Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy złożyli już prawie 2 mln wniosków. Można otrzymać dodatkowe pieniądze
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 01.08.2023 08:37

Polacy złożyli już prawie 2 mln wniosków. Można otrzymać dodatkowe pieniądze

pieniadze-gotowka
Biznesinfo

Od miesiąca Polacy mogą składać wnioski o otrzymanie specjalnego świadczenia. Obsługą programu i wypłatą środków w jego ramach zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z końcem lipca ZUS poinformował, że złożono już blisko 2 mln wniosków. Poniżej tłumaczymy, kto może ubiegać się o dodatkowe środki finansowe.

Ogromne zainteresowanie Polaków

Na łamach PAP prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że w ramach tegorocznego programu "Dobry start" złożono już prawie 2 mln wniosków i wypłacono świadczenia na ponad 1,4 mln dzieci. Od początku lipca o świadczenie w wys. 300 zł mogą ubiegać się – bez względu na wysokość dochodów – rodzice i opiekunowie prawni tych dzieci, które uczą się w szkole i nie ukończyły 20. roku życia lub 24. roku życia, jeśli są niepełnosprawne. Dzieci będące w zerówce oraz studenci nie kwalifikują się do tego programu.

Niewiarygodne osiągnięcie 17-latka z Polski. Nikt wcześniej w naszym kraju czegoś takiego nie dokonał

ZUS na bieżąco wypłaca środki i czeka na wnioski

Z danych ZUS-u wynika, że do polskich rodzin trafiło już 426 mln zł właśnie w ramach tegorocznego “Dobrego Startu”. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje otrzymanie pieniędzy do końca września, przy czym ostateczny termin dostarczania wniosku o 300 zł mija z końcem listopada. Przedłużenie tego terminu dotyczy tylko i wyłącznie sytuacji, w której dziecko mające ponad 20 lat uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Wnioski są przyjmowanie drogą elektroniczną: za pomocą aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej bądź portalu Emp@tia.

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Z danych CBOS wynika, że na początku ubiegłego roku szkolnego 2022/2023 rodziny wydały na zakup podręczników, przybory szkolne i obowiązkowe opłaty średnio 1536 zł. Teraz z pewnością wydatki na ten cel będą wyższe.