Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Podatek handlowy jeszcze zawieszony. Wiadomo jednak, kiedy uderzy nas po kieszeni
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 27.11.2019 01:00

Podatek handlowy jeszcze zawieszony. Wiadomo jednak, kiedy uderzy nas po kieszeni

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Podatek handlowy najwcześniej w przyszłym roku

Podatek handlowy będzie zawieszony na dłużej. Według pierwotnych ustaleń danina miała nie obowiązywać do 1 stycznia, jednak teraz rząd podjął decyzję o przedłużenie zawieszenia podatku do 1 lipca 2020 roku - podaje biznes.radiozet.pl. Jednak rządzący nie przyjmą projektu o podatku handlowym do czasu, kiedy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie zgodzi się na to.

“Biorąc pod uwagę toczące się postępowanie w TSUE, konieczne jest zawieszenie podatku do 1 lipca 2020 roku” - napisano w komunikacie CIR, który cytuje biznes.radiozet.pl. Podatek handlowy został wprowadzony już trzy lata temu. Jednak danina nie była pobierana z powodu zastrzeżeń Komisji Europejskiej. Wówczas stwierdzono, że podatek handlowy może faworyzować mniejsze sklepy, co mogłoby zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.

TSUE nie spieszy się z wyrokiem

Podatek handlowy miał obejmować przede wszystkim duże sieci handlowe. Dotyczyłby sklepów, które mają miesięczne przychody większe niż 17 mln zł. Z kolei do 170 mln zł stawka ma wynosić 0,8 proc. Natomiast przychody powyżej 170 mln zł na miesiąc to stawka na poziomie 1,4 proc. Sprawa podatku trafiła do sądu Unii Europejskiej, który nie zgodził się ze stanowiskiem KE. W konsekwencji Bruksela złożyła odwołanie od tej decyzji i od lipca postępowanie prowadzi TSUE. Polska Agencja Prasowa poinformowała, że ostateczny wyrok ma zapaść za około 10 do 12 miesięcy.

Balazs Lehoczki ze służb prasowych TSUE powiedział PAP, że postępowanie potrwa “jeszcze około roku, może trochę mniej. W najlepszym przypadku ostateczne orzeczenie zapadnie przed wakacjami przyszłego roku”.

W ubiegłym tygodniu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała PAP, podatek handlowy nie zostanie wprowadzony, dopóki Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wyda decyzji.