BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Poczta Polska obala mity o abonamencie RTV. Musisz zarejestrować telewizor, nawet jeśli nie będziesz na nim oglądał telewizji

9 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Żaden listonosz nie ma uprawnień do przeprowadzania kontroli rejestracji odbiorników w domach Polaków, Poczta Polska zatrudnia jedynie kilkudziesięciu kontrolerów w skali całego kraju, a osoba, która kupi telewizor tylko z zamiarem oglądania seriali na płatnej platformie z filmami, i tak ma obowiązek rejestracji odbiornika. To tylko niektóre z faktów, jakie przedstawia Poczta Polska w odniesieniu do krążących w internecie mitów na temat opłat abonamentowych. 

5 wybranych mitów na temat abonamentu RTV

1. Nie muszę rejestrować telewizora, jeżeli nie będę na nim oglądał telewizji, tylko np. seriale z płatnej platformy z filmami

To mit, gdyż zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych należy domniemywać użytkowanie odbiornika TV m.in. do odbioru programów telewizyjnych. Dlatego Poczta Polska przestrzega, że telewizor – zgodnie z obowiązującym prawem – trzeba zarejestrować.

2. Kontrolerzy Poczty Polskiej skupiają się kontrolowaniu domów Polaków

Instytucja wyjaśnia, że kontrole obejmują wszystkich użytkowników odbiorników RTV, przy czym najczęściej dotyczą firm oraz instytucji. Liczba kontroli w gospodarstwach domowych jest niewielka i stanowi odsetek przeprowadzonych z tego tytułu czynności.

3. Listonosz może dokonywać kontroli rejestracji odbiornika RTV

To fałsz. Poczta Polska podkreśla, że żaden listonosz nie ma takich uprawnień, kontrolę może przeprowadzić jedynie upoważniony pracownik Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej.

4. Poczta Polska zatrudnia setki kontrolerów

Ta straszna prognoza nie ma pokrycia w rzeczywistości, gdyż na terenie całego kraju kontrolą zajmuje się kilkadziesiąt osób.

5. Liczba tytułów wykonawczych z tytułu nieopłaconego abonamentu RTV rośnie lawinowo na przestrzeni ostatnich lat

Poczta Polska zaprzecza tym doniesieniom i wskazuje, że w ciągu ostatnich lat liczba kontroli utrzymuje się na podobnym poziomie. Można nawet mówić o delikatnym spadku w ujęciu rok do roku.

Stary obowiązek i to nie tylko u nas

Poczta Polska przypomina, że obowiązek uiszczania opłat za korzystanie z radioodbiorników istniał już przed wybuchem II wojny światowej. Abonament z tytułu oglądania publicznej telewizji czy słuchania radia występuje również w innych państwach.

W Czechach poborcą opłat tak jak u nas jest poczta, a za abonenta uznaje się każdego płatnika energii elektrycznej (operator pocztowy otrzymuje informacje od operatora energetycznego). Z kolei we Włoszech czy Portugalii abonament dolicza się do opłaty za energię elektryczną. Natomiast u naszych zachodnich sąsiadów istnieje specjalna instytucja powołana do ściągania abonamentu RTV, a opłatę dolicza się do mieszkania (rejestracja następuje na etapie zameldowania).

Zanim urzędnicy wystawią tytuł wykonawczy, dostaniesz zawiadomienie

Obywatele, którzy zalegają z opłatami abonamentowymi, dostaną zawiadomienia i upomnienia, zanim zostanie wystawiony tytuł wykonawczyWarto pamiętać, że abonent zobowiązany jest do informowania Poczty Polskiej o wszelkich zmianach formalno-prawnych, takich jak zmiana adresu, zmiana uprawnień do zwolnienia z opłat, zaprzestania użytkowania, podobnie jak dzieje się to w przypadku dostawy energii elektrycznej – tłumaczy instytucja.

pieniądze-100zł-monety-biznesinfo (1)

Abonament RTV. Sprawdzamy, kto jest zwolniony z opłat

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Abonament RTVPoczta Polska

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]