BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Podatek dochodowy już nie dla wszystkich. Rząd zapowiada zwolnienie dla ogromnej grupy Polaków

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Podatek dochodowy już niebawem nie będzie nadwyrężał finansów Polaków. Wielki reset w polityce fiskalnej ma zapoczątkować Polski Ład. Zgodnie z zapowiedzią na reformie skorzysta aż 18 mln obywateli.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany w obrębie podatków ma wprowadzić Polski Ład

  • Kogo nie będzie już dotyczył podatek dochodowy

  • Ile osób skorzysta na modyfikacjach

Podatek dochodowy dla nielicznych. Nowy Polski Ład, nowa polityka fiskalna

Podatek dochodowy już niebawem przejdzie prawdziwą rewolucję. Od sierpnia 2019 r. tzw. zerowy PIT obejmuje osoby do 26 roku życia, których roczne przychody nie przekraczają 85,5 tys. zł. Już niebawem grono osób, których nie dotyczy podatek dochodowy ulegnie rozszerzeniu.

Wszystko za sprawą Polskiego Ładu, który wprowadza poważne zmiany w systemie podatkowym. Zgodnie z zapowiedziami rządu Zjednoczonej Prawicy kwota wolna od podatku wzrośnie z 8 tys. zł do 30 tys. zł. Druga ważna zmiana to podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł.

Z oficjalnych wyliczeń rządu wynika, że na zmianach skorzysta nawet 18 mln Polaków. Podczas czwartkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller przyznał, że dla 90 proc. polskich podatników modyfikacje w ramach Polskiego Ładu będą korzystne lub neutralne.

Skorzystają emeryci i pracownicy, ale nie wszyscy

Kto znajdzie się na uprzywilejowanej pozycji? - Na zmianach zyska 91 proc. emerytów i rencistów, a 65 proc. z nich w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego - wyliczał przedstawiciel rządu.

Dlaczego podatek dochodowy nie będzie obejmował seniorów? To pokłosie kwoty wolnej od podatku. Skoro rząd planuje podwyższyć próg do 30 tys. zł to podatku dochodowego nie zapłacą osoby, które co miesiąc pobierają z ZUS do 2,5 tys. zł (2,5 tys. x 12 = 30 tys.).

Zgodnie z rządowymi szacunkami podatek dochodowy przestanie być obciążeniem również dla wszystkich zarabiających do średniej krajowej, czyli 5929,05 zł. Z kolei dla osób z zarobkami do 10 tys. zł reforma będzie neutralna. Zdaniem rzecznika rządu „zmiany będą nieodczuwalne” również dla osób z dochodami między 12 tys. zł a 12,5-13 tys. zł.

Kto zatem straci na Polskim Ładzie? Müller przekonywał, że zmieniony podatek dochodowy uderzy w pracowników, których miesięczne wpływy są wyższe niż 13 tys. zł.

Jednak z odpowiedzi, którą „Rzeczpospolita” otrzymała od Ministerstwa Finansów wynika, że grono osób stratnych będzie znacznie większe. Dlaczego? Kwota wolna będzie bowiem obejmowała osoby opodatkowane tylko według skali podatkowej 17 i 32 proc.

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek dochodowy liniowo, nie będą mieli kwoty wolnej od podatku. Mimo tego i tak zapłacą więcej za składkę zdrowotną. - O ile inni podatnicy dostaną w Polskim Ładzie marchewkę i kij, o tyle liniowców czeka tylko kij - Milana Krzemień, adwokat, partner zarządzający w kancelarii KZ Legal.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Oficjalne wyliczenia rządu wskazują, że koszt reformy będzie oscylował między 5 a 7 mld zł. Z dodatkowej składki zdrowotnej NFZ otrzyma aż 14 mld zł.

Rzecznik rządu przekazał, że prace nad reformą podatkową są „dość zaawansowane”, a przed wakacjami rozpoczną się konsultacje społeczne. - Chcielibyśmy, aby ostateczny projekt został zaakceptowany przez rząd wczesną jesienią - przyznał Müller. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to zmiany zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >