BiznesINFO.pl
Podatnik Ministerstwo Finansów proces cyfryzacji

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowe obowiązkowe konto dla wszystkich podatników. Nie wolno go ignorować

3 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Każdy podatnik będzie objęty nowym programem Ministerstwa Finansów, które zakłada utworzenie e-kont do celów podatkowych. Za pośrednictwem internetu rozliczymy choćby PIT, czy CIT. Trzeba jednak uważać, bo system ułatwi pracę komornikom i kontrolerom.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak z nowego systemu skorzysta podatnik

  • W jaki sposób ułatwi to pracę komornikom

  • Jakie wyzwania stoją jeszcze przed Ministerstwem Finansów

Podatnik będzie mógł się rozliczyć nie wychodząc z domu. Ministerstwo Finansów szykuje spore udogodnienie

Każdy podatnik będzie włączony do projektu E-Urzędu Skarbowego. Wspólny projekt Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów ułatwi życie nie tylko podatnikom, ale także notariuszom, płatnikom, pełnomocnikom i komornikom sądowym.

Dostęp do indywidualnych kont ma być wydany już na przełomie stycznia i lutego 2021 roku. Zbiegnie się to z kolejnym wykorzystaniem usługi e-PIT, która w tamtym roku zdobyła sporą popularność. Za jej pośrednictwem rozliczyło się 40 proc. podatników.

Zalety systemu dla przeciętnego podatnika

Na koncie zgromadzone będą wszystkie informacje, które urząd skarbowy posiada o podatniku. Będzie można sprawdzić m.in. listę złożonych dokumentów, jak i tych wysłanych przez urząd skarbowy oraz saldo rozliczeń i status prowadzonych spraw.

Wiadomo też, że za pomocą e-Urzędu Skarbowego rozliczymy PIT, CIT, a nawet podatek VAT. Wkrótce Ministerstwo Finansów ma podać w rozporządzeniu więcej szczegółów. W przyszłości system ma być rozwijany, m.in. o możliwość rozliczenia kolejnych należności.

Co jednak istotne, konto będzie przyporządkowane do osób fizycznych, nie do firm. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że w przyszłości pojawi się również możliwość automatycznego rozliczenia podatków. To jednak wymaga zgody banków, choć jak podaje Interia, są już prowadzone rozmowy w tej sprawie.

Oszuści podatkowi mają powody do obaw. Inspektorzy będą mieli ułatwione zadanie

Dla komorników i notariuszy, system e-Urząd Skarbowy będzie miał specjalne konta. Z racji, że w systemie będą znajdowały się informacje z Krajowej Rady Notarialnej i Krajowej Rady Komorniczej, uprawnienia kontrolerów będą automatycznie weryfikowane przez fiskusa.

Oznacza to, że proces kontroli podatnika przez urzędników będzie znacznie prostszy. Komornicy i kontrolerzy będą mieli możliwość sprawdzenia wszystkich rozliczeń i informacji o innych podatnikach. Inspekcje podatkowe będą dużo efektywniejsze i trudniej będzie ominąć obowiązujące prawo.

Jeśli wiec urzędnik złoży wniosek o informacje, otrzyma automatycznie wygenerowaną odpowiedź w postaci dokumentu elektronicznego potwierdzoną pieczęcią szefa KAS. Wiadomość będzie można pobrać i wydrukować. 

Ministerstwo Finansów wyciągnie rękę do podatnika. System będzie dostępny nawet w języku migowym

System e-Urząd Skarbowy będzie dostępny w niektórych językach obcych, a nawet języku migowym. Ministerstwo Finansów obiecuje, że system będzie możliwie jak najbardziej uproszczony.

- Trudno nie pochwalić resortu finansów za pomysł wdrożenia rozwiązań, które ułatwią skarbówce funkcjonowanie w dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości. Diabeł jednak, jak zawsze, tkwi w szczegółach. Ministerstwo musi przekonać do idei projektu zwykłych ludzi i zadbać o osoby wykluczone cyfrowo. W mojej ocenie wymaga to szeroko zakrojonej kompanii informacyjnej - komentował dla Interii doradca podatkowy w The Independent Tax Advisers, Jarosław Ziółkowski.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Podatki po nowemu od 1 lipca

Finanse

Sprzedajesz bez działalności gospodarczej? Uważaj, bo zapłacisz krocie

Czytaj więcej >

Finanse

Renta rodzinna. Bliscy osoby zmarłej mogą uzyskać finansowe wsparcie od ZUS

Czytaj więcej >

Finanse

Ponad milion Polaków będzie musiało dopłacić PIT. Dotyczy to głównie najlepiej zarabiających

Czytaj więcej >

Finanse

10 zł prowizji za wypłatę z bankomatu. Banki wprowadzają wyższe opłaty

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Finanse

Kiedy najniższa krajowa w Polsce przekroczy 10 000 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Wysoka waloryzacja emerytur nie dla wszystkich. Mundurowi nie kryją oburzenia

Czytaj więcej >