BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Przekazywanie pieniedzy.

https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek

Mnóstwo Polaków może się załapać na dodatkowe 1500 zł miesięcznie. Warunki są proste

18 Września 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Pakiet mieszkaniowy to inicjatywa rządu gwarantująca 1500 zł dopłaty do czynszu. Wystarczy wykazać, że utraciło się dochody przez pandemię koronawirusa. Mimo tego prostego warunku, z pakietu mieszkaniowego nie będą mogli skorzystać wszyscy. Co to oznacza

Pakiet mieszkaniowy pomoże pokrzywdzonym

Pakiet mieszkaniowy to rządowy program mający wspomóc ludzi, którzy w wyniku pandemii stracili źródło dochodu i mają problem z zapłatą czynszu. Co więcej, jak podaje Rzeczpospolita, w ramach pakietu mieszkaniowego samorządy mają otrzymać więcej pieniędzy na budowę lokali komunalnych. Pełna nazwa ustawy mówiącej o pakiecie mieszkaniowym to "projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa". Co z niego wynika i kto może zostać beneficjentem? 

Pakiet mieszkaniowy nie będzie przysługiwał wszystkim obywatelom. Według przepisów nowej ustawy, pakiet mieszkaniowy będzie przysługiwał najemcom wszystkich typów mieszkań - komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy - którzy wystąpią o przyznanie dodatku mieszkaniowego i go otrzymają. Czym będzie pakiet mieszkaniowy?

Pakiet mieszkaniowy nie dla wszystkich

Pakiet mieszkaniowy przewiduje, że najemca może starać się maks. o 1500 zł na pokrycie do 75 proc. miesięcznego czynszu. Pakiet mieszkaniowy zawiera także rozwiązania dla społecznych agencji mieszkaniowych. Jak się okazuje, SAN mogłyby zawierać wieloletnie umowy najmu z właścicielami mieszkań. Dzięki temu właściciele otrzymają gwarancję na regularne i terminowe płatności czynszu. Następnie SAN pozyskane nieruchomości będzie podnajmować. Pakiet mieszkaniowy przewiduje także 50 proc. wsparcia na budowę mieszkań komunalnych. Rząd chce wprowadzić także tzw. wakacje czynszowe.

W celu skorzystania z pakietu mieszkaniowego należy złożyć wniosek do gminy. Termin upływa 31 grudnia 2020 r. "Najemca ma wykazać, że w ostatnich trzech miesiącach jego średni miesięczny dochód był o co najmniej 25 proc. niższy w porównaniu z 2019 r., a także że wynajął mieszkanie przed 14 marca 2020 r.", pisze Rzeczpospolita. Jak się okazuje, pakiet mieszkaniowy pomoże tylko wybranym grupom.

Tagi:

Dopłatapieniądzemieszkanie

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >
Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >