BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rz: Chcą wprowadzić kontrowersyjne prawo. Poczta Polska będzie otwierać listy, może zajrzeć także do twojego

5 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Poczta Polska zyska kontrowersyjne uprawnienia. To element powstającego nowego pakietu ustaw zwanych drugą tarczą antykryzysową - informuje “Rzeczpospolita".

Poczta Polska otworzy Twój list

Dziennik podaje, że nowy projekt to uzupełnienie pierwszej tarczy antykryzysowej, która została niedawno przyjęta przez Sejm. Projekt przewiduje zmiany w prawie pocztowym. Rząd zamierza upowszechnić tzw. przesyłki hybrydowe. Poczta Polska będzie masowo otwierać koperty, a następnie przesyłki skanować i dostarczać je elektronicznie - pisze “Rz”.

Poczta Polska zajrzy do korespondencji

Ale Poczta Polska nie będzie miała wglądu w przesyłki prywatne. “Projekt przewiduje, że miałoby to miejsce m.in. w przypadku postępowań administracyjnych, egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych lub w sprawach o wykroczenia, gdy przepisy przewidują doręczenie wezwań, zawiadomień oraz innych pism, od których daty doręczenia biegną terminy” - czytamy w “Rz”.

Projekt zakłada, że w jeśli nie będzie możliwości przekształcenia listu w postać elektroniczną, to Poczta Polska ponownie przesyłkę kopertuje i dostarcza w pierwotnej postaci listowej.

Kontrowersje wobec nowych uprawnień Poczty Polskiej

Z nieoficjalnych informacji “Rz” wynika, że tak znaczące uprawnienia dla Poczty Polskiej w zakresie wglądu w korespondencję budzą w rządzie kontrowersje. Tym bardziej, że w piątek doszło do zaskakującej zmiany na stanowisku prezesa Poczty Polskiej. Nowym szefem instytucji został Tomasz Zdzikot, wiceminister obrony narodowej i zaufany człowiek Mariusza Błaszczaka, szefa MON i wpływowej postaci w PiS.

Oprócz tego druga tarcza przewiduje inne zmiany: rozszerzenie kręgu przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z prawa do niepłacenia składek, zmiany w dostępie do materiałów medycznych i edukacyjnych w internecie oraz zabezpieczenie środków do walki z epidemią od zajęć egzekucyjnych.

Więcej w “Rzeczpospolitej”.

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Sejm uchwalił ustawę modernizacyjną. 12 mld złotych na rozwój służb

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i Świat

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Czytaj więcej >
NBP monety kolekcjonerskie

Polska i Świat

NBP wydał nowe monety kolekcjonerskie. Widnieje na nich król Michał Korybut Wiśniowiecki

Czytaj więcej >
YOSHIKAZU TSUNO

Polska i Świat

Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dni wolne od pracy w 2022 r. Jak zaplanować urlop, aby jak najdłużej wypoczywać

Czytaj więcej >