Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Oszustwo na ambasadora w Afryce. W kłamstwo uwierzyli, wyłudził 4,2 mln zł
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 03.06.2021 02:00

Oszustwo na ambasadora w Afryce. W kłamstwo uwierzyli, wyłudził 4,2 mln zł

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 16.05.2020. Ogolnopolski Strajk Przedsiebiorcow zwiazany z kryzysem spowodowanym epidemia koronawirusa i "zamrozeniem" gospodarki.
East News, Zofia i Marek Bazak

Oszustwo na ambasadora to kolejny pomysł złodziei na wyłudzenie pieniędzy i żerowanie na naiwności ludzi. Społeczny działacz z Poznania miał wyłudzić od ludzi 4,2 mln zł twierdząc, że niedługo zostanie ambasadorem w Afryce.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie kłamstwa wymyślał oszust

  • Jaki grozi mu wymiar kary

Nowy rodzaj oszustwa w grze

Oszustwo na OLX, oszustwo na dziadka, oszustwo na wnuczka, oszustwo na zdalny pulpit, a teraz oszustwo na ambasadora. Choć nie jest to powszechny trik złodziei, doskonale pokazuje, że ci nigdy nie śpią.

Radny osiedlowy z Poznania, Filip S. usłyszał 12 zarzutów oszustwa i oszustwa o znacznej wartości. Prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu powiedział, że mężczyzna prawdopodobnie okradł ludzi na 4,2 mln zł.

Oskarżony nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Złożył zeznania, ale jak podkreślił - nie miał zamiaru nikogo oszukać. Mężczyzna wyłudzał pieniądze w latach 2017-2019.

Oszuści wciąż czyhają

Oszust wmawiał swoim ofiarom, że zostanie ambasadorem Polski w Egipcie lub przedstawicielem UE w Sudanie w randze ambasadora. Rzecznik prok. Wawrzyniak wskazał, że ten wątek przewija się w zeznaniach ofiar.

Prokurator tłumaczył, że jest to element wprowadzenia w błąd, a cała sytuacja ma zachęcić ofiary do pożyczenia pieniędzy oszustowi. W sprawie mężczyzny zabrało głos MSZ, które stanowczo odcięło się od wersji oszusta.

Filip S. ma zakaz opuszczania kraju i zasądzono wobec niego poręczenie majątkowe w wys. 50 tysięcy złotych. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]