BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek od zrzutek będzie doprecyzowany. Efekt interwencji premiera
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 01.02.2023 22:07

Podatek od zrzutek będzie doprecyzowany. Efekt interwencji premiera

Morawiecki-east news
East News

Po burzy, jaka pojawiła się w mediach i internecie po odnalezieniu w ustawie deregulacyjnej nowego podatku od zbiórek, premier Mateusz Morawiecki nakazał Ministerstwu Finansów ponowne przyjrzenie się sprawie. I faktycznie - resort poinformował w środę, że zbiórki na chore dzieci nie będą opodatkowane.

Przypomnijmy. W uchwalonej w poprzedni piątek ustawie deregulacyjnej znalazł się zapis wprowadzający tzw. podatek od zrzutek. Wprowadzał on zmiany w podatku od spadków i darowizn.

Polacy niezadowoleni z podatku od zbiórek

Według przegłosowanych zapisów, organizator zrzutki pieniężnej musiałby się rozliczać z fiskusem po otrzymaniu ponad 50 tys. zł łącznie w ciągu 5 lat od obcych osób. Dotychczas musiał to robić, jeżeli od jednej osoby otrzymał nieco ponad 5 tys. zł.

Sytuacja ta nie spodobała się Polakom, a w internecie rozgorzała burza na ten temat. Zdaniem niektórych, nowy podatek uderzyłby wprost w osoby znajdujące się w faktycznej potrzebie, np. osoby chore.

Jak jednak podaje Gazeta.pl, Ministerstwo Finansów już zareagowało na to oburzenie. Resort zapowiedział, że ustawa zostanie doprecyzowana tak, aby zapis nie wpłynął na zbieranie środków na cele charytatywne.

Resort finansów: doprecyzujemy temat

Jest to efekt zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z jego wypowiedzią cytowaną przez Gazetę.pl, to on wydał dyspozycję resortowi finansów w celu doprecyzowania przepisów.

Sam zapis, zdaniem premiera, miał zabezpieczyć finanse państwa przed potencjalnymi nadużyciami. Z tłumaczeń Ministerstwa Finansów wynika, że chodzi m.in. o zapobieżenie możliwości prania pieniędzy.

Kłopotliwy zapis ma zostać zlikwidowany w Senacie. Złożenie odpowiedniej poprawki przez Prawo i Sprawiedliwość zapowiedział Łukasz Schreiber.

Polecane