PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta wklada pieniadze do portfela
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 13 Stycznia 2021

Nowy podatek zacznie obowiązywać od lutego. Obejdą go z łatwością, a koszty zapłacimy wszyscy

Podatek handlowy to kolejna opłata, którą raczy nas rząd Zjednoczonej Prawicy w nowym roku. Po opłacie cukrowej, która przyniosła więcej żartów niż powagi przyszła pora na głośny podatek handlowy. Prawo i Sprawiedliwość o nową daninę stoczyło nawet bój przed Komisją Europejską, ale w końcu nadszedł ten moment i możemy cieszyć się podatkiem handlowym. Niestety, w efekcie jak zwykle zapłacą za niego Polacy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek handlowy
  • Dlaczego głównie uderzy w konsumentów
  • W jaki sposób sklepy omijają podatek cukrowy

Podatek handlowy już wszedł w życie

Gdyby przeanalizować wszystkie opłaty wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to przy każdej z nich widnieje górnolotny cel. Przy podatku cukrowym dostrzeżemy troskę rządu o zdrowie Polaków, podatek od deszczu ma nas zachęcić do posiadania własnej retencji i dbałości o środowisko, natomiast podatek handlowy ma wyrównać szanse małych i dużych podmiotów na rynku zakupów. W dzisiejszych czasach truistyczne myślenie jest modne, a rząd sprawnie to wykorzystuje. Jednak szkoda, że podatek handlowy uderzy głównie w obywateli.

Podatek handlowy wszedł w życie 1 stycznia 2021 r., ale nie jest rzeczą nową, bowiem rząd chciał wprowadzić go w 2016 r. Wówczas na linii Warszawa-Bruksela wywiązał się spór dotyczący podatku handlowego i PiS zmuszony był go zawiesić. Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) poinformował, że podatek handlowy nie narusza unijnych norm. Zatem rząd natychmiast odwiesił nową daninę.

Na wysokość podatku handlowego wpływ mają przychody przedsiębiorcy. Portal money.pl wyjaśnia, że podmiot sprzedający najwięcej zapłaci najwyższy podatek handlowy. Jednocześnie eksperci spekulują, że nowa danina głównie uderzy w wielkie sieci handlowe, a te z kolei wszelkie koszty przerzucą na klientów.

Podatek handlowy wynosi 0,8 proc. do 187 mln zł miesięcznych przychodów oraz 1,4 proc. nadwyżki ponad 187 mln zł. Nowej daniny nie muszą uiszczać ci, których przychód miesięczny jest mniejszy niż 17 mln zł.

No i mamy kolejną podwyżkę. URE zatwierdziło nową stawkę, znamy kwotyNo i mamy kolejną podwyżkę. URE zatwierdziło nową stawkę, znamy kwotyCzytaj dalej

"Przedsiębiorstwa zagraniczne zazwyczaj dysponują większą powierzchnią sprzedażową (636,8 m2) niż przedsiębiorstwa własności krajowej (197,0 m2). Oznacza to oczywiście, że to sklepy wielkopowierzchniowe są z reguły przedsiębiorstwami z udziałem kapitału zagranicznego" cytuje raport ZPP o skutkach wprowadzenia nowego podatku od sprzedaży detalicznej portal Business Insider.

Podatek handlowy prosty do ominięcia

Podatek handlowy budzi ogromne emocje i kontrowersje, a sieci sklepów kombinują w jaki sposób ominąć nową daninę. Okazuje się, że jeden ze sposóbów wynalazł Media Markt - niemiecki gigant z branży RTV i AGD.

ZPP cytowane przez Radio Zet informuje, że "Media Markt podzielił sklepy na oddzielne firmy i nie zapłaci ani grosza", a w efekcie podatek handlowy dotknie polskie sklepy i rodzimych przedsiębiorców. Podatek handlowy miał wyrównywać szanse na rynku, a okazuje się, że może być przyczyną jeszcze większych dysproporcji między podmiotami.

Na razie nie jest wiadome czy na podobny krok zdecydują się inne sklepy wielkopowierzchniowe. Jednakże ominięcie podatku handlowego wcale nie jest tak trudne, jak rządowi się wydaje.

Ministerstwo Finansów wyliczyło, że łącznie z podatku handlowego budżet państwa uzyska ok. 2 mld zł, które w efekcie pomogą przy wypłacie 500 plus. Niestety, ale w socjalistycznym państwie, w kierunku którego zmierza nasza ojczyzna, każdy ma mieć równe szanse na rozwój.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News