Poczta Polska będzie mogła otwierać przesyłki?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 6 Kwietnia 2020

Poczta Polska otrzyma nowe uprawnienia. Będzie mogła otwierać przesyłki?

Poczta Polska będzie miała możliwość otwierania tzw. przesyłek hybrydowych? Nowe, kontrowersyjne uprawnienie ma przewidywać projekt ustawy nowelizującej tarczę antykryzysową.

Poczta Polska z nowymi uprawnieniami

Poczta Polska zmaga się ostatnio z dużymi zmianami. W piątek dotychczasowego prezesa Przemysława Sypniewskiego zastąpił wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot. Wiele wskazuje na to, że zreformowane zostaną także niektóre uprawnienia spółki skarbu państwa.

Z projektu ustawy nowelizującej tarczę antykryzysową wynika, że Poczta Polska będzie miała prawo otwierać koperty, a ich zawartość skanować i dostarczać do odbiorców elektronicznie.

Wirusolog ujawnia, skąd tak wielki przyrost zachorowań w ostatnich dniach. Wskazuje winnych szerzenia epidemiiWirusolog ujawnia, skąd tak wielki przyrost zachorowań w ostatnich dniach. Wskazuje winnych szerzenia epidemiiCzytaj dalej

Poczta otworzy przesyłki, ale nie wszystkie

Najnowszy pomysł modyfikacji prawa pocztowego nie przewiduje otwierania przesyłek prywatnych. Ma to mieć miejsce jedynie w przypadku „postępowań administracyjnych, egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych lub w sprawach o wykroczenia, gdy przepisy przewidują doręczenie wezwań, zawiadomień oraz innych pism, od których daty doręczenia biegną terminy” – czytamy na stronach rządowych.

Jeżeli dana przesyłka nie będzie mogła przybrać formy elektronicznej to operator pocztowy ponownie ją zakopertuje i doręczy do adresata w postaci przesyłki listowej. Jednak tak duże uprawnienia dla Poczty Polskiej „w zakresie wglądu w korespondencję budzą w rządzie kontrowersje” – podają wiadomosci.radiozet.pl. W kontekście prawa pocztowego rozważana jest jeszcze jedna modyfikacja, która umożliwi doręczanie listów poleconych do skrzynki bez składania odpowiedniego wniosku w placówce pocztowej.

Nowe ustawy, nowe zasady

Reforma prawa pocztowego to zaledwie jedna z 59 ustaw, która składa się na nowy projekt skierowany do konsultacji w ubiegły weekend.

Inicjatorzy zdecydowali się także rozszerzyć krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do trzymiesięcznego zwolnienia ze składek do ZUS. Na ten moment dotyczy to handlowców zatrudniających do 9 osób. Nowe zapisy zakładają, że uprzywilejowane miałyby być także firmy składające się z maksymalnie 49 osób.

Natomiast rolnicy i współpracujący z nimi domownicy, którzy są objęci kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją będą mogli otrzymać zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Znany lekarz nie wytrzymał informacji o zakażeniu. Tragiczny finał historii

Modyfikacje w Internecie i wydłużenie terminów

Kolejne zmiany dotyczą Internetu. Usługi komórkowe mają być wyposażone w nielimitowany dostęp do konkretnych stron umożliwiających m.in. zdalną diagnostykę medyczną czy zdalną pracę nauczycieli i uczniów. Dzięki Funduszowi Szerokopasmowemu, który zostanie uruchomiony z budżetu państwa, bardziej powszechny ma być także dostęp do Internetu. Co więcej, zerowa stawka podatku VAT będzie obowiązywała na wszystkie urządzenia elektroniczne służące nauczycielom i uczniom do nauki zdalnej. Projekt zakłada także wydłużenie terminów dokumentów, które stracą ważną w czasie pandemii m.in. praw jazdy.

Nie mogą zabronić ci przebywania na działce. PZD z ważnym apelem do PolakówNie mogą zabronić ci przebywania na działce. PZD z ważnym apelem do PolakówCzytaj dalej

Na nowe zasady trzeba jeszcze poczekać

Rzeczpospolita pisze, że na ten moment nie wiadomo czy wszystkie te zmiany trafią do sejmu, ponieważ poszczególne resorty miały czas do soboty do godz. 13.00, aby zgłosić ewentualne uwagi.

Cały szereg ustaw ma stanowić niezbędne uzupełnienie tarczy kryzysowej, które kilka dni temu przyjęła niższa izba polskiego parlamentu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny smród spalenizny na Pradze-Południe. Co się dzieje?
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Cejrowski zabrał głos ws. koronawirusa. Niewiarygodne słowa, aż trudno uwierzyć

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News