BiznesINFO.pl
Kto zyska na Polskim Ładzie?

EastNews/Arkadiusz Ziolek

Polski Ład podbije ich świadczenia. Seniorzy z 500 plus dostaną jeszcze więcej

21 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Beneficjenci 500 plus zyskają na Polskim Ładzie - informuje "Fakt". W tym wypadku chodzi o osoby niesamodzielne i seniorów po 75. roku życia, którzy pobierają dodatek w wysokości 500 zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto pobiera dodatek uzupełniający w wysokości 500 zł

  • W jaki sposób osoby te zyskają na Polskim Ładzie

  • Ile na Polskim Ładzie zyskają najbiedniejsi emeryci

Ile zyskają na Polskim Ładzie beneficjentci 500 plus?

Świadczenie pod nazwą 500 plus nie dotyczy wyłącznie rodzin, które pobierają dodatek finansowy w wysokości 500 zł.

W 2019 roku weszło w życie rozwiązanie, zgodnie z którym wprowadzono świadczenie uzupełniające w wysokości 500 zł również dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji lub seniorów po 75. roku życia pobierających zasiłek pielęgnacyjny.

Osoby te - jak zauważa dzisiejszy "Fakt" - zyskają na Polskim Ładzie, ogłoszonym w połowie maja programie społeczno-gospodarczym rządu Zjednoczonej Prawicy na czas po pandemii. Ów program zakłada m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł na czym skorzysta przeważająca większość polskich emerytów.

Z wyliczeń zaprezentowanych przez tabloid wynika, że osoby otrzymujące 1000 zł emerytury brutto i do tego pobierające świadczenie 500 plus, otrzymają 1410 zł netto, o 35 zł więcej niż obecnie.

Z kolei osoby ze świadczeniem zbliżonym do kwoty emerytury minimalnej (obecnie jest to 1250,88 zł brutto), którzy również dostają 500 plus, dostaną na rękę 1619 zł, zamiast dotychczasowych 1505 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiceminister przekonuje: Seniorzy nie stracą

W odrębnej publikacji "Fakt" cytuje wypowiedź wiceministra finansów Piotra Patkowskiego, który zapewnia, że na Polskim Ładzie nie stracą najbiedniejsi emeryci (gazeta przywołuje spekulacje zgodnie z którymi na reformie mieliby stracić seniorzy z emeryturą poniżej 660 zł miesięcznie, gdyż nie dotyczyłby ich zmiany podatkowe, za to płaciliby wyższą niż obecnie składkę zdrowotną).

Niedopuszczalne byłoby, żeby seniorzy z najniższymi świadczeniami stracili na Polskim Ładzie, bo celem tego programu jest też ochrona emerytów – mówi gazecie wiceminister Patkowski.

Wiceszef resortu finansów wylicza, że seniorzy z emeryturą na poziomie 900 zł brutto, zyskają miesięcznie ok. 9 zł, a dla osób z jeszcze niższymi świadczeniami zmiany będą neutralne i - jak mówi Patkowski - nieprawdą jest, że za sprawą zmian w składce zdrowotnej, osoby te stracą ok. 50 zł miesięcznie.

Przypomnijmy, że z danych przesłanych naszej redakcji przez ZUS wynika, że pod koniec 2020 roku emeryturę poniżej świadczenia minimalnego (wówczas 1200 zł brutto) otrzymywało w Polsce 310,1 tys. seniorów, z czego 33,5 tys. w kwocie nie wyższej niż 500 zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.

Podobne artykuły

startup

Finanse

POLSKIE START-UPY. JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES Z UNIJNYM WSPARCIEM?

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Finanse

mBank musi zwrócić pieniądze klientom. UOKiK nie ma wątpliwości

Czytaj więcej >
Pekao ostatecznie przejmuje Idea Bank

Finanse

Idea Bank znika z polskiego rynku. Pekao zaczyna migracje klientów

Czytaj więcej >
Prezydent Duda, emerytury stażowe

Finanse

Doradca prezydenta ostrożnie o emeryturach stażowych. Pomysł wypali?

Czytaj więcej >
Ważne zmiany w bankach od lipca

Finanse

Banki wprowadziły zmiany w kredytach. Koniec tanich ofert, wracają limity

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse

Wciąż można składać wnioski o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Czytaj więcej >