BiznesINFO.pl
EN 01382148 0033 (1)

PGG już pracuje nad własną siecią składów węgla. Szuka partnerów i stawia warunki

21 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

PGG ogłosiła we wtorek, że rozpoczyna budowę własnej sieci składów węgla, która ma zastąpić dotychczasową sprzedaż opartą na autoryzowanych składach węgla. Rozpoczął się nabór partnerów, którzy chcieliby prowadzić składy pod szyldem PGG. Grupa postawiła jednak liczne warunki, w tym ustali cenę węgla.

PGG rozpoczęła już realizację projektu mającego na celu budowę własnej sieci sprzedaży węgla. Obecnie sprzedaż węgla odbiorcom indywidualnym prowadzona jest trzema kanałami: poprzez sklep internetowy, za pośrednictwem autoryzowanych składów węgla oraz bezpośrednio w kopalni. Niedługo PGG ma zastąpić autoryzowane składy, własnymi składami, pisze PAP.

PGG stawia warunki potencjalnym partnerom

PGG od swoich partnerów będzie wymagać nie tylko transportu, załadunku i rozładunku węgla, ale również sprzedaży surowca w ustalonych przez nią cenach. Skład powinien mieć minimalną pojemność 600 ton węgla, usytuowanie przy bocznicy kolejowej będzie dodatkowym atutem.

Dodatkowe wymagania, jakie przed potencjalnymi partnerami stawia PGG, to możliwości transportowe, które zapewnią dostęp do węgla klientowi w ciągu 48 godzin od jego odebrania z kopalni. Skład musi dysponować również mniejszymi samochodami, które będą w stanie przewieźć do 5 ton węgla w rejony trudno dostępne. Składy muszą również odpowiednio składować węgiel oraz posiadać sieć kamer, do których PGG będzie mogło mieć zdalny dostęp, wylicza PAP.

Węgiel w składzie będzie mógł być sprzedawany tylko w cenie, jaką wskaże PGG. Obecnie węgiel w sklepie internetowym PGG sprzedawany jest w cenie około 1 tys. zł za tonę, co jest jedynie kosztem wydobycia. W przypadku składów do ceny zapewne będą doliczone chociaż koszty transportu, ale PGG nie ujawniła jeszcze jaką ustali cenę za tonę węgla.

Kto może się zgłaszać do PGG

Składownicy chętni na włączenie się do sieci PGG powinni zgłosić się do 27 czerwca pod adres mailowy kdw@pgg.pl. Składy, które od 2019 do 2022 r. prowadziły import węgla nie mogą zostać włączone do sieci PGG.

Do tej pory żaden autoryzowany skład węgla nie odpowiedział na rządowy projekt dofinansowań węgla. Projekt zakładał, że składownicy, którzy zgodzą się sprzedawać węgiel w cenie 996 zł za tonę będą mogli liczyć na 750 zł rządowego finansowania od jednej tony. Problem polega jednak na tym, że rząd pieniądze wypłacać planuje dopiero na początku przyszłego roku, co wymagałoby kredytowania węgla w tym roku przez składy prywatne, o czym pisaliśmy w poniedziałek.

Sklep internetowy PGG nadal oblegany

Sklep internetowy PGG oferujący węgiel w cenie niemal trzykrotnie niższej niż na składzie wciąż jest oblegany w stopniu, który uniemożliwia jego sprawne funkcjonowanie. Ze względu na olbrzymią liczbę chętnych do zakupu PGG zdecydowało się na sprzedaż dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki po godz. 16, kiedy na sprzedaż kierowane jest całe wydobycie skierowane do klientów indywidualnych. Za każdym razem liczba chętnych przekracza 100 tys. osób, co sprawia, że nie każdy zainteresowany dostanie węgiel.

Redakcja biznesinfo.pl próbowała odwiedzić stronę PGG we wtorek (21 czerwca) po godz. 17, niestety bezskutecznie.

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Droga szybkiego ruchu ekspresowa S8 N/z Stacja paliw Orlen - tankowanie benzyny

Energetyka

UE chce wprowadzić limit cenowy na rosyjską ropę. Niektóre kraje przeciwne

Czytaj więcej >
Węgiel, gaz i prąd będą jeszcze droższe. Eksperci nie mają wątpliwości, zima może okazać się horrorem

Energetyka

Rząd chce zamrozić ceny gazu, uspokaja przed zniesieniem zerowego VATu na paliwa

Czytaj więcej >

Energetyka

Niespodziewana pozycja Polski spośród krajów z najniższym wzrostem cen energii

Czytaj więcej >

Energetyka

Jeden adres, kilka rodzin… i kilka dodatków węglowych. Ale tylko pod pewnym warunkiem

Czytaj więcej >
Mroczna wizja byłego szefa PGNiG. Piotr Woźniak ostrzega: "Trzeba się liczyć z drożyzną gazową"

Energetyka

Szwajcaria. Przygotowano projekt rozporządzenia w razie dużego niedoboru gazu

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński w Gliwicach

Energetyka

Kaczyński: Węgla nie zabraknie, to już na pewno wiemy

Czytaj więcej >