BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Pan Leszek przepracował 48 lat. Odmówiono mu wypłaty zasiłku dla bezrobotnych i to zgodnie z przepisami

2 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Pan Leszek przepracował 48 lat jako elektryk. W zeszłym roku pracę stracił, ale zasiłku dla bezrobotnych nie dostał, gdyż jak wyjaśnił Urząd Pracy, wcześniej mężczyzna prowadził swoją działalność gospodarczą i korzystał z małego ZUS-u. W efekcie został bez środków do życia, a na wypłatę emerytury musi jeszcze poczekać 1,5 roku.

Mężczyzna został bez środków do życia

Do redakcji money.pl zgłosił się 63-letni pan Leszek, który przez 48 lat pracował jako elektryk. W ubiegłym roku przez 7 miesięcy był zatrudniony na etacie w jednej ze śląskich firm, właśnie na takim stanowisku. Został jednak zwolniony, gdyż zlikwidowano jego miejsce pracy. Choć stało się to w okresie ochronnym (zgodnie z prawem mężczyzna jest nim objęty po ukończeniu 60. roku życia), pan Leszek nie poszedł do sądu pracy ze skargą na pracodawcę, gdyż ten zatrudnił go “z dobroci serca”.

Szef wynajął zewnętrzną firmę, bo wychodziło taniej niż utrzymywanie pracownika. Rozumiem go, mam swoje lata i nie jestem już tak sprawny jak wcześniej  przyznaje na łamach serwisu.

Podkreśla, że choć na swoim koncie w ZUS zgromadził ze składek ok. 800 tys. zł, obecnie nie należy mu się ani zasiłek dla bezrobotnych, ani emerytura. Jak to się stało?

Nie dostał zasiłku, bo wcześniej korzystał z małego ZUS-u

Po utracie zatrudnienia pan Leszek zgłosił się do Urzędu Pracy w Tychach. Tam został zarejestrowany jako bezrobotny, ale  mimo długiego stażu pracy  nie otrzymał zasiłku, który w jego przypadku tj. po ukończeniu 50. roku życia i przepracowaniu 20 lat powinien w teorii wynieść 1564,91 zł brutto miesięcznie (1260,90 zł netto).

W uzasadnieniu odmowy przyznania zasiłku dla bezrobotnych wskazano, że przez 18 miesięcy poprzedzających rejestrację mężczyzny w urzędzie nie odprowadził on odpowiednio wysokich składek na ubezpieczenie społecznie oraz Fundusz Pracy za co najmniej 365 dni.

Okazało się, że zanim pan Leszek dostał zatrudnienie w jednej ze śląskich firm, prowadził własną działalność gospodarczą i przez dwa lata był na małym ZUS-ie. Okres korzystania z ulg nie wlicza się do stażu pracy, dlatego mężczyźnie zabrakło czterech miesięcy, aby otrzymać zasiłek dla osoby bezrobotnej.

Rada dla 63-latka? Szukanie pracy

Pan Leszek napisał w powyższej sprawie list do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W odpowiedzi urzędnik wskazał, iż w rzeczy samej zasiłek dla bezrobotnych mężczyźnie się nie należy, dlatego najlepszą opcją dla niego będzie znalezienie pracy i skorzystanie z programu wspierającego osoby po 50. roku życia (dofinansowanie wynagrodzenia dla pracodawcy).

Wybrani Dyrektorzy Powiatowych Urzędów Pracy przyznają na łamach money.pl, że uzyskanie świadczenia dla bezrobotnych może być problematyczne dla wszystkich korzystających z małego ZUS-u przez okres 24 miesięcy. Tyczy się to również przedsiębiorców zawieszających działalność gospodarczą  nie dostaną zasiłku, jeśli nie odprowadzali składek ubezpieczeniowych i na Fundusz Pracy przez wymagany prawnie okres.


 

ZUS ostrzegał

Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim wyjaśnia na łamach money.pl, że gdy wprowadzano przepisy  wprowadzające ulgi w opłacaniu składek przez przedsiębiorców, ZUS informował o tym, jakie będą konsekwencje opłacania składek od niższej podstawy wymiaru.

Z kolei Dorota Otok, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach podkreśla w rozmowie z serwisem, że wciąż wiele osób prowadzących wcześniej działalność i korzystających z ulg ZUS-u jest zdziwionych, gdy nie otrzymują zasiłku dla bezrobotnych, choć przecież płacili znacznie niższy ZUS od reszty społeczeństwa.

 

Tagi:

Mały ZUSBezrobocieZasiłek

Podobne artykuły

Finanse

Wpadka wiceministra finansów. Powiedział, że nie zapisał się do PPK
Czytaj więcej >

Finanse

Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Chodzi o wysokość emerytur
Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, uważaj. Już niedługo mogą zapukać do ciebie kontrolerzy
Czytaj więcej >

Finanse

Tusk założył się o jedno euro, że rozwiąże problem inflacji w dwa lata
Czytaj więcej >

Finanse

Dwie Biedronki, dwie różne ceny produktu. Sieć się tłumaczy
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]