Allegro PPK wejście na giełdę
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 12 Października 2020

Fantastyczny debiut Allegro. Decyzja o wejściu na giełdę będzie mieć też wpływ na przyszłych emerytów

Allegro w poniedziałek 12 października zadebiutowało na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Debiut można zaliczyć do wyjątkowo udanych, a to świetna informacja dla emerytów, którzy mają konta w PPK.

Allegro weszło na giełdę, będzie to miało wpływ na przyszłych emerytów z PPK

Allegro po wejściu na GPW znalazło się w WIG20, indeksie 20 największych spółek akcyjnych. Wejście z miejsca w taką pozycję zwiększył atrakcyjność rynku i jego płynność oraz może stanowić zachętę dla wielu innych graczy. Jak twierdzi wiceprezes AXA TFI, Paweł Mizerski korzystne z punktu widzenia gospodarki byłoby, gdyby więcej dobrze zarządzanych spółek takich jak Allegro wchodziło na GPW, wpływając pozytywnie na całą giełdę. Szczególnie że jak zauważa Rafał Janczyk, dyrektor inwestycyjny Aviva Investors TFI, wycena spółki wynosi 70 mld zł, czyli tyle, co PKO, PZU i PKN razem wzięte.

Jest to istotne choćby dlatego, że to właśnie w spółki z WIG20 zainwestowane są pieniądze Polaków z PPK i OFE. Są jednak pewne nie do końca jedne kwestie, przez które zaangażowanie w akcje Allegro z kont emerytalnych nie będzie znaczące. Jak pisze Interia, problem jest w zaklasyfikowaniu Allegro na GPW z punktu widzenia zarządzającego PPK, co generuje dodatkowe problemy.

Problem z Allegro i PPK

- W kontekście inwestowania przez PPK w akcje Allegro pojawia się ważny i zaskakujący problem. Otóż fundusze PPK mają ustawowy limit inwestycji w aktywa zagraniczne do 30 proc. aktywów. Jednocześnie w części udziałowej aktywów funduszy PPK co najmniej 40 proc. powinny stanowić akcje spółek z WIG20. Uczestnicy rynku spodziewają się, że GPW w najbliższych dniach dokona nadzwyczajnej rewizji indeksów giełdowych, wprowadzając do ich struktury akcje Allegro, więc Allegro można praktycznie już teraz traktować jako komponent indeksu WIG20 - mówił Janczyk.

Problem leży w tym, że spółka Allegro zarejestrowana jest w Luksemburgu. Oznacza to, że aktywa portalu aukcyjnego, traktuje się jako aktywa zagraniczne, co wpływa na maksymalną możliwość zaangażowania PPK w akcje globalne i nie dając dużego pola do inwestowania. Jak zauważa Janczyk, regulacje prawne nie biorą pod uwagę sytuacji, gdy akcje spółki są częścią WIG20 i jednocześnie aktywami zagranicznymi.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News