Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy ruszyli po kampery. Liczba rejestracji rośnie lawinowo
Maria Glinka
Maria Glinka 12.07.2021 02:00

Polacy ruszyli po kampery. Liczba rejestracji rośnie lawinowo

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Kamper cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. W pierwszym półroczu 2021 r. właściciele zarejestrowali prawie tyle samo kamperów, co w całym rekordowym ubiegłym roku. Coraz więcej osób decyduje się także na zakup przyczep kempingowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego kamper cieszy się tak dużą popularnością

  • Ile kamperów i przyczep kampingowych zarejestrowali Polacy

  • Które marki najczęściej kupują

Kamper bije rekordy popularności. Pandemia i bogata oferta kuszą Polaków

Kamper skradł serca podróżników w latach 60. XX wieku. Jednak w Polsce dopiero 2020 r. okazał się przełomowy. W pandemicznym roku lawinowo wzrosła liczba nowych i używanych pojazdów - w samym maju 2020 r. zarejestrowano ich aż 500.

Dlaczego kamper stał się aż tak popularny? Przede wszystkim z powodu koronawirusa, który utrudnia podróże i planowanie. Kamper daje autonomię, a turyści nie muszą przejmować się obostrzeniami w branży hotelarskiej czy gastronomicznej. Kamper zapewnia im niezbędne minimum i pozwala uniknąć kontaktu z innymi osobami.

Poza tym nieustannie rośnie oferta producentów. Dariusz Balcerzyk, ekspert Instytutu Samar, przekonuje, że ceny kamperów nie wzrosły znacząco, ponieważ popyt napędza podaż.

Który kamper najczęściej rejestrują Polacy?

Wyliczenia z pierwszego półrocza 2021 r. wskazują, że boom na kampery nadal trwa. Portal bankier.pl donosi, że w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 1357 nowych kamperów, czyli o 802 więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. To wzrost aż o 145 proc.

Na jaki kamper najczęściej decydują się Polacy? Wśród nowych pojazdów króluje Volkswagen (w I półroczu - 324 zarejestrowane sztuki, wzrost o 165,5 proc. rok do roku).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się marki budujące kampery na bazie pojazdów innych marek - Roller Team (198 sztuk), Benimar (190 sztuk) i CI (90 sztuk). Jednak największy wzrost liczby rejestracji zaobserwowano w przypadku marki Adria - aż o 583,3 proc. w przeciągu zaledwie roku.

Nie tylko nowy kamper kusi Polaków. Niektórzy decydują się na zakup pojazdu używanego. W tym zestawieniu dominuje jednak Fiat (434 zarejestrowane sztuki). Na podium znalazły się także Ford (102 sztuki) i Volkswagen (77 sztuki).

Jeśli nie kamper, to przyczepa kampingowa

Boom na kampery to nie wszystko. W trakcie tegorocznych wakacji będzie można zauważyć również dość sporo przyczep kampingowych z polską rejestracją. W pierwszym półroczu 2021 r. zarejestrowano ich aż 682. To o 130 proc. więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Największą popularnością cieszą się przyczepy Hobby (215 sztuk) i Dethleffs (156 sztuk). Na trzecim miejscu uplasowała się polska marka Niewiadów (70 sztuk).

W przeciągu roku o 41 proc. wzrósł odsetek rejestracji używanych przyczep kampingowych. W pierwszym półroczu 2021 r. do Polski sprowadzono ich łącznie 4697. Co trzecia pochodziła z Wielkiej Brytanii. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]