Rząd nie rezygnuje z podatku cukrowego
pixabay
Autor Maria Glinka - 26 Marca 2020

Rząd nie spełni jednej z najważniejszych obietnic tarczy antykryzysowej. Wielu Polaków będzie oburzonych

Podatek cukrowy nie zostanie przełożony. Odroczenie tej należności miało poprawić sytuację wielu przedsiębiorców, którzy znaleźli się na skraju bankructwa. Tak się jednak nie stanie i nowy podatek wejdzie w życie zgodnie z planem 1 lipca 2020 r.

Podatek cukrowy podtrzymany

Podatek cukrowy w napojach miał został odłożony na 2021 r. ze względu na epidemię koronawirusa. W myśl nowych przepisów opłata od napojów słodzonych została podzielona na część stałą i zmienną. Opłata stała ma wynieść 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatkowo 10 gr za litr jeżeli w składzie znajdzie się substancja aktywna (kofeina, tauryna). Danina zmienna to wydatek 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5g na 100 ml (w przeliczeniu na litr napoju) – podają wiadomoscihandlowe.pl.

Takie zasady zostały uchwalone przez sejm 14 lutego w ramach ustawy w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, która poza opłatą cukrową przewiduje także daninę od alkoholu sprzedawanego w butelkach o maksymalnej pojemności 200 ml.

Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieniWatykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieniCzytaj dalej

Przesunięcie ich wejścia w życie zapowiadano w trakcie dyskusji nad tarczą antykryzysową. Teraz, gdy już znany jest ostateczny kształt nowego programu społeczno-gospodarczych działań rządowych, wiadomo że podatek cukrowy nie zostanie odroczony.

Sprzeciw handlowców z branży

Ta decyzja budzi kontrowersje wśród wielu kręgów przedsiębiorców. Szczególne oburzenie firm produkujących soki nie powinno budzić wątpliwości, bo są to spółki, które nowa opłata dotknie w pierwszej kolejności.

Norweskie media atakują Polskę. Poszło o 10 tys. litrów płynu do dezynfekcjiNorweskie media atakują Polskę. Poszło o 10 tys. litrów płynu do dezynfekcjiCzytaj dalej

Zdaniem Juliana Pawlaka prezesa Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków podatek cukrowy to „bardzo istotne obciążenie (…), którego wprowadzenie w momencie, gdy grozi nam recesja, jest nieporozumieniem”. Zarządca zwraca uwagę na niespójność wypowiedzi partii rządzącej, która nieustannie zapowiada nowe ulgi dla przedsiębiorców, a potem nie rezygnuje z opłat, które mogłyby wspomóc firmy z branży.

Politycy twierdzą, że tarcza antykryzysowa ma ochronić rolników. Jednak zdaniem Pawlaka brak odroczenia podatku cukrowego „będzie dużym uderzeniem w sadowników”. Zgodnie z wyliczeniami wprowadzenie nowej daniny wywoła brak zapotrzebowania na kilkadziesiąt tysięcy ton owoców.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Media: Nie żyje 21-latka zakażona koronawirusem. Nie miała żadnych schorzeń

Opłata ze szkodą dla firm, ale i dla konsumentów

Opinię w sprawie podatku cukrowego wyraził także dyrektor marketingu Zbyszko Company Marcin Bojanowicz, który zwraca uwagę, że „dla przedsiębiorstw niepewny jest teraz każdy dzień”. Wobec nieprzewidywalności koronawirusa i jego skutków na gospodarkę „wprowadzenie nowej opłaty skomplikuje sytuację jeszcze bardziej”.

Zdaniem Bojanowicza podatek przyniesienie negatywne konsekwencje zarówno dla firm, jak i konsumentów. Przede wszystkim zaburzy płynność małych przedsiębiorstw, a to wywoła wzrost cen dla klientów.

W sprawie negocjowania zmiany stanowiska w sprawie podatku cukrowego minister rozwoju odsyła przedstawicieli branży do Ministerstwa Zdrowia. Jak dotąd resort nie wypowiedział się w tej kwestii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Potężne kolejki na poczcie. Ogromny czas oczekiwania, tłumy stoją na ulicy
  2. Objawy stanu przedzawałowego. Każdy powinien je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Pierwszy kraj wyprzedził Chiny. Tysiące przypadków zakażenia, zawrotna liczba
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News