Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > PKO BP znalazł pomysł na kredyty frankowe. Powstanie specjalny fundusz
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 24.04.2021 02:00

PKO BP znalazł pomysł na kredyty frankowe. Powstanie specjalny fundusz

PKO BP ma rozwiązanie dla frankowiczów
Pixabay

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP, które obradowało w ostatni piątek, zadecydowało, że bank utworzy specjalny fundusz na pokrycie strat związanych z ugodami w sprawie kredytów we frankach. Jego wartość ma wynieść 6,7 mld zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie kroki podjął PKO BP

  • Co zadecydowało o utworzeniu funduszu

  • Na co mogą liczyć frankowicze

PKO BP stworzy specjalny fundusz

PKO BP podjęło decyzję o utworzeniu specjalnego funduszu, który pokryje starty związane z ugodami dla frankowiczów.

Jak podaje PAP, prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, przed głosowaniem NWZ nad uchwałą w sprawie utworzenia funduszu powiedział, że w odpowiedzi na apel, jaki wystosował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski, PKO Bank Polski niezwłocznie rozpoczął organizację działań mających na celu wypracowanie stanowiska dotyczącego proponowanych ugód.

Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP powiedział przed głosowaniem, że zdaniem przewodniczącego KNF ugody są metodą, która ma na celu ograniczenie potencjalnych strat wynikających z portfela kredytów walutowych, które były w Polsce udzielane do 2011 roku.

Kozłowski przypomniał też, że PKO BP za zgodą rady nadzorczej podjął decyzję o uruchomieniu pilotażu, który będzie polegał na zawarciu umów z klientami, przed sądami powszechnymi lub przed sądem polubownym przy KNF.

Ugody mniej kosztowne

Propozycja przewodniczącego KNF może zminimalizować straty banku związane z kredytami walutowymi i z ryzykiem prawnym, który tego typu portfel generuje dla banku.

Kozłowski dodał też, że propozycja w całości ma eliminować ryzyko walutowe po stronie klienta.

Wszystko dlatego, że ugoda jest zawsze korzystniejsza dla banku niż spór sądowy. Jak twierdzi wiceprezes PKO BP, można dzięki temu uniknąć kosztów postępowania prawnego, a oprócz tego fakt zwolnienia klienta z długu gwarantuje bankowi tarczę podatkową w wysokości 19 proc., podczas gdy unieważnienie kredytu przed sądem nie daje tego typu tarczy.

Masa pozwów dla PKO BP

Kozłowski przyznał, że PKO BP otrzymywała mnóstwo pozwów od klientów z tytułu kredytów walutowych. Wiceprezes zdradził też, że wpłynęło już ponad 7 tys. pozwów, w związku z czym niemal 7 proc. portfela banku objęte jest już pozwami.

Akcjonariusze PKO BP zgodzili się w piątek na zawieranie ugód z frankowiczami. Według banku prace są już prawie skończone.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: