źródło: pixabay.com
Autor Kasper Starużyk - 26 Kwietnia 2019

Pierwsza Komunia Święta - złoty interes dla jubilera czy dla nas?

Pierwsza Komunia Święta, czyli jeden z sakramentów Kościoła Katolickiego jest wydarzeniem wprowadzającym dzieci na kolejny etap życia duchowego. Niestety w większości przypadków wprowadza również rodziców, chrzestnych i innych członków rodziny w pożyczki i zakłopotanie. Czy opłaca się kupować drogie, złote łańcuszki na okazję tego dnia?

Coraz trudniej wyobrazić sobię komunię bez stosów prezentów. Wśród najchętniej wybieranych prezentów są rowery, quady, sprzęt elektroniczy, ale także wyroby jubilerskie takie jak zegarki czy złote łańcuszki z wizerunkami Świętych. Jeżeli Pierwsza Komunia Święta wpędza nas i tak w wydatki, to może lepiej spróbować wybrać takie prezenty, które później nie stracą na wartości. 

Ile przeznaczymy na prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej? 

Z badań opublikowanych przez TNS wynika, że większość (63%) ankietowanych na Komunijny prezent planuje przeznaczyć od 100 zł do 500 zł. W takiej cenie można śmiało zakupić dewocjonalia zrobione ze złota. Należy jednak pamiętać, że mamy różne próby złota, a więc zakupiony łańcuszek może mieć różną zawartość złota. Jeżeli myślimy o prezentcie z jakąkolwiek wizją przyszłości, to powinniśmy sprawdzić z jakiej próby złota wykonano pamiątkę. 

Rodzaje prób złota i karaty, na czym to polega?

Od rodzaju próby zależy ile dokładnie złota mamy w stopie metali, z jakiego wykonany jest dany wyrób jubilerski. Na całym świecie stosuje się ustandaryzowany sposób oznaczania prób. Dzieli się je na 7 rodzajów prób oznaczonych cyframi od 0 do 6: 

0 – 999 zawiera 99,9% czystego złota
1 – 960 zawiera 96,0% czystego złota
2 – 750 zawiera 75,0% czystego złota
3 – 585 zawiera 58,5% czystego złota
4 – 500 zawiera 50,0% czystego złota
5 – 375 zawiera 37,5% czystego złota
6 – 333 zawiera 33,3% czystego złota

To ilu karatowe jest złoto zalezy tylko i wyłącznie od rodzaju próby. Tak więc: 

złoto 24-karatowe odpowiada próbie 999
złoto 22-karatowe odpowiada próbie 916
złoto 18-karatowe odpowiada próbie 750
złoto 14-karatowe odpowiada próbie 585
złoto 12-karatowe odpowiada próbie 500
złoto 9-karatowe odpowiada próbie 375
złoto 8-karatowe odpowiada próbie 333

W Polsce jubilerzy przy wykonywaniu pamiętek z takich okazji jak małżeństwa, komunie czy chrzty najczęściej korzystają z próby trzeciej, co znaczy że dostajemy medalik, który zawiera w sobie 58,5% złota. Możemy go nazwać złotem 14-karatowym. Zdarza się jednak wykonywanie wisiorków z innych prób niż trzecia. Bardzo ważną kwestią jest to, że złoty 8-karatowy wyrób jubilerski wcale nie musi być tańszy od wyrobu 14-karatowego. Jubiler może bowiem policzyć wyższą cenę za chociażby walory artystyczne. 

Czyste złoto lub srebro 

Specjalizujący się w tematyce złota Krzysztof Kolany, analityk portalu Bankier.pl radzi więc, ażeby na komunię sprezentować swoim pociechom prędzej złoto inwestycyjne w postaci np. monety, niż złoty łańcuszek, który i tak będzie potem leżał wciśnięty w kąt szafki i zbierał kurz. 

Nie chodzi tutaj oczywiście o to, ażeby zniszczyć aspekt duchowy komunii i wybrać "świecką" monetę, zamiast ulubionego patrona. Można równie dobrze kupić łańcuszek srebry, który także wygląda ładnie, a nie będzie inwestycją wyrzuconą w błoto. Dodatkowo komunia w założeniu Kościoła Katolickiego nie powinna być świętem komercyjnym. A złoto inwestycyjne 24-karatowe możemy kupić i tak, w ramach inwestycji w przyszłość. 

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News