Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > PIT rozliczyć musisz jak najszybciej. Zostało już tylko 10 dni
Radosław Święcki
Radosław Święcki 20.04.2021 02:00

PIT rozliczyć musisz jak najszybciej. Zostało już tylko 10 dni

Czas na złożenie PIT mija już za 11 dni
Pixabay/stevepb

Już za 10 dni mija termin na rozliczenie się z fiskusem. Nie warto zwlekać ze złożeniem zeznania podatkowego, gdyż za niezłożenie PIT w terminie trzeba się liczyć z karnymi odsetkami. W tym roku wprowadzono usługę dzięki, której można sprawdzić status zwrotu podatkowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Już za 10 dni mija termin na rozliczenie się z fiskusem

  • Jakie są zalety wprowadzonej w tym roku nowej usługi

  • Kto w pierwszej kolejności otrzyma zwrot podatku

10 dni na złożenie PIT

Już tylko 10 dni zostało na rozliczenie się z fiskusem. PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych należy złożyć do 30 kwietnia. Mimo pandemii w tym roku Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się tak jak w 2020 roku na przedłużenie terminu złożenia zeznania podatkowego za ubiegły rok (rok temu wydłużono termin do końca maja), co oznacza, że czasu jest już naprawdę bardzo niewiele.

Obowiązek złożenia PIT jak przypomina serwis eska.pl dotyczy pracowników, zleceniobiorców, osób pobierających świadczenia przedemerytalne, emerytalne, rentowe, a także osób otrzymujących stypendia.

PIT rozliczyć można na dwa sposoby: metodą tradycyjną bądź elektroniczną. Tradycyjna zakłada ręczne wypełnienie formularza podatkowego, a następnie przesłanie bądź osobiste dostarczenie go do urzędu skarbowego.

Znacznie wygodniejsza i łatwiejsza jest metoda online. Wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl, kliknąć na odnośnik e-Urząd Skarbowy, a następnie zalogować się używając Profilu Zaufanego, wprowadzając wymagane dane podatkowe, lub korzystając z aplikacji mObywatel. Wówczas na ekranie pojawi się wypełnione rozliczenie i trzeba już tylko sprawdzić dokładnie wszystkie dane. Przede wszystkim, czy wartość podatku została poprawnie wyliczona i czy uwzględniono wszystkie przysługujące ulgi podatkowe. Jeśli wszystko się zgadza, pozostaje już tylko wysłanie zeznania podatkowego.

Przed wysłaniem zeznania podatkowego, jak przypomina Bankier.pl, można również sprawdzić, czy rządowy system poprawnie wyliczył wysokość zwrotu podatkowego. W celu można skorzystać np. z programu e-pity, który umożliwia przeliczenie podatku i dodanie przysługujących ulg podatkowych.

Nowa usługa pokaże, kiedy dostaniesz zwrot

W tym roku wprowadzono usługę dzięki której podatnicy mogą uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowego.

Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska zwraca uwagę, że usługa pozwalająca na sprawdzenie statusu zwrotu podatkowego „będzie przydatna dla osób oczekujących na zwrot nadpłaty z zeznania PIT za 2020 rok, ale jest też skierowana do przedsiębiorców, którzy otrzymują zwroty VAT”.

W usłudze tej dostępna jest również informacja o sposobie dokonania zwrotu, kwocie naliczonej opłaty pocztowej, a w przypadku zwrotu z oprocentowaniem podatnicy otrzymają też informację o kwocie wypłaconego oprocentowania.

Ile się czeka na zwrot?

Radio ZET przypomina, że zwrot mogły już otrzymać osoby, które rozliczyły się z fiskusem jeszcze w połowie lutego (taka możliwość istnieje od 16 lutego). W przypadku zeznań złożonych w formie elektronicznej nadpłata podlega zwrotowi w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania. Jeśli ktoś złożył natomiast PIT drogą tradycyjną, to musi się liczyć z oczekiwaniem na zwrot nawet trzy miesiące.

Najszybciej zwrot podatkowy otrzymają posiadacze Karty Dużej Rodziny. Osoby te otrzymają przelew w ciągu miesiąca od wpłynięcia zeznania podatkowego do fiskusa.

Jak wspomniano, czas na rozliczenie się z fiskusem mija już za 10 dni. Nie warto zwlekać, gdyż za każdy dzień zwłoki naliczane są karne odsetki, a jeśli ktoś złoży w skarbówce nieprawdziwe dane, to musi liczyć się nawet z odpowiedzialnością cywilną.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: PIT Podatek