Płaca minimalna planowane podwyżki
pixabay.com Fz
Autor Konrad Karpiuk - 7 Sierpnia 2020

Płaca minimalna 2021. Jest już propozycja rządu, Polacy otrzymają podwyżki

Płaca minimalna w 2021 roku ma zostać po raz kolejny podniesiona, zresztą zgodnie z obietnicami partii rządzącej. Związkowcy chcą aby podwyżka była większa, pracodawcy z kolei apelują o wstrzymanie się w związku z koronakryzysem.

PiS obiecał, że płaca minimalna w Polsce w 2021 roku wyniesie 3000 zł brutto. Ostatecznie zapowiedzi zostały zmodyfikowane i podwyżka ma wynieść 200 zł, więc płaca minimalna w przyszłym roku będzie wynosić 2800 zł brutto. Nie wszyscy są zadowoleni, a czasu na podjęcie decyzji coraz mniej.

Płaca minimalna będzie negocjowana między pracownikami i pracodawcami

Pracodawcy apelują o to, aby rząd pozostał przy płacy minimalnej ustalonej na poziomie 2 600 brutto. Powodem apelów przedsiębiorców jest zapowiadana recesja, wielu firm nie będzie stać na podniesienie pensji pracownikom. Z kolei NSZZ Solidarność przypomina, że PiS obiecał w 2021 roku 3000 zł brutto i liczy, że obietnica zostanie spełniona.

Od 31 lipca na forum Rady Dialogu Społecznego organizacje pracodawców i pracowników mogą odnieść się do propozycji rządu dotyczącej podniesienia płacy minimalnej. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, decyzja zostanie ogłoszona przez rząd. Czasu jest mało, ze względu na to, że rząd musi ogłosić zmiany jeszcze we wrześniu.

Związki zawodowe są oburzone

Jak pisze Strefa Biznesu, w ostatnim czasie rząd pod presją związków zawodowych podwyższał pensje pracownikom. Jednak obecnie w związku z kryzysem, głośniejsze mogą być głosy pracodawców. Nieoficjalne doniesienia wskazują na to, że płaca minimalna miała wynieść 2716 zł brutto.

Na te informacje oburzał się Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Przypomniał, że PiS obiecał do 2023 roku płacę minimalną wysokości 4000 zł brutto.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News