Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:22

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czechy nadal kuszą polskich przedsiębiorców. Boom na przenoszenie spółek tuż za południową granicę wybuchł po ogłoszeniu niezbyt korzystnych założeń Polskiego Ładu. Liczba zapytań do firm pomagających prowadzić działalność gospodarczą za granicą wzrosła o kilkaset procent w ciągu ostatnich tygodni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak duże jest zainteresowaniem przeniesieniem biznesu do Czech

  • Dlaczego Czechy mogą być dobrym miejscem na prowadzenie działalności gospodarczej

  • Co na ten temat uważają eksperci

Czechy zamiast Polski. Przedsiębiorcy próbują uniknąć nowych obciążeń

Czechy będą uginać się pod napływem polskich firm? Eksperci przestrzegają sąsiadów przed huraoptymizmem, ale zainteresowanie prowadzeniem działalności za południową granicą jest nadal bardzo duże.

Dlaczego? Wszystko z powodu Polskiego Ładu. Założenia nowej strategii Zjednoczonej Prawicy wskazują bowiem, że przedsiębiorcy będą musieli płacić wyższe podatki.

W związku z tym podmioty wspierające przedsiębiorców w organizacji działalności gospodarczej za granicą mają ręce pełne roboty. Pojawiają się zapytania nie tylko o Czechy, lecz także o Słowację, choć jest ich zdecydowanie mniej.

Do Grupy ECDP stale napływają pytania dotyczące przeniesienia biznesu do Czech - w ostatnich kilku tygodniach zainteresowanie wzrosło aż o 150 proc. Z kolei do Darafirke zgłasza się o 60 proc. więcej osób, aby zdobyć niezbędne informacje na temat wymogów formalno-prawnych, które przed spółkami stawiają Czechy.

Maciej Różycki, radca prawny z kancelarii Oniszczuk & Associates, przyznał w rozmowie z portalem money.pl, że zainteresowanie zakładaniem firm w Czechach zwiększyło się pięciokrotnie. Ekspert zwrócił jednak uwagę, że ten boom wybuchł tuż po prezentacji pomysłów, które jeszcze nie zostały sformalizowane.

Czechy to dobre miejsce na nowy biznes?

Jednak nie wszyscy rozważają przenosiny. Niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się także nad założeniem zupełnie nowej spółki lub zakupem firmy już istniejącej. Anna Świercz z EUROCOMPANIES przyznała, że liczba zapytań o szczegóły tego typu transakcji wzrosła o 80 proc. w przeciągu zaledwie miesiąca.

Dlaczego przedsiębiorcy wybierają właśnie Czechy? Poza niezbyt korzystnymi założeniami Polskiego Ładu spółki uskarżają się także na brak przewidywalności. Rząd nieustannie zaskakuje kolejnymi regulacjami, które bardzo często są dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców. Dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, tłumaczy, że w związku z tym firmy tracą pewność co do kwestii prawnych.

Wyjątkowo uciążliwy jest także fakt, że każdego roku pojawiają się nowe podatki i daniny publiczne. Tego typu obciążenia dodatkowo utrudniają planowanie działań biznesowych. Czechy są zdecydowanie bardziej przyjazne i stabilne w tym zakresie, choć należy pamiętać, że przeniesienie firmy to skomplikowany zabieg, a ucieczka przed nowymi podatkami może okazać się bezskuteczna.

- Jeśli ktoś prowadzi biznes w naszym kraju, bez względu czy działa jako firma polska czy czeska, to podlega tutejszym przepisom dotyczącym ubezpieczeń i podatków - wyjaśniał Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Poza tym nie każdy biznes Czechy przyjmą z otwartymi rękami. Restauracje, sklepy i hurtownie muszą być założone w Czechach i to właśnie tam muszą prowadzić działalność. Czechy mogą być jednak dobrym kierunkiem dla firm transportowych, budowlanych, doradczych czy marketingowych. Dość dużą popularnością cieszy się zakładanie firm z obszaru IT, usług ds. tłumaczeń czy sklepów internetowych.

Eksperci szacują wzrost zainteresowania prowadzeniem biznesu za naszą południową granicą łącznie na co najmniej 100 proc. W ich opinii jest to jednak boom chwilowy, który z czasem przygaśnie, a liczba chętnych się ustabilizuje na wcześniejszym poziomie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]