BiznesINFO.pl
Rachunki wzrosną do kolosalnych rozmiarów

pixabay/geralt

Rachunek za prąd wzrośnie o 700 zł. Rząd ukrywał gorzką prawdę

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Rachunek za prąd wzrośnie o prawie 700 zł? Jeszcze nie teraz, ale jak zakładają rządowe analizy do których dotarł "Fakt" już za kilka lat to niestety bardzo realny scenariusz. Eksperci przekonują, że tak drastyczne podwyżki energii elek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W ciągu najbliższych lat prąd zdrożeje nawet o 700 zł

  • Z czego wynikają tak drastyczne podwyżki

  • Co z zapowiadanymi przez rząd rekompensatami

Rachunek za prąd. Jest źle, będzie jeszcze gorzej?

Każdy kto w tym roku otrzymał rachunek za prąd – łącznie z piszącym te słowa – złapał się za głowę. Ceny energii elektrycznej rosną, co ma związek m.in. z wprowadzoną na początku stycznia tzw. opłatą mocową, która jest doliczana do rachunku. Opłata ta ma wspierać nowo powstające elektrownie w zdecydowanej większości konwencjonalne, a także istniejące już elektrownie węglowe. Częściowo ma to być również wsparcie dla elektrowni wirtualnych, ograniczających popyt ze strony przemysłu, w sytuacji gdy mamy niedobór mocy.

Jak wyjaśniał w rozmowie z Money.pl Bartłomiej Derski, ekspert portalu wysokienapiecie.pl, opłata mocowa to jednak nie wszystko, bowiem wzrosły cen samej energii elektrycznej, a z uwagi na ostrą zimę, trzeba się również liczyć z wysokim rachunkami także za rok.

Później nie będzie lepiej. Wprost przeciwnie. „Fakt” dotarł do rządowych analiz opartych na podstawie danych z rządowego Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) z których wynika, że w ciągu czterech lat rachunki za prąd wzrosną o 256 zł.

Na tym najchętniej zakończylibyśmy pisanie na temat tych czarnych prognoz, ale z danych ujawnionych przez tabloid wynika, że na prawdziwy dramat trzeba być przygotowanym w roku 2030. Wówczas rachunki za prąd mają wzrosnąć nawet o 667 zł. Wszystko z powodu konieczności wykupywania praw do emisji dwutlenku węgla przez elektrownie.

Podwyżka prądu o kwotę zbliżoną do 700 zł będzie dramatem dla wielu gospodarstw domowych. Członkowie rządu póki co nie odnieśli się do doniesień „Faktu”. Komentują je za to byli już ministrowie. Janusz Kowalski, do niedawna wiceszef resortu aktywów państwowych podkreśla w rozmowie z gazetą, że „za transformacje energetyczną zapłacą najubożsi”.

- Bez twardej reformy systemu unijnego i nieobarczania Polski karami za to, że mamy węgiel, miliony Polaków czeka ubóstwo energetyczne, szczególnie dotyczy to mieszkańców wsi i małych miasteczek. Niestety, energia elektryczna i ogrzewanie dla wielu stanie luksusem – mówi polityk Solidarnej Polski.

Kowalski podkreśla, że premier Mateusz Morawiecki ma możliwość negocjacji w tej sprawie z Unią Europejską.

 – Premier ma możliwość negocjacji z Unią przy okazji ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Podwyżki cen energii i ciepła zatrzyma twarde żądanie w Brukseli zmiany warunków dla Polski. Teraz albo nigdy – przekonuje były wiceminister aktywów państwowych.

„Nie można uniknąć podwyżek”

O tym, że podwyżki prądu są nie do uniknięcia przekonuje cytowany przez tabloid Wojciech Jakóbik, ekspert i redaktor naczelny portalu BiznesAlert.

– Nie można uniknąć podwyżek. W całej Europie ceny energii rosną ze względu na rosnące koszty uprawnień do emisji CO2, które przekładają się na wyższe ceny energii w krajach, które dalej emitują dwutlenek węgla. Szczególnie w krajach, które emitują go dużo, a Polska emituje go bardzo dużo, bo nadal 70 proc. energii wytwarza z węgla. Możliwe są jakieś kosmetyczne zmiany, natomiast trend wzrostowy będzie się utrzymywał. Szansą jest jedynie transformacja energetyczna, na którą chcemy wydać miliardy złotych – tłumaczy Jakóbik.

Przedstawiciele rządu od dłuższego czasu mówią o rekompensatach dla Polaków w związku z drożejącym prądem. Jak na razie tylko jednak „mówią”, szczegóły mają być jednak znane dopiero w połowie roku. Redakcja Biznes Info zwróciła się o uchylenie rąbka tajemnicy w tej kwestii do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, niezwłocznie ją opublikujemy.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >