Piotr Szulczewski najbogatsi Polacy
youtube.com Recode
Autor Konrad Karpiuk - 2 Grudnia 2020

Poznajcie przyszłego najbogatszego Polaka świata. Majątek jak założyciel Starbucksa

Piotr Szulczewski jest biznesmenem, który niedługo może stać się najbogatszym Polakiem. Założyciel platformy e-zakupowej Wish wchodzi na nowojorską giełdę. Wycena jego spółki liczona jest w miliardach dolarów.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Ile wyniesie giełdowa wycena firmy Polaka
  • Jak wartość spółki prezentuje się na tle polskich gigantów
  • Czym jest Wish

Piotr Szulczewski wchodzi na nowojorską giełdę

Piotr Szulczewski ze swoją platformą e-zakupową Wish wchodzi na giełdę w Nowym Jorku. Jak podaje Business Insider, wycena jego firmy będzie większa od kapitalizacji Allegro i dwukrotnie przekroczy wartość CD Projektu. Dzięki temu polski biznesmen stanie się miliarderem, najbogatszym Polakiem i jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Biedronka kończy hitową akcję. Lepiej sprawdź portfel, może też udało ci się wygraćBiedronka kończy hitową akcję. Lepiej sprawdź portfel, może też udało ci się wygraćCzytaj dalej

Platforma Wish.com została założona przez Piotra Szulczewskiego wraz z kolegą Dannym Zhangiem w 2010 roku. Portal zyskał popularność m.in. dzięki możliwości zakupu taniego towaru z Chin. W 2019 roku oprogramowanie mobilne Wish było najczęściej ściąganą aplikacją zakupową na świecie.

Jak podaje "Financial Times", spółka ContexLogic (do której należy Wish) planuje osiągnąć na giełdzie wycenę na poziomie 25-30 mld dolarów (ok. 92-110 mld zł). Wielu ekspertów wskazuje, że nie można wykluczyć kapitalizacji wysokości 40 mld dolarów (ok. 147 mld zł). Nawet najmniej optymistyczne warianty zakładają wyższą wartość niż największe spółki na Warszawskiej giełdzie. Dla porównania, Allegro warte jest 78,8 mld zł, CD-Projekt 39 mld zł, a PKO BP 33 mld zł.

Wish uzyskało w pierwszych trzech kwartałach przychody wysokości 1,7 mld dolarów, sprzedając ponad 640 mln przedmiotów w ciągu roku (licząc od września 2019). W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku spółka odnotowała stratę 176 mln dolarów. W poprzednim roku straty wyniosły 5 mln dolarów.

Niewielu emerytów wie, trzynastkę i czternastkę łatwo wyliczysz. Wszystko zależy od waloryzacjiNiewielu emerytów wie, trzynastkę i czternastkę łatwo wyliczysz. Wszystko zależy od waloryzacjiCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Piotr Szulczewski lada chwila będzie najbogatszym Polakiem

Spółka ContexLogic wejdzie na giełdę do końca 2020 roku. Udziały Piotra Szulczewskiego szacuje się na 18 proc. Gdyby po kapitalizacji firma uzyskała wycenę 25 mld dolarów, Polak miałby majątek na poziomie 4,5 mld dolarów (ok. 16-17 mln zł). W ten sposób Szulczewski przegoniłby Michała Sołowowa, najbogatszego do tej pory Polaka, którego majątek w lutym 2020 roku wyceniano na 4,2 mld dolarów.

Business Insider wskazuje, że dzięki udanemu debiutowi na giełdzie, Piotr Szulczewski trafiłby na listę najbogatszych ludzi świata, znalazłby się w okolicach 570-580 miejsca. Niedaleko plasuje się założyciel Spotify Daniel Ek, czy twórca Starbucksa Howard Schulz.

Kardynalny błąd w sejmowej ustawie. Sanepid niemal całkowicie bezradny, karą Polaków nie postraszyKardynalny błąd w sejmowej ustawie. Sanepid niemal całkowicie bezradny, karą Polaków nie postraszyCzytaj dalej

Sam Piotr Szulczewski urodził się w Warszawie w 1981 roku, ale w 1992 roku wyjechał z rodzicami na stałe do Kanady. Za granicą ukończył studia matematyczne i informatyczne. Pracował jako programista dla firmy ATI, a później również dla Microsoftu i Google.

W 2010 roku z Dannym Zhangiem założyli spółkę ContexLogic w San Francisco. Firma z początku miała zajmować się technologiami marketingowymi. W jej ramach powstała platforma Wish, która miała służyć do tworzenia list życzeń z zakupami i łączyć w ten sposób użytkowników ze sprzedawcami.

Wish nie ma krystalicznej opinii

Wokół platformy Wish nie brakuje kontrowersji. Aplikacja spopularyzowała się głównie dzięki możliwości zakupu towaru z Chin. Wielu klientów narzeka na jakość produktów, które można na niej zakupić, podobnie jak na bezpieczeństwo zakupów.

Trwa polowanie, kontrolerzy nie odpuszczają w żadnym wypadku. 681 zł kary doręczą Ci prosto pod drzwiTrwa polowanie, kontrolerzy nie odpuszczają w żadnym wypadku. 681 zł kary doręczą Ci prosto pod drzwiCzytaj dalej

Firma odniosła się do zarzutów twierdząc, że podobne opinie tworzą publiczną percepcję jakoby nielegalne lub uszkodzone towary były sprzedane na ich platformie. Jednocześnie spółka zaznacza, że prowadzi działania w celu powstrzymania nieuczciwych praktyk sprzedawców.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Pasażer nie zdążył wysiąść. Chwilę później kierowca usłyszał huk
  2. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
  3. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
  4. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
  5. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
  6. Na jaw wyszła prawda o religii Gortata. Polacy w szoku
  7. Uwiebiasz salatkę jarzynową? Skorzystaj z zaskakującej porady Gessler
Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaLepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News