Podatek od platform streamingowych
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 28 Kwietnia 2020

Rząd szykuje nowy podatek. Wiemy, kogo uderzy po kieszeni

Podatek, którego wprowadzenie zakłada projekt tarczy antykryzysowej 3.0., obejmie serwisy streamingowe. Już niedługo internetowe wypożyczalnie, niezwykle popularne w czasie domowej izolacji, będą musiały podzielić się częścią zysków.

Podatek zapowiadany od dawna wreszcie doczeka się realizacji?

Podatek ma być nałożony na serwisy streamingowe na mocy tarczy antyryzysowej 3.0., jeżeli jej projekt zostanie zaakceptowany. Jest to kontynuacja koncepcji pobierania dodatkowych opłat, którą polski rząd odrzucił po wizycie wiceprezydenta USA w wrześniu 2019 r.

Nadszarpnięte finanse w czasie pandemii mogą wydawać się dobrym motywem dla rządzących, aby wprowadzić dawno zapowiadaną opłatę. Politycy uzasadniają ją wzrostem popularności usług VOD oraz zmianą ustawowej definicji filmu – podaje Business Insider Polska.

WP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitWP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitCzytaj dalej

Kto zapłaci i ile?

Opłata w wysokości 1,5 proc. przychodu osiąganego z płatności za dostęp, których dokonują widzowie, ma być pobierana raz na kwartał. Jej wprowadzenie jest planowane jeszcze na ten rok.

Podatkiem miałyby zostać objęte: Ipla, Player.pl, Amazon, Cda.pl, Netflix i Apple+. Z płacenia należności mają być zwolnieni mikroprzedsiębiorcy oraz firmy, których liczba abonentów nie przekracza 1 proc. wszystkich użytkowników Internetu szerokopasmowego na terenie całej Polski.

Pieniądze pobrane z opłaty od serwisów streamingowych mają trafić do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Tegoroczny zysk z tego tytułu jest szacowany na prawie 17 mln zł. Od przyszłego roku wartość ta będzie wynosić przynajmniej 20 mln zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Koniec "godzin dla seniorów" w sklepach. Minister Jadwiga Emilewicz oficjalnie zapowiedziała zmiany

Coraz więcej osób korzysta z platform streamingowych

Koronawirus uderzył w gospodarkę, ale są i takie branże, które odnotowują bezprecedensowe zyski. Wypożyczalnie internetowe obserwują duży wzrost zainteresowania płatnymi pakietami w związku ze społeczną izolacją, która od marca zmieniła nawyki wielu polskich obywateli.

Tendencja wzrostowa jest również zauważalna w innych państwach. Badanie przeprowadzone przez firmę Nielsen wskazuje, że w USA o 36 proc. wzrosła oglądalność na takich platformach jak: Netflix, HBO GO, Hulu, Disney Plus czy Amazon Prime.

Eksperci przygotowali trzy scenariusze powrotu turystyki do normy. Nawet optymistyczna data załamie fanów podróżyEksperci przygotowali trzy scenariusze powrotu turystyki do normy. Nawet optymistyczna data załamie fanów podróżyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sezon na komary rozpoczęty. Czy mogą przenosić koronawirusa? Czy będzie ich więcej z powodu suszy?
  2. Dzięki psom żyjemy dłużej? Rewolucyjne badania
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polscy hotelarze załamani. Nie otwierają hoteli mimo pozwolenia, boją się jednej rzeczy
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News