BiznesINFO.pl

East News

Podatek od zrzutek będzie doprecyzowany. Efekt interwencji premiera

1 Lutego 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Po burzy, jaka pojawiła się w mediach i internecie po odnalezieniu w ustawie deregulacyjnej nowego podatku od zbiórek, premier Mateusz Morawiecki nakazał Ministerstwu Finansów ponowne przyjrzenie się sprawie. I faktycznie - resort poinformował w środę, że zbiórki na chore dzieci nie będą opodatkowane.

Przypomnijmy. W uchwalonej w poprzedni piątek ustawie deregulacyjnej znalazł się zapis wprowadzający tzw. podatek od zrzutek. Wprowadzał on zmiany w podatku od spadków i darowizn.

Polacy niezadowoleni z podatku od zbiórek

Według przegłosowanych zapisów, organizator zrzutki pieniężnej musiałby się rozliczać z fiskusem po otrzymaniu ponad 50 tys. zł łącznie w ciągu 5 lat od obcych osób. Dotychczas musiał to robić, jeżeli od jednej osoby otrzymał nieco ponad 5 tys. zł.

Sytuacja ta nie spodobała się Polakom, a w internecie rozgorzała burza na ten temat. Zdaniem niektórych, nowy podatek uderzyłby wprost w osoby znajdujące się w faktycznej potrzebie, np. osoby chore.

Jak jednak podaje Gazeta.pl, Ministerstwo Finansów już zareagowało na to oburzenie. Resort zapowiedział, że ustawa zostanie doprecyzowana tak, aby zapis nie wpłynął na zbieranie środków na cele charytatywne.

Resort finansów: doprecyzujemy temat

Jest to efekt zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z jego wypowiedzią cytowaną przez Gazetę.pl, to on wydał dyspozycję resortowi finansów w celu doprecyzowania przepisów.

Sam zapis, zdaniem premiera, miał zabezpieczyć finanse państwa przed potencjalnymi nadużyciami. Z tłumaczeń Ministerstwa Finansów wynika, że chodzi m.in. o zapobieżenie możliwości prania pieniędzy.

Kłopotliwy zapis ma zostać zlikwidowany w Senacie. Złożenie odpowiedniej poprawki przez Prawo i Sprawiedliwość zapowiedział Łukasz Schreiber.

Tagi:

Podatkidarowizna

Podobne artykuły

Finanse

Najnowsze dane dotyczące inflacji. Mamy dobre wiadomości
Czytaj więcej >

Finanse

Ważny komunikat ZUS. Dotyczy wysokości emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

W 2023 roku podatek od psa to nawet 150,93 zł. Wielu zapłaci znacznie mniej, inni nie zapłacą wcale
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS apeluje: wciąż kilkaset tysięcy Polaków nie wykorzystało dodatkowego 500 zł na dziecko. Po 31 marca pieniądze przepadną
Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]