Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Podatek od deszczu od 2022 roku. Rząd chce by Polacy zapłacili za nawałnice i susze
Radosław Święcki
Radosław Święcki 08.07.2021 02:00

Podatek od deszczu od 2022 roku. Rząd chce by Polacy zapłacili za nawałnice i susze

Podatek od deszczu w przyszłym roku?
Biznes Info

Choć lato dopiero się zaczęło, doświadczyliśmy już uroków tej pory roku. Remedium na burze i susze ma być tzw. podatek od deszczu. Planowo ma on zostać wprowadzony w życie już w przyszłym roku. Zapłacą nie tylko właściciele domów jednorodzinnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek od deszczu

  • Kiedy może zostać wprowadzony w życie

  • Kto zapłaci daninę

Podatek od deszczu powraca

35 stopni Celsjusza na plusie - tyle mają pokazać nasze termometry jeszcze w tym tygodniu. Choć lato trwa dopiero nieco ponad dwa tygodnie już doświadczyliśmy uroków, jakie wiążą się z tą porą roku.

Trwające upały jak wiadomo nie są pierwszymi w tym sezonie. Napotkały nas również gwałtowne burze, będące następstwem rekordowych temperatur. Jak zauważa Money.pl, bywały sytuacje, że w ciągu kilku minut spadło tyle deszczu, ile w normalnych warunkach pogodowych w ciągu kilku tygodni.

Rząd chce łagodzić skutki susz i burz tzw. podatkiem od deszczu, który jest elementem projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Ów projekt zakłada nałożenie opłaty od zabetonowanych powierzchni i tworzenia rezerwuarów retencyjnych gromadzących wody opadowe.

Retencja jak zauważa portal to najprostsze i najtańsze rozwiązania chroniące przed skutkami nawalnych deszczy. Przypomnijmy, że podatek od deszczu obowiązuje w Polsce od trzech lat i płacą go właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 3500 metrów kwadratowych z 70 proc. zabudowaniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zgodnie z planami rządu miałby on rozstać rozszerzony o posiadaczy gruntów o powierzchni 600 metrów kwadratowych zabudowanych w 50 proc. Ci, którzy zainwestują w urządzenie do retencjonowania wody zapłacą mniej (prawdopodobnie 5 groszy za metr kwadratowy, jeśli urządzenie nie będzie to będzie to 50 groszy za metr kwadratowy).

Podatek od deszczu w nowej wersji mieliby płacić nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale też wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły, czy firmy.

Kiedy podatek od deszczu wejdzie w życie?

Według portalu Money.pl podatek od deszczu miałby zostać wprowadzony w 2022 roku. Czy tak się rzeczywiście stanie? Redakcja Biznes Info w ostatnich miesiącach kilkukrotnie dopytywała Ministerstwo Infrastruktury (przejęło pracę nad ustawą po likwidacji jesienią zeszłego roku Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej) o los daniny. Za każdym razem otrzymywaliśmy odpowiedź, że projekt jest w fazie konsultacji w związku ze znaczącą liczbą uwag, jakie do niego napłynęły.

Niedawno poprosiliśmy resort o podanie przybliżonej daty podjęcia prac nad projektem ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy przez rząd.

- Skierowanie do rozpatrzenia przez Radę Ministrów projektu ustawy, o który Pan pyta, powinno nastąpić w drugiej połowie 2021 roku. Przewidywany termin może ulec zmianie w przypadku zgłoszenia znacznej liczby uwag na kolejnych etapach procesu legislacyjnego - poinformował nas Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].

Tagi: Podatek