BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Poczta Polska otrzyma nowe uprawnienia. Będzie mogła otwierać przesyłki?

6 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Poczta Polska będzie miała możliwość otwierania tzw. przesyłek hybrydowych? Nowe, kontrowersyjne uprawnienie ma przewidywać projekt ustawy nowelizującej tarczę antykryzysową.

Poczta Polska z nowymi uprawnieniami

Poczta Polska zmaga się ostatnio z dużymi zmianami. W piątek dotychczasowego prezesa Przemysława Sypniewskiego zastąpił wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot. Wiele wskazuje na to, że zreformowane zostaną także niektóre uprawnienia spółki skarbu państwa.

Z projektu ustawy nowelizującej tarczę antykryzysową wynika, że Poczta Polska będzie miała prawo otwierać koperty, a ich zawartość skanować i dostarczać do odbiorców elektronicznie.

Poczta otworzy przesyłki, ale nie wszystkie

Najnowszy pomysł modyfikacji prawa pocztowego nie przewiduje otwierania przesyłek prywatnych. Ma to mieć miejsce jedynie w przypadku „postępowań administracyjnych, egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych lub w sprawach o wykroczenia, gdy przepisy przewidują doręczenie wezwań, zawiadomień oraz innych pism, od których daty doręczenia biegną terminy” – czytamy na stronach rządowych.

Jeżeli dana przesyłka nie będzie mogła przybrać formy elektronicznej to operator pocztowy ponownie ją zakopertuje i doręczy do adresata w postaci przesyłki listowej. Jednak tak duże uprawnienia dla Poczty Polskiej „w zakresie wglądu w korespondencję budzą w rządzie kontrowersje” – podają wiadomosci.radiozet.pl. W kontekście prawa pocztowego rozważana jest jeszcze jedna modyfikacja, która umożliwi doręczanie listów poleconych do skrzynki bez składania odpowiedniego wniosku w placówce pocztowej.

Nowe ustawy, nowe zasady

Reforma prawa pocztowego to zaledwie jedna z 59 ustaw, która składa się na nowy projekt skierowany do konsultacji w ubiegły weekend.

Inicjatorzy zdecydowali się także rozszerzyć krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do trzymiesięcznego zwolnienia ze składek do ZUS. Na ten moment dotyczy to handlowców zatrudniających do 9 osób. Nowe zapisy zakładają, że uprzywilejowane miałyby być także firmy składające się z maksymalnie 49 osób.

Natomiast rolnicy i współpracujący z nimi domownicy, którzy są objęci kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją będą mogli otrzymać zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Modyfikacje w Internecie i wydłużenie terminów

Kolejne zmiany dotyczą Internetu. Usługi komórkowe mają być wyposażone w nielimitowany dostęp do konkretnych stron umożliwiających m.in. zdalną diagnostykę medyczną czy zdalną pracę nauczycieli i uczniów. Dzięki Funduszowi Szerokopasmowemu, który zostanie uruchomiony z budżetu państwa, bardziej powszechny ma być także dostęp do Internetu. Co więcej, zerowa stawka podatku VAT będzie obowiązywała na wszystkie urządzenia elektroniczne służące nauczycielom i uczniom do nauki zdalnej. Projekt zakłada także wydłużenie terminów dokumentów, które stracą ważną w czasie pandemii m.in. praw jazdy.

Na nowe zasady trzeba jeszcze poczekać

Rzeczpospolita pisze, że na ten moment nie wiadomo czy wszystkie te zmiany trafią do sejmu, ponieważ poszczególne resorty miały czas do soboty do godz. 13.00, aby zgłosić ewentualne uwagi.

Cały szereg ustaw ma stanowić niezbędne uzupełnienie tarczy kryzysowej, które kilka dni temu przyjęła niższa izba polskiego parlamentu.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >