BiznesINFO.pl
Polski Prąd i Gaz bez koncesji URE

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polski Prąd i Gaz bez koncesji. Według URE firma wprowadzała odbiorców błąd

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Polski Prąd i Gaz stracił koncesję URE na dostawy energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Zdaniem prezesa Urzędu Regulacji Energetyki spółka wprowadzała klientów w błąd. Wyrok jest nieprawomocny, a firma w dalszym ciągu świadczy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego URE cofnął koncesję

  • Co na ten temat uważa Polski Prąd i Gaz

  • Jakie są okoliczności wydania decyzji

Polski Prąd i Gaz na celowniku URE. Koncesja cofnięta

Polski Prąd i Gaz nie może dostarczać energii elektrycznej klientom - taką decyzję podjął prezes URE, na mocy sądowego wyroku. Koncesja została cofnięta, ponieważ spółka wprowadzała „odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w błąd”.

W oficjalnym komunikacie URE informuje, że Polski Prąd i Gaz miał ukrywać rzeczywisty cel wizyty przedstawicieli handlowych w domach odbiorców. Wykryto także nieścisłości w kontekście nazwy sprzedawcy i warunków dostarczania energii elektrycznej.

URE zwraca również uwagę, że klienci nie otrzymali szczegółowych informacji na temat uprawnień i obowiązków. Tego typu praktyki stoją w sprzeczności z warunkami koncesji, którą Polski Prąd i Gaz otrzymał od URE.

Dodatkowo instytucja podkreśla, że cofa koncesję każdego podmiotu, który narusza jej zasady. Koncesja może zostać odebrana również wtedy, gdy przedsiębiorstwo łamie warunki działalności gospodarczej określone innymi przepisami prawa. W oświadczeniu URE czytamy, że Polski Prąd i Gaz odwołał się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zatem wyrok nie jest prawomocny.

[EMBED-11]

Polski Prąd i Gaz nie kryje zaskoczenia komunikatem URE

TVN24 otrzymał od poszkodowanej spółki oficjalny komentarz w sprawie oświadczenia opublikowanego przez URE. Przedsiębiorstwo zapewniło, że dostawy energii przebiegają w sposób niezakłócony i nieprzerwany. „Nie ma żadnego ryzyka zaprzestania działalności gospodarczej przez spółkę”, czytamy w komunikacie.

Polski Prąd i Gaz wyraził także swoje zdumienie faktem, że URE opublikował decyzję Sądu cztery miesiące po jej wydaniu. Spółka wskazała, że wyrok zapadł 27 listopada 2020 r. i jest nieprawomocny, ponieważ 14 grudnia 2020 r. zostało wniesione odwołanie.

Co więcej, Polski Prąd i Gaz stanowczo odpiera zarzuty stawiane przez URE. Odwołanie od decyzji zostało wzbogacone o argumenty natury prawnej i faktycznej. „W tym między innymi spółka wykazała, iż nie naruszała warunków udzielonej koncesji na obrót energią elektryczną w sposób rażący”, czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Polski Prąd i Gaz uspokaja klientów i deklaruje, że nie stosuje obecnie żadnych nieuczciwych praktyk, „poza jednostkowymi przypadkami, w których zdarzały się nieprawidłowości”. Portal money.pl donosi, że to nie pierwszy raz, kiedy spółka znalazła się na celowniku URE - koncesja na sprzedaż gazu została cofnięta na jesieni ubiegłego roku.

Polski Prąd i Gaz to sprzedawca prądu i gazu, który figurował wcześniej pod nazwą Polska Energetyka Pro. Działalność spółki koncentruje się przede wszystkim na dostarczaniu energii do klientów z grupy G (gospodarstwa domowe). URE szacuje, że liczba odbiorców na koniec 2020 r. wynosiła ok. 16 tys.

Pierwszy poważny spór na linii Polski Prąd i Gaz - URE zakończył się w 2016 r., kiedy to spółka musiała zapłacić 10 mln zł kary za naruszanie zbiorowych interesów klientów. Dziennik Prawny wskazuje, że przedstawiciele przedsiębiorstwa mieli podszywać się pod dotychczasowego sprzedawcę prądu i wprowadzać konsumentów w błąd.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >