fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Dlon dziecka i matki na tle zabawek i banknotu 500 zl.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 11 Stycznia 2021

500 plus w 2021. Zapomnisz o jednej rzeczy, możesz stracić pieniądze

500 plus do tej pory było nienaruszalnym programem Prawa i Sprawiedliwości, jednakże i na niego przyszła pora. Zmiany będą dotyczyły okresu świadczeniowego programu 500 plus. Rodziny, które przegapią termin składania wniosków mogą stracić pieniądze. Trzeba mocno uważać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany szykują się w 500 plus
  • Jakie będą konsekwencje przegapienia terminu
  • Ile pieniędzy pochłania rocznie 500 plus

500 plus fundamentem programowym PiS-u

500 plus to fundamentalny program Prawa i Sprawiedliwości, który w znaczącym stopniu przyczynił się do wygranej partii Jarosława Kaczyńskiego w wyborach parlamentarnych. Pierwotnie 500 plus miał zachęcić Polaków do zakładania rodziny oraz posiadania dzieci, jednakże finalnie przyniósł osobny efekt.

Wobec 500 plus pada mnóstwo zarzutów, a większość związana jest z tym, że pieniądze nie są przeznaczane na potrzeby dzieci, a na fanaberie ich opiekunów. Jednocześnie partie opozycyjne zarzucały partii rządzącej rozdawnictwo publicznych pieniędzy. Wielu politologów ocenia, że to właśnie ta kwestia poniekąd przyczyniła się do wygranej Andrzeja Dudy w wyborach, który zapewniał o pozostawieniu programu bez zmian.

500 plus cały czas wzbudza emocje, których nie zabrakło także w dobie pandemii koronawirusa. Eksperci spekulowali, że PiS prawdopodobnie utnie fundusze na swój nienaruszalny dotychczas program ze względu na problemy gospodarcze spowodowane pandemią.

Niemcy opuszczają Niemcy. I to Niemcy opuszczają Niemcy. I to "młodzi, wykształceni, z wielkich ośrodków miejskich"Czytaj dalej

- W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie trwają żadne prace, które zmieniałyby zasady wypłaty świadczenia wychowawczego 500+. W budżecie na 2021 rok zabezpieczono środki na ten cel - cytuje słowa resortu portal InnPoland. Program Rodzina 500 plus rocznie pochłania ponad 40 mld zł.

500 plus ze zmianami

Mimo wszystko pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na 500 plus, bowiem od lutego zmieniają się okresy rozliczeniowe programu. Rodzice oraz opiekunowie prawni muszą uważać, bo przegapienie terminu oznacza utratę pieniędzy.

Prawo do 500 plus od 2021 r. będzie ustalane od 1 maja br. do 1 czerwca 2022 r. Kiedy zatem rusza nabór wniosków?

Wirtualna Polska informuje, że wnioski w formie elektronicznej można składać już od 1 lutego 2021 roku. Z kolei drogą tradycyjną wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus można złożyć od 1 kwietnia 2021 roku.

"Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę" - poinformowało ministerstwo na swojej oficjalnej stronie.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Kontrole ruszyły, celem nałożenie ogromnej liczby mandatów. Kary mają zasilić budżet
  2. 2021 ledwo się zaczął, a już mamy złodzieja roku. Wpadł w BMW, bo 10 godzin próbował uruchomić auto
  3. Mandat dostaniesz teraz nawet za najbardziej absurdalne wykroczenia. Wiadomo już co grozi kierowcom

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News