BiznesINFO.pl
Europejska płaca minimalna

Flickr/Marco Verch Professional Photographer, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Będzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersje

8 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Europejska płaca minimalna to rozwiązanie, które ma sprawić, że pracownicy w UE będą sprawiedliwie wynagradzani za podejmowanie aktywności zawodowych. Mimo że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła to projekt już budzi wątpliwości. Konfederacja Lewiata

Płaca minimalna w UE godzi w niezależność spółek?

Europejska płaca minimalna to jedna z najnowszych inicjatyw Komisji Europejskiego. Szefowa instytucji Ursula von der Leyen wskazuje, że wprowadzenie najniższego wynagrodzenia unijnego umożliwi godne życie Europejczykom bez względu na miejsce zamieszkania.

Jednak portal money.pl donosi, że już sam projekt ujednolicenia zasad ustalania pracowniczych pensji znalazł się w ogniu krytyki. Jednym z głównych przeciwników unijnej płacy minimalnej jest Konfederacja Lewiatan.

Głównym argumentem pracodawców jest daleko idąca ingerencja ustawodawcy unijnego, która w ich ocenie osłabi niezależność poszczególnych partnerów. - Inicjatywa Komisji Europejskiej ignoruje zdecydowany sprzeciw europejskiego środowiska biznesowego, w tym BusinessEurope, której członkiem jest Konferencja Lewiatan, wobec prawnej ingerencji w autonomię partnerów społecznych i swobodę negocjacji umów zbiorowych dotyczących wynagrodzeń - wyznał Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Płaca minimalna jako zalecenie, a nie dyrektywa

Zdaniem Konfederacji Lewiatan drugim kontrowersyjnym elementem są kwestie regulacyjne. Pracodawcy podnoszą, że europejska płaca minimalna nie powinna być wprowadzana przy użyciu dyrektywy, co zakłada wstępny projekt.

Dyrektywa to instrumentarium prawne, które jest wiążące co do skutku dla wszystkich państw członkowskich. Zatem kraje mają dowolność w wyborze metody transpozycji danego przepisu, ale nie jego kształtu.

Konfederacja Lewiatan wskazuje, że bardziej właściwe byłoby wdrożenie płacy minimalnej w oparciu o zalecenie lub rekomendację. - Opowiadamy się za przeprowadzeniem dyskusji na temat skutecznych mechanizmów ustalania wysokości płacy minimalnej oraz wzmocnieniem roli partnerów społecznych. Nie godzimy się jednak, aby te sprawy regulować w unijnej dyrektywie – oznajmił Lisicki.

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Co oznacza unijna płaca minimalna dla polskich pracowników?

Uregulowanie najniższego wynagrodzenia na poziomie UE będzie wiązało się z podwyższeniem dotychczasowej płacy minimalnej w Polsce. Jednak mimo realnych korzyści dla pracowników pojawią się dodatkowe problemy dla gospodarki.

Wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej przełoży się na wzrost kosztów pracowniczych, co sprawi, że firmy będą miały mniej środków na rozwój, który napędza PKB. Innym negatywnym skutkiem tego rozwiązania może być spadek konkurencyjności polskich firm, co wynika z niższych pensji.

Jednak KE podkreśla, że płaca minimalna ujednolicona na poziomie UE pozwoli na skuteczną walkę z dumpingiem. Podobną retorykę przyjmują bardziej zamożne państwa członkowskie, które wskazują, że część krajów wiedzie prym w danej branży z powodu wykorzystywania tańszej siły roboczej. Jednak bogate kraje Zachodu mają obawy, że unijna płaca minimalna może doprowadzić do konieczności obniżenia stawek w ich krajowych systemach.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >
Według eksperta Banku Pekao, inflacja po chwilowym spadku utrzyma się na stałym wysokim poziomie.

Finanse

Ekonomiści: inflacja w listopadzie będzie niższa niż zakładano

Czytaj więcej >

Finanse

ZUS idzie na rękę pracującym. W Twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy

Czytaj więcej >