Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PFR przyjmuje wnioski jeszcze tylko przez dwa dni. Rzecznik MŚP apeluje do rządu
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 26.02.2021 01:00

PFR przyjmuje wnioski jeszcze tylko przez dwa dni. Rzecznik MŚP apeluje do rządu

Wnioski do PFR - do tej pory nie wyjaśniono o co w nich dokładnie chodzi
Pxhere

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego mają dotyczyć wnioski wysyłane do PFR

  • Jaką drogę przesżły pisma Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  • Dlaczego rzecznik nie uzyskał odpowiedzi

Wnioski do PFR trzeba złożyć do końca lutego

Przedsiębiorcy mają czas do 28 lutego 2021 r. na złożenie wniosków do Polskiego Funduszu Rozwoju. Właściciele firm muszą pod odpowiedzialnością karną oświadczyć, że podczas trwania epidemii koronawirusa nie złamali obostrzeń wprowadzonych przez rząd.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw już od dłuższego czasu otrzymuje wnioski od firm w sprawie niejasnych przepisów dotyczących tego problemu, dlatego trzy miesiące temu - 30 listopada 2020 r. - rzecznik zwrócił się do Premiera i Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z prośbą o objaśnienie prawne dotyczące problemu, jednak do tej pory nie otrzymał odpowiedzi.

Zaawansowana spychologia

17 grudnia 2020 r. MRPiT przekazało wniosek do Ministerstwa Zdrowia. Wówczas poinformowano, że pierwotny wniosek znów zostanie przekazany, tym razem do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ponieważ “przepis będący jego przedmiotem znalazł się w ustawie na polecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów”, czytamy na stronie Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Przekazanie wniosku do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów było sporym zaskoczeniem, ponieważ 4 grudnia 2020 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwracał się do premiera Mateusza Morawieckiego z podobnym wnioskiem i wtedy KPRM przekazała go do MRPiT.

Od tego czasu rzecznik bezskutecznie wysyłał ponaglenia do poszczególnych ministerstw - do tej pory nie uzyskując odpowiedzi na nurtujące przedsiębiorców pytania, stąd 24 lutego Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie wniosków mających wpływać do PFR.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Pismo od RPO wpłynęło już następnego dnia. Wskazano w nim, że  „…ewentualne naruszenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wprowadzonego rozporządzeniem Rady Ministrów nie będzie naruszeniem obostrzeń »wprowadzonych na podstawie art. 46b« ustawy zakaźnej podlegającym sankcji administracyjnej (art.48a ustawy zakaźnej), czy stanowiącym podstawę odmowy przyznania dofinansowania (art. 23 ustawy z dnia 28 października 2020 r.)”.

Krytyka obowiązku składania wniosków do PFR

- Krytycznie odnosiłem się do tej regulacji już na etapie jej tworzenia opiniując ją zarówno na etapie prac sejmowych jak i senackich. Zwracałem się o wyjaśnienie istotnych wątpliwości, jakie może rodzić praktyka stosowania tego przepisu. Mija już 88 dni, a Ministerstwa z KPRM nadal milczą w tej sprawie. Odnoszę wrażenie, że sprawa przedsiębiorców potraktowana jest jak przysłowiowy „gorący kartofel”, którego najbezpieczniej przerzucić do kogoś innego - tłumaczy Adam Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

- Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców zobowiązuje organy, organizacje i instytucje publiczne, do których zwróci się Rzecznik MŚP, do współdziałania i udzielania pomocy. A co więcej do niezwłocznego poinformowania o podjętych działaniach lub zajętym stanowisku. Dlatego też brak odpowiedzi budzi nasze zaskoczenie, zwłaszcza że dotyczy sytuacji przedsiębiorców, którzy każdego dnia walczą o utrzymanie swojego biznesu - wyraził swoje zdziwienie dr n. pr. Marek Woch – Dyrektor Generalny w Biurze Rzecznika MŚP.

Tagi: Koronawirus