BiznesINFO.pl

Polpharma

Polpharma pracuje nad przejęciem Zentiva za 4 miliardy dolarów

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Największy polski producent leków Polpharma pracuje nad możliwym przejęciem czeskiego rywala Zentiva o wartości 4 miliardów dolarów i szuka inwestorów, którzy dołączą do tej oferty w zamian za mniejszościowy pakiet w spółce Advent International – podał Reuters, agencja sprawdziła informację u trzech źródeł.

Rozmowy między Polpharmą a potencjalnymi partnerami są na wczesnym etapie, a polska firma nie zdecydowała jeszcze, jak skonstruować wspólny mechanizm przetargowy, podały źródła Reutersa pod warunkiem zachowania anonimowości, ostrzegając, że żadna transakcja nie jest pewna.

Przedstawiciel Polpharmy powiedział, że „nieustannie poszukuje celów do akwizycji i możliwości partnerstwa na własnych i nowych terytoriach”, ale odmówił komentarza na temat jakiejkolwiek konkretnej transakcji.

Polpharma szuka partnerów

Posunięcie Polpharmy nastąpiło po tym, jak Advent odrzucił propozycje banków dotyczące pierwszej oferty publicznej Zentiva (IPO) w zeszłym roku, ponieważ zainteresowanie subskrypcją spadło w drugiej połowie ubiegłego roku, podają źródła Reutersa. Polpharma potrzebuje prywatnej firmy inwestycyjnej, która pomoże sfinansować ofertę. Oferta kosztowałaby Zentiva od trzech do 3,5 miliarda euro, czyli do czterech miliardów dolarów. Według źródeł polska firma wynajęła do wyselekcjonowania potencjalnych inwestorów amerykański bank inwestycyjny JPMorgan.

Bostońska prywatna firma inwestycyjna Advent kupiła Zentivę w 2018 roku. Firma produkuje około 500 rodzajów leków, głównie generycznych. Są to produkty zawierające ten sam składnik aktywny, co oryginalne nowe leki.

Po zakończeniu ochrony patentowej oryginalnych preparatów leki generyczne mogą być produkowane gdzie indziej, a ich cena rynkowa zwykle znacznie spada. Leki Zentiva są sprzedawane w ponad 40 krajach. Jak podaje strona internetowa, firma posiada zakłady produkcyjne w Czechach, Rumunii i Indiach.

Warto podkreślić, że jeśli przejęcie dojdzie do skutku, może być jednym z największych w historii polskiego biznesu.

Tagi:

rynek farmaceutycznyPolska

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Elon Musk rekrutuje do swojej gigafabryki pod Berlinem. Wiemy ile można zarobić
Czytaj więcej >
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl , money.pl i wroclaw.pl . Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]