Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Powrót do szkoły coraz bliżej. Minister Czarnek podał możliwe daty
Radosław Święcki
Radosław Święcki 13.04.2021 02:00

Powrót do szkoły coraz bliżej. Minister Czarnek podał możliwe daty

Kiedy powrót do szkół?
Flickr

Powrót do szkoły uczniów najmłodszych klas jeszcze w tym miesiącu? Według ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka to możliwy scenariusz. Polityk w „Porannej rozmowie RMF FM” podkreślił, że w przypadku tendencji spadkowej zakażeń przedszkola i żłobki będą mogły wznowić działalność w pełnym zakresie już od najbliższego poniedziałku.

  • Kiedy według ministra edukacji uczniowie klas I-III wrócą do szkół

  • Kiedy naukę tradycyjną wznowią pozostałe klasy

  • Co z tegorocznymi maturami

Kiedy powrót do szkół? Przemysław Czarnek o terminach

Kiedy nastąpi powrót do szkół? Dość optymistyczne terminy w tej kwestii przedstawił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który gościł we wtorkowej „Porannej rozmowie RMF FM”.

Szef resortu edukacji i nauki, który uczestniczył we wczorajszej naradzie z premierem i ministrem zdrowia zdradził, że rząd chciałby, aby od 19 kwietnia, czyli już od najbliższego poniedziałku działalność w pełnym zakresie mogły wznowić żłobki i przedszkola.

Piszemy o „działalności w pełnym zakresie”, gdyż wbrew obiegowej opinii 27 marca nie doszło do zamknięcia tychże obiektów. Mogą z nich bowiem korzystać bowiem dzieci rodziców, którzy: są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego, realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny, wykonują działania ratownicze, są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych, są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty i realizują zadania na terenie tych jednostek.

To czy żłobki i przedszkola zostaną w poniedziałek otwarte dla wszystkich, jak powiedział w RMF FM minister Czarnek, będzie zależało od liczby zakażeń w środę i czwartek. Następnym krokiem ma być otwarcie szkół dla najmłodszych klas.

- Jeśli potwierdzą tendencję spadkową, to począwszy od poniedziałku jest wielka szansa, żebyśmy wracali do przedszkoli, w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych, a następnie w maju do szkół ponadpodstawowych, tak żeby w maju już wszyscy byli w systemie stacjonarnym powiedział w „Porannej rozmowie RMF FM” minister edukacji i nauki.

Jeśli przedstawiony przez ministra scenariusz ziści się, oznaczałoby to, że jeszcze w kwietniu do szkół wrócą uczniowie klas I-III, a jeszcze w tym roku szkolnym tradycyjną naukę rozpoczną wszyscy uczniowie.

Przypomnijmy, że naukę online dla uczniów wszystkich klas wznowiono pod koniec października zeszłego roku (wcześniej miała ona miejsce od połowy marca do końca ubiegłorocznego roku szkolnego). Uczniowie klas I-III wrócili do szkół 18 stycznia, po zakończeniu tegorocznych ferii zimowych. Jak się okazało na dwa miesiące.

Co z maturami?

W rozmowie z Robertem Mazurkiem minister edukacji i nauki zabrał również głos w sprawie tegorocznych matur. Przemysław Czarnek powiedział, że „nie ma najmniejszych powodów, żeby przesuwać matury, ruszają 4 maja”.

- Są warunki do tego, żeby maturę i egzamin ósmoklasistów przeprowadzić w terminie, zgodnie z tym, co jest zaplanowane – powiedział szef resortu edukacji i nauki.

Minister zdradził jednak, że tegoroczne egzaminy będą „nieco łatwiejsze”.

Przypomnijmy, że ogłoszone przed świętami obostrzenia mają obowiązywać do 18 kwietnia, czyli do najbliższej niedzieli. Przedstawiciele rządu już wcześniej deklarowali, że ewentualne luzowanie obostrzeń w pierwszej kolejności będzie dotyczyło przedszkoli i żłobków. Jak zauważyli jednak dziennikarze RMF FM, w opublikowanym pod koniec zeszłego tygodnia rozporządzeniu przedłużono wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia, co zdaniem dziennikarzy rozgłośni, że ograniczenie funkcjonowania żłobków i przedszkoli zostanie przedłużone jeszcze co najmniej o tydzień.

Tagi: Edukacja