BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Pierwsza Komunia Święta - złoty interes dla jubilera czy dla nas?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Coraz trudniej wyobrazić sobię komunię bez stosów prezentów. Wśród najchętniej wybieranych prezentów są rowery, quady, sprzęt elektroniczy, ale także wyroby jubilerskie takie jak zegarki czy złote łańcuszki z wizerunkami Świętych. Jeżeli Pierwsza Komunia Święta wpędza nas i tak w wydatki, to może lepiej spróbować wybrać takie prezenty, które później nie stracą na wartości. 

Ile przeznaczymy na prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej? 

Z badań opublikowanych przez TNS wynika, że większość (63%) ankietowanych na Komunijny prezent planuje przeznaczyć od 100 zł do 500 zł. W takiej cenie można śmiało zakupić dewocjonalia zrobione ze złota. Należy jednak pamiętać, że mamy różne próby złota, a więc zakupiony łańcuszek może mieć różną zawartość złota. Jeżeli myślimy o prezentcie z jakąkolwiek wizją przyszłości, to powinniśmy sprawdzić z jakiej próby złota wykonano pamiątkę. 

Rodzaje prób złota i karaty, na czym to polega?

Od rodzaju próby zależy ile dokładnie złota mamy w stopie metali, z jakiego wykonany jest dany wyrób jubilerski. Na całym świecie stosuje się ustandaryzowany sposób oznaczania prób. Dzieli się je na 7 rodzajów prób oznaczonych cyframi od 0 do 6: 

0 – 999 zawiera 99,9% czystego złota1 – 960 zawiera 96,0% czystego złota2 – 750 zawiera 75,0% czystego złota3 – 585 zawiera 58,5% czystego złota4 – 500 zawiera 50,0% czystego złota5 – 375 zawiera 37,5% czystego złota6 – 333 zawiera 33,3% czystego złota

To ilu karatowe jest złoto zalezy tylko i wyłącznie od rodzaju próby. Tak więc: 

złoto 24-karatowe odpowiada próbie 999złoto 22-karatowe odpowiada próbie 916złoto 18-karatowe odpowiada próbie 750złoto 14-karatowe odpowiada próbie 585złoto 12-karatowe odpowiada próbie 500złoto 9-karatowe odpowiada próbie 375złoto 8-karatowe odpowiada próbie 333

W Polsce jubilerzy przy wykonywaniu pamiętek z takich okazji jak małżeństwa, komunie czy chrzty najczęściej korzystają z próby trzeciej, co znaczy że dostajemy medalik, który zawiera w sobie 58,5% złota. Możemy go nazwać złotem 14-karatowym. Zdarza się jednak wykonywanie wisiorków z innych prób niż trzecia. Bardzo ważną kwestią jest to, że złoty 8-karatowy wyrób jubilerski wcale nie musi być tańszy od wyrobu 14-karatowego. Jubiler może bowiem policzyć wyższą cenę za chociażby walory artystyczne. 

Czyste złoto lub srebro 

Specjalizujący się w tematyce złota Krzysztof Kolany, analityk portalu Bankier.pl radzi więc, ażeby na komunię sprezentować swoim pociechom prędzej złoto inwestycyjne w postaci np. monety, niż złoty łańcuszek, który i tak będzie potem leżał wciśnięty w kąt szafki i zbierał kurz. 

Nie chodzi tutaj oczywiście o to, ażeby zniszczyć aspekt duchowy komunii i wybrać "świecką" monetę, zamiast ulubionego patrona. Można równie dobrze kupić łańcuszek srebry, który także wygląda ładnie, a nie będzie inwestycją wyrzuconą w błoto. Dodatkowo komunia w założeniu Kościoła Katolickiego nie powinna być świętem komercyjnym. A złoto inwestycyjne 24-karatowe możemy kupić i tak, w ramach inwestycji w przyszłość.

Tagi:

złoto

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >