BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Podatek handlowy jeszcze zawieszony. Wiadomo jednak, kiedy uderzy nas po kieszeni

27 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Podatek handlowy obciąży sklepy najwcześniej w lipcu 2020 roku. Do tego czasu danina pozostanie zawieszona. Rząd właśnie przyjął ustawę w sprawie podatku.

Podatek handlowy najwcześniej w przyszłym roku

Podatek handlowy będzie zawieszony na dłużej. Według pierwotnych ustaleń danina miała nie obowiązywać do 1 stycznia, jednak teraz rząd podjął decyzję o przedłużenie zawieszenia podatku do 1 lipca 2020 roku - podaje biznes.radiozet.pl. Jednak rządzący nie przyjmą projektu o podatku handlowym do czasu, kiedy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie zgodzi się na to.

“Biorąc pod uwagę toczące się postępowanie w TSUE, konieczne jest zawieszenie podatku do 1 lipca 2020 roku” - napisano w komunikacie CIR, który cytuje biznes.radiozet.pl. Podatek handlowy został wprowadzony już trzy lata temu. Jednak danina nie była pobierana z powodu zastrzeżeń Komisji Europejskiej. Wówczas stwierdzono, że podatek handlowy może faworyzować mniejsze sklepy, co mogłoby zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.

TSUE nie spieszy się z wyrokiem

Podatek handlowy miał obejmować przede wszystkim duże sieci handlowe. Dotyczyłby sklepów, które mają miesięczne przychody większe niż 17 mln zł. Z kolei do 170 mln zł stawka ma wynosić 0,8 proc. Natomiast przychody powyżej 170 mln zł na miesiąc to stawka na poziomie 1,4 proc. Sprawa podatku trafiła do sądu Unii Europejskiej, który nie zgodził się ze stanowiskiem KE. W konsekwencji Bruksela złożyła odwołanie od tej decyzji i od lipca postępowanie prowadzi TSUE. Polska Agencja Prasowa poinformowała, że ostateczny wyrok ma zapaść za około 10 do 12 miesięcy.

Balazs Lehoczki ze służb prasowych TSUE powiedział PAP, że postępowanie potrwa “jeszcze około roku, może trochę mniej. W najlepszym przypadku ostateczne orzeczenie zapadnie przed wakacjami przyszłego roku”.

W ubiegłym tygodniu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała PAP, podatek handlowy nie zostanie wprowadzony, dopóki Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wyda decyzji.

W ubiegłym tygodniu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała PAP, podatek handlowy nie zostanie wprowadzony, dopóki Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wyda decyzji.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >