszałek Marek Woźniak przyznał, że liczy na przychylność parlamentu. - To niezwykle ważne dla Wielkopolski - zaznaczył.

Jego zdaniem powstanie wielkopolskiego powinno stać się powodem do dumy nie tylko dla mieszkańców regionu, lecz także dla każdego Polaka. Upamiętnienie tamtych wydarzeń poprzez nadanie im rangi święta państwowego ma podnosić ich znaczenie.

O tym, że należy uczcić powstanie wielkopolskie w odpowiedni sposób przekonany jest także Episkopat. Onet donosi, że jego przewodniczący - abp Stanisław Gądecki, podpisał deklarację poparcia dla ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym.

Każdy obywatel, który popiera inicjatywę również może podpisać deklarację. Stosowny dokument należy pobrać z oficjalnej strony internetowej IPN, wypełnić go i odesłać na adres poznańskiego oddziału IPN.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

ŚwiętaPoznań

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >
Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >