BiznesINFO.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

PiS wycofuje projekt poselski dot. Lasów Państwowych. Tłumaczy to poprawkami

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Lasy Państwowe muszą jeszcze poczekać na nowe uprawnienia. PiS wycofał poselski projekt nowelizacji ustawy, który umożliwiał zamianę terenów znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych. Dokument ma zostać uzupełniony o nowe zapisy, po czym ponownie trafi do Sejmu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie uprawnienia miały zdobyć Lasy Państwowe w myśl nowelizacji

  • Ilu posłów opowiedziało się za odrzuceniem projektu

  • Jakie zmiany w dokumencie proponował PiS

Lasy Państwowe bez nowych uprawnień

Lasy Państwowe znalazły się w centrum zainteresowania połączonych komisji środowiska i gospodarki. W tym tygodniu posłowie analizowali poselski projekt nowelizacji ustawy o lasach. Celem dokumentu było rozszerzenie możliwości zamiany terenów, za które odpowiadają Lasy Państwowe. Obecne przepisy wskazują, że można dokonywać zmiany gruntów, lasów i innych obszarów wyłącznie na potrzeby i cele gospodarki leśnej.

Jednak projekt nie został przyjęty. Portal bankier.pl podaje, że w trakcie czwartkowego posiedzenia komisji 28 posłów poparło wniosek o odrzucenie dokumentu. Za kontynuowaniem prac nad regulacją w obecnym kształcie opowiedziało się 26 parlamentarzystów.

W związku z tym projekt został wycofany. - Ma zostać poprawiony i procedowany ponownie - oznajmiła posłanka PiS Anna Paluch.

Lasy Państwowe na drodze do prywatyzacji? Opozycja i ekolodzy mówią stanowcze „nie"

Proponowane przepisy wskazywały, że zamiany terenów można dokonać w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich miało być prowadzenie gospodarki leśnej. Zaś drugim - realizowanie potrzeb polityki państwowej związanej ze wspieraniem rozwoju i inicjowaniem projektów w zakresie energii i transportu w celu rozpowszechniania nowych technologii i podnoszenia jakości powietrza.

Jednak opozycja i ekolodzy ostro skrytykowali projekt. Ich zdaniem proponowane zapisy sprawią, że Lasy Państwowe mają szansę wkroczyć na ścieżkę prywatyzacji. Poza tym rozszerzenie możliwości zamiany gruntów mogłoby znacznie zmniejszyć tereny cenne z punktu widzenia przyrodniczego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska kategorycznie odrzucało te zarzuty.

Nawet autopoprawka nie uratowała projektu

W obliczu niezgody posłowie PiS postanowili zawalczyć o Lasy Państwowe i przygotowali autopoprawkę. W ten sposób chcieli dodatkowo zabezpieczyć interesy instytucji.

Poprawka precyzowała, w jakich sytuacjach może dojść do zamiany terenów i z jakimi podmiotami. Z propozycji wynikało, że mogą to być głównie podmioty państwowe lub niepaństwowe, w których udziały posiada Skarb Państwa. Lasy Państwowe mogłyby zawierać umowy również z gminami.

Posłowie proponowali, aby teren objęty zamianą nie mógł być później wykorzystany na inny, niezgodny z umową cel. Jeżeli ten zapis zostałby złamany to Lasy Państwowe miały ponownie przejmować nadzór nad obszarem.

PiS proponował 10-letni okres, biorąc pod uwagę dwa kluczowe zagadnienia. Po pierwsze, ważność postępowań środowiskowych. Po drugie, procedury wydawania decyzji i pozwoleń środowiskowych na realizację np. projektów energetycznych, które często ciągną się latami.

Poza tym autopoprawka zabezpieczała Lasy Państwowe przed przejęciem obszarów, których nie będzie można wykorzystać na cele gospodarki leśnej. Jednak taka argumentacja nie przekonała polityków opozycji. - Będzie nowy projekt - posumowała posłanka PiS.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >