BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons Lowdown CC3.0

Pekao przejmuje jeden z wielkich banków. Jednak nie bez kontrowersji

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Pekao przejmuje Idea Bank

  • Do jakich problemów doszło po drodze

  • Dlaczego decyzja ma podłoże politycnze

Pekao przejmuje Idea Bank po decyzji BFG

Pekao przejmie Idea Bank, po tym jak BFG stwierdziło, że upadłość instytucji finansowej negatywnie wpływa na sektor bankowy. Decyzja zapadła 31 grudnia, a formalnie przejęcie nastąpi 3 stycznia. Proces przejęcia obejmuje także rachunki klientów. Więcej o tym co się zmieni z perspektywy klienta Idea Banku, pisaliśmy tutaj .

Jak wskazuje Puls Biznesu, spełniono trzy przesłanki, aby BFG mógł wymusić restrukturyzację. Pierwsza dotyczyła zagrożenia upadłością Idea Banku. Drugą był brak przesłanek, ze bank sobie poradzi z kryzysem. Trzecim, zachowanie stabilności sektora finansowego i ograniczenia zaangażowania funduszy publicznych, tak aby uniknąć potrzeby zwrócenia klientom gwarantowanych środków.

Problemy z operacją. Doszło do dymisji w Pekao

O operacji przejęcia, Idea Bank miał dowiedzieć się kilka minut przed pojawieniem się informacji o przejęciu. Jak podaje Puls Biznesu, jeszcze w południe 31 grudnia zebrano zarówno zarząd Pekao, jak i konkurencji. Choć KNF nie komentowało wtedy medialnych doniesień, to wiele wskazywało, że jeszcze w 2020 roku dojdzie do przełomu.

PB wskazuje, że nie wszyscy członkowie zarządu Pekao byli zadowoleni z przejęcia. Część dyrektorów wysokiego szczebla miała zaprotestować przeciwko wchłonięciu Idea Banku, grożąc podaniem się do dymisji. Zdaniem źródła PB, ryzyko utraty reputacji dla Pekao jest przy tej operacji zbyt duże.

Popołudniem, Tomasz Styczyński i Grzegorz Olszewski z zarządu Pekao poddali się do dymisji. Tłumaczyli się inną wizją rozwoju banku. Obaj kojarzeni byli ze środowiskami Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości. Zdaniem PB ma to związek z działaniami PiS, który chce sukcesywnie usuwać "Ziobrystów" ze swoich stref wpływów.

Przejęcie Idea Banku przez Pekao ma podłoże polityczne

Warto zaznaczyć, że Idea Bank należy do Leszka Czarneckiego, który ostatnio ma na pieńku z obecnym rządem (więcej pisaliśmy o tym tutaj ). Operacja przejęcia przez Pekao ma dużo większą skalę niż wchłonięcia SKOK-ów, czy Banków Spółdzielczych, bo mowa tu o instytucji finansowej mającej aktywa wysokości kilkunastu miliardów zł.

Dwa lata temu Czarnecki ujawnił taśmę z nagraną rozmową jego i ówczesnego szefa KNF, Marka Ch. Przewodniczący komisji już wtedy mówił o wymuszenie przez BFG restrukturyzacji Idea Banku,a późniejszym jej przejęciem przez Pekao.

Jednocześnie osoby związane z Leszkiem Czarneckim od dłuższego czasu zapowiadali, że jeśli dojdzie do przejęć jego biznesów, biznesmen będzie dochodził swoich praw przed międzynarodowym sądem arbitrażowym. PB powołując się na źródła podaje, że Czarnecki zarejestrował swoje firmy w USA , więc będzie mógł korzystać z ochrony amerykańskiego prawa.

Trudna sytuacja Idea Banku

Jednak pomijając kwestie polityczne, sytuacja Idea Banku i tak nie była zbyt stabilna. Przez ogromne odpisy, bank był poniżej regulacyjnych wymogów kapitałowych. KNF dało instytucji finansowej czas na znalezienie nowego inwestora, ale nie udało się znaleźć chętnych.

Zamiast tego Idea Bank zaproponował plan naprawczy, w ramach którego m.in. sprzedano by część aktywów. Jednak KNF odrzucił propozycję planu naprawczego, twierdząc, że planowane działania mają charakter księgowy. Wyznaczono trzymiesięczny termin na opracowanie kolejnego planu. Jednak zamiast tego, ostatecznie bank przejął Pekao.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Elon Musk rekrutuje do swojej gigafabryki pod Berlinem. Wiemy ile można zarobić
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]