Papierosy z filtrem trafią do lamusa? Tego chcą naukowcy
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 4 Listopada 2019

Naukowcy żądają zakazania papierosów z filtrem. Wcale nie chodzi o zdrowie

Papierosy są niezdrowe. To wiedza powszechna. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że popularne "fajki" są również szkodliwe dla środowiska i zwierząt. To właśnie dbałość o ekosystem jest głównym powodem, przez który naukowcy dążą do zakazania papierosów z filtrem.

Papierosy z filtrem już niebawem mogą odejść do lamusa. Jak podaje portal tvn24bis.pl, sojusz naukowców z Uniwersytetu Stanowego San Diego w USA i londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej wespół w artykule w "British Medical Journal" apeluje o zakazanie sprzedaży papierosów z filtrem. Powodów jest kilka. Pierwszy, który wymieniają naukowcy to oszukiwanie palaczy przez producentów papierosów.

Te mają być dodawane do bletki z tytoniem jedynie, by ogarniczyć ilość suszu. Oszczędzają w ten sposób na kosztach tytoniu, a same filtry mają być bezużyteczne, choć powszechnie uważa się, że palenie takowych skrętów jest zdrowsze. Naukowcy punktują to twierdzenie, przekonując, że to mit stworzony jedynie, by usprawiedliwić obecność filtra, który za zadanie ma zmniejszyć jedynie ilość tytoniu.

Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywnyTylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywnyCzytaj dalej

Papierosy niezdrowe dla płuc i środowiska

Jednak drugim aspektem problemu i tym znacznie ważniejszym jest problem zanieczyszczenia przez niedopałki papierosowe. Tzw. pety są powszechnym problemem nie tylko w nadmorskich miejscowościach, gdzie władze wydają miliony rocznie, na sprzątanie z nich plaż. Niedopałki są najczęściej wyrzucanym śmieciem na Ziemi. Portal tvn24bis.pl podaje, że zgodnie z wynikami badań z 2006 roku na 5,6 bln wyrzucanych rocznie petów jedynie 1,1 bln wyrzucanych jest do kosza. Reszta trafia poza kosze, czyli w miejsca, gdzie śmiecić się nie powinno.

Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska wyjaśniła na antenie TVN24, jak niebezpieczne są dla zwierząt i przyrody w ogóle filtry papierosowe. Jak podkreśliła, filtry rozkładają się w przyrodzie nawet kilka lat. Zanim tak się jednak stanie mogą zostać zjedzone przez zwierzęta, które mylnie uznają je za pokarm. Warto także dodać, że filtry po wypaleniu papierosa są skupiskiem wszystkiego, co w dymie tytoniowym najgorsze. Wyrzucając taki filtr z długim terminem rozkładu, zostawiamy wraz z nim masę substancji chemicznych, które przedostają się do przyrody.

- Filtry to ogromny problem. Nie tylko natury zdrowotnej, gdy palimy papierosy, ale również ekologicznej i finansowej. Są z tworzyw sztucznych, sztucznej celulozy, która jest plastikiem jednorazowego użytku. Rozłożenie takiego filtra może potrwać kilka lat - mówi Katarzyna Guzek.

Polski produkt na czarnej liście żywności. Eksperci przestrzegają przed jedzeniem jednego typu mięsaPolski produkt na czarnej liście żywności. Eksperci przestrzegają przed jedzeniem jednego typu mięsaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legendarna aktorka i piosenkarka. Fani pogrążeni w żałobie
  2. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  3. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News