BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 27.11.2022 21:32

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Ważne
domena publiczna

Policja oraz inne służby ćwiczą na wypadek ataków terrorystycznych na ważne obiekty infrastruktury, takich jak np. niedawno zbudowany gazociąg Baltic Pipe.

Ćwiczenia miały miejsce kilka dni temu. Odbywały się w różnych lokalizacjach. Jednym z tych miejsc był terminal LNG znajdujący się w Świnoujściu.

Ostatnie ataki na gazociągi Nord Stream oraz Nord Stream 2 pokazały jak kruche jest bezpieczeństwo niektórych, bardzo ważnych obiektów infrastrukturalnych. Jak łatwo jest zniszczyć wart miliardy dolarów gazociąg. Można to zrobić dosłownie w kilka sekund.

Dlatego tak ważna jest praca nad udoskonalaniem systemów bezpieczeństwa oraz lepsze przygotowanie się do namierzania zagrożeń, zanim one jeszcze nastąpią.

Przebieg ćwiczeń

– Założeniem scenariusza tych ćwiczeń są informacje o naruszeniu systemu bezpieczeństwa obiektów infrastruktury krytycznej na terenie województwa zachodniopomorskiego. Mam tutaj na myśli informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych, ale również i fizyczny atak na te obiekty – mówił nadinspektor Tomasz Trawiński, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie podczas konferencji prasowej.

Dodał on, że policja chce sprawdzić system alarmowania jednostek policji, przetestować system łączności między służbami i inspekcjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na terenie województwa zachodniopomorskiego, przetrenować algorytmy i procedury, jakie występują w policji, ale też w sposób fizyczny przetrenować pewne epizody, ćwiczenia na terenie obiektów.

Grzegorz Błędowski, który jest dyrektorem terminalu LNG w Świnoujściu poinformował, że bardzo dużo sił i środków terminal poświęca na ochronę swoich obiektów, i ma pełną świadomość, że ich działania wewnętrzne nie są pełne, nie są wystarczające bez współpracy z organami i służbami państwowymi, m.in. policją.