Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Poczta Polska obala mity o abonamencie RTV. Musisz zarejestrować telewizor, nawet jeśli nie będziesz na nim oglądał telewizji
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.03.2023 20:49

Poczta Polska obala mity o abonamencie RTV. Musisz zarejestrować telewizor, nawet jeśli nie będziesz na nim oglądał telewizji

poczta polska-abonament
Biznesinfo

Żaden listonosz nie ma uprawnień do przeprowadzania kontroli rejestracji odbiorników w domach Polaków, Poczta Polska zatrudnia jedynie kilkudziesięciu kontrolerów w skali całego kraju, a osoba, która kupi telewizor tylko z zamiarem oglądania seriali na płatnej platformie z filmami, i tak ma obowiązek rejestracji odbiornika. To tylko niektóre z faktów, jakie przedstawia Poczta Polska w odniesieniu do krążących w internecie mitów na temat opłat abonamentowych. 

5 wybranych mitów na temat abonamentu RTV

1. Nie muszę rejestrować telewizora, jeżeli nie będę na nim oglądał telewizji, tylko np. seriale z płatnej platformy z filmami

To mit, gdyż zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych należy domniemywać użytkowanie odbiornika TV m.in. do odbioru programów telewizyjnych. Dlatego Poczta Polska przestrzega, że telewizor – zgodnie z obowiązującym prawem – trzeba zarejestrować.

2. Kontrolerzy Poczty Polskiej skupiają się kontrolowaniu domów Polaków

Instytucja wyjaśnia, że kontrole obejmują wszystkich użytkowników odbiorników RTV, przy czym najczęściej dotyczą firm oraz instytucji. Liczba kontroli w gospodarstwach domowych jest niewielka i stanowi odsetek przeprowadzonych z tego tytułu czynności.

3. Listonosz może dokonywać kontroli rejestracji odbiornika RTV

To fałsz. Poczta Polska podkreśla, że żaden listonosz nie ma takich uprawnień, kontrolę może przeprowadzić jedynie upoważniony pracownik Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej.

4. Poczta Polska zatrudnia setki kontrolerów

Ta straszna prognoza nie ma pokrycia w rzeczywistości, gdyż na terenie całego kraju kontrolą zajmuje się kilkadziesiąt osób.

5. Liczba tytułów wykonawczych z tytułu nieopłaconego abonamentu RTV rośnie lawinowo na przestrzeni ostatnich lat

Poczta Polska zaprzecza tym doniesieniom i wskazuje, że w ciągu ostatnich lat liczba kontroli utrzymuje się na podobnym poziomie. Można nawet mówić o delikatnym spadku w ujęciu rok do roku.

Stary obowiązek i to nie tylko u nas

Poczta Polska przypomina, że obowiązek uiszczania opłat za korzystanie z radioodbiorników istniał już przed wybuchem II wojny światowej. Abonament z tytułu oglądania publicznej telewizji czy słuchania radia występuje również w innych państwach.

W Czechach poborcą opłat tak jak u nas jest poczta, a za abonenta uznaje się każdego płatnika energii elektrycznej (operator pocztowy otrzymuje informacje od operatora energetycznego). Z kolei we Włoszech czy Portugalii abonament dolicza się do opłaty za energię elektryczną. Natomiast u naszych zachodnich sąsiadów istnieje specjalna instytucja powołana do ściągania abonamentu RTV, a opłatę dolicza się do mieszkania (rejestracja następuje na etapie zameldowania).

Zanim urzędnicy wystawią tytuł wykonawczy, dostaniesz zawiadomienie

Obywatele, którzy zalegają z opłatami abonamentowymi, dostaną zawiadomienia i upomnienia, zanim zostanie wystawiony tytuł wykonawczyWarto pamiętać, że abonent zobowiązany jest do informowania Poczty Polskiej o wszelkich zmianach formalno-prawnych, takich jak zmiana adresu, zmiana uprawnień do zwolnienia z opłat, zaprzestania użytkowania, podobnie jak dzieje się to w przypadku dostawy energii elektrycznej – tłumaczy instytucja.