Płaca minimalna w 2021 r.
Pixabay/gosiak1980
Autor Maria Glinka - 23 Lipca 2020

Płaca minimalna 2021. Znamy już wstępną kwotę, najgorszy możliwy scenariusz

Płaca minimalna miała wzrosnąć do 3 tys. w 2021 r., ale rządowe plany pokrzyżowała pandemia. Z najnowszych doniesień wynika, że podwyżka najniższej krajowej będzie, ale bardzo niewielka.

Płaca minimalna do zwiększenia

Rząd PiS obiecywał, że płaca minimalna w Polsce będzie stale rosła. Dążąc do realizacji tej deklaracji, na rok 2021 planowano podwyżkę do 3 tys. zł. Nadejście koronawirusa i trudna kondycja gospodarcza państwa sprawiły, że wypełnienie tego założenia stało się niemożliwe do zrealizowania. Mimo koronakryzysu rządzący są "za tym, aby płace rosły, a nie stały w miejscu" - wyjawił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie Super Expressem.

Jakie plany wobec płacy minimalnej ma zatem rząd PiS? Najnowsza propozycja Ministerstwa Finansów wskazuje, że najniższa krajowa miałaby wzrosnąć w 2021 r. do 2716 zł. Oznacza to, że podwyżka wyniesie zaledwie 116 zł. Dziennik Gazeta Prawna ocenia, że taki wzrost byłby najniższym z możliwych przy uwzględnieniu prognozowanych wskaźników dotyczących wzrostu gospodarczego (tempo 4 proc. PKB) i inflacji (średnioroczna wartość na poziomie 1,8 proc.).

Wzrost płacy minimalnej jednak nie dla każdego

Z informacji, do których dotarł "DGP" wynika, że rząd planuje zamrozić wysokość wynagrodzenia w budżetówce. Najnowszy projekt ustawy budżetowej autorstwa resortu finansów zawiera zapis o podtrzymaniu płacy minimalnej na dotychczasowym poziomie. Ostateczny kształt budżetu ma zostać przedstawiony partnerom z Rady Dialogu Społecznego pod koniec lipca 2020 r.

Mimo trudnej kondycji finansowej państwa, którego deficyt jest przewidywany na ok. 100 mld zł, w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok znalazło się miejsce na obiecywaną przez Andrzeja Dudę czternastą emeryturę. Z kolei waloryzacja emerytur i rent ma wynieść nie mniej niż 70 zł - podaje bankier.pl.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News