BiznesINFO.pl
Prezes PKO BP prognozuje kryzys sektora bankowego.

Biznes Info

Prezes PKO BP właśnie potwierdził, polskie banki czeka zapaść. Co dalej z klientami?

25 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło nie ma dobrych wieści. Niskie oprocentowanie obniża rentowność usług bankowych. Tymczasem wiele wskazuje na to, że oprocentowanie bliskie zera utrzyma się w najbliższych miesiącach, w związku z czym banki będą się zamykać l

Prezes PKO BP wieszczy załamanie w sektorze bankowym

Jak podaje Interia, podczas Kwadransa z Europejskim Kongresem Finansowym prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło zwrócił uwagę na krytyczną sytuację sektora bankowego w Polsce, która jego zdaniem będzie się tylko pogarszać, jako że już teraz niskie oprocentowanie wprowadzone przez Radę Polityki Pieniężnej daje im się we znaki, obniżając rentowność usług bankowych takich jako lokaty, tymczasem można się spodziewać, że oprocentowanie w najbliższym czasie pozostanie na tym samym, niskim poziomie.

Straty polskich banków sięgnęły już miliarda złotych, a według danych Związku Banków Polskich najgorszy scenariusz zakłada, że do końca roku straty te wyniosą 10 mld zł. Jak tłumaczy szef PKO BP, wynika to z faktu, że banki nie są w stanie w krótkim czasie zmienić modelu biznesowego, który w obecnych warunkach jest nieopłacalny. Oprócz obniżenia stóp procentowych do tego stanu rzeczy przyczynia się także nasilone w wyniku pandemii zjawisko niespłacania kredytów przez kredytobiorców, chociaż według Jagiełły PKO BP póki co nie ma takich problemów. W związku z krytyczną sytuacją finansową i gigantycznymi stratami coraz więcej banków będzie przechodzić uporządkowaną likwidację lub wdrażać programy naprawcze, co wiąże się ze zwolnieniem podatku bankowego.

Konsolidacja banków oraz rozszerzenie wachlarza usług są zdaniem prezesa PKO BP nieuniknione

Zdaniem przywoływanego przez portal Interia prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły krytyczna sytuacja w polskim sektorze bankowym wymusi na części banków przyspieszoną konsolidację, ale w dłuższej perspektywie poskutkuje także koniecznością zmiany profilu świadczonych usług, co będzie służyło zrekompensowaniu niskich przychodów z lokat czy kredytów. W przyszłości banki nie będą jego zdaniem ograniczać się do świadczenia usług stricte bankowych, lecz rozszerzą działalność, stając się platformami dla innych usług.

- Klienci będą kupowali usługi i towary a bankowość i płatności będą w tle. Towary będą miały "zaszytą" opcję finansowania albo opcję płatności. Usługi finansowe będą "zaszywane" w towarze czy usłudze, które chcemy kupić - przywołuje słowa prezesa PKO BP portal Interia. Proces ten ma zdaniem Zbigniewa Jagiełły iść w parze z postępującą cyfryzacją.

Tagi:

PKO BPkryzys

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >