Podatnik Ministerstwo Finansów proces cyfryzacji
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 3 Stycznia 2021

Nowe obowiązkowe konto dla wszystkich podatników. Nie wolno go ignorować

Każdy podatnik będzie objęty nowym programem Ministerstwa Finansów, które zakłada utworzenie e-kont do celów podatkowych. Za pośrednictwem internetu rozliczymy choćby PIT, czy CIT. Trzeba jednak uważać, bo system ułatwi pracę komornikom i kontrolerom.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak z nowego systemu skorzysta podatnik
  • W jaki sposób ułatwi to pracę komornikom
  • Jakie wyzwania stoją jeszcze przed Ministerstwem Finansów

Podatnik będzie mógł się rozliczyć nie wychodząc z domu. Ministerstwo Finansów szykuje spore udogodnienie

Każdy podatnik będzie włączony do projektu E-Urzędu Skarbowego. Wspólny projekt Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów ułatwi życie nie tylko podatnikom, ale także notariuszom, płatnikom, pełnomocnikom i komornikom sądowym.

Dostęp do indywidualnych kont ma być wydany już na przełomie stycznia i lutego 2021 roku. Zbiegnie się to z kolejnym wykorzystaniem usługi e-PIT, która w tamtym roku zdobyła sporą popularność. Za jej pośrednictwem rozliczyło się 40 proc. podatników.

Zalety systemu dla przeciętnego podatnika

Na koncie zgromadzone będą wszystkie informacje, które urząd skarbowy posiada o podatniku. Będzie można sprawdzić m.in. listę złożonych dokumentów, jak i tych wysłanych przez urząd skarbowy oraz saldo rozliczeń i status prowadzonych spraw.

Wiadomo też, że za pomocą e-Urzędu Skarbowego rozliczymy PIT, CIT, a nawet podatek VAT. Wkrótce Ministerstwo Finansów ma podać w rozporządzeniu więcej szczegółów. W przyszłości system ma być rozwijany, m.in. o możliwość rozliczenia kolejnych należności.

Biedronka szybko reaguje na podatek cukrowy. Sieć zmniejszyła pojemność jednego z podstawowych produktówBiedronka szybko reaguje na podatek cukrowy. Sieć zmniejszyła pojemność jednego z podstawowych produktówCzytaj dalej

Co jednak istotne, konto będzie przyporządkowane do osób fizycznych, nie do firm. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że w przyszłości pojawi się również możliwość automatycznego rozliczenia podatków. To jednak wymaga zgody banków, choć jak podaje Interia, są już prowadzone rozmowy w tej sprawie.

Oszuści podatkowi mają powody do obaw. Inspektorzy będą mieli ułatwione zadanie

Dla komorników i notariuszy, system e-Urząd Skarbowy będzie miał specjalne konta. Z racji, że w systemie będą znajdowały się informacje z Krajowej Rady Notarialnej i Krajowej Rady Komorniczej, uprawnienia kontrolerów będą automatycznie weryfikowane przez fiskusa.

Oznacza to, że proces kontroli podatnika przez urzędników będzie znacznie prostszy. Komornicy i kontrolerzy będą mieli możliwość sprawdzenia wszystkich rozliczeń i informacji o innych podatnikach. Inspekcje podatkowe będą dużo efektywniejsze i trudniej będzie ominąć obowiązujące prawo.

Jeśli wiec urzędnik złoży wniosek o informacje, otrzyma automatycznie wygenerowaną odpowiedź w postaci dokumentu elektronicznego potwierdzoną pieczęcią szefa KAS. Wiadomość będzie można pobrać i wydrukować.

Ministerstwo Finansów wyciągnie rękę do podatnika. System będzie dostępny nawet w języku migowym

System e-Urząd Skarbowy będzie dostępny w niektórych językach obcych, a nawet języku migowym. Ministerstwo Finansów obiecuje, że system będzie możliwie jak najbardziej uproszczony.

- Trudno nie pochwalić resortu finansów za pomysł wdrożenia rozwiązań, które ułatwią skarbówce funkcjonowanie w dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości. Diabeł jednak, jak zawsze, tkwi w szczegółach. Ministerstwo musi przekonać do idei projektu zwykłych ludzi i zadbać o osoby wykluczone cyfrowo. W mojej ocenie wymaga to szeroko zakrojonej kompanii informacyjnej - komentował dla Interii doradca podatkowy w The Independent Tax Advisers, Jarosław Ziółkowski.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Jeżeli masz zainstalowaną tę aplikację, natychmiast ją usuń. Może Ci nabić horrendalny rachunek
  2. 14. emerytura coraz bliżej wypłaty. Świadczenie otrzymają miliony Polaków
  3. Kolosalne zmiany w segregacji śmieci w Polsce. Zapomnij o pięciu frakcjach

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News